Izgalmas változások figyelhetők meg a gyerek- és az ifjúsági könyvek világában ? Magyarországon és Németországban egyaránt. Ezeket fogják vizsgálni február 26-án a Goethe Intézet szervezésében, a HUBBY (a magyar gyerekkönyvesek egyesülete) és a Szépírók Társasága támogatásával. A program meghívottjai között vannak irodalom- és olvasáskutatók, kiadók, szerzők, illusztrátorok, fordítók ? és nem utolsó sorban olvasók és felolvasók.

 

A délelőtt a fiataloké lesz: Regina Kehn és Paulovkin Boglárka illusztrátorok vezetésével két gimnáziumi osztály illusztrációs workshop keretében dolgozza fel Wolfgang Herrndorf Csikk című, Bán Zoltán András fordításában Magyarországon is nagy sikert aratott regényét.

 

A 13 órakor kezdődő szimpóziumon Balázs Eszter Anna, Dóka Péter, Katrin Hogrebe és Péczely Dóra kiadói szerkesztők, valamint Both Gabi, Pompor Zoltán és Beate Schäfer szakértők tekintik át, milyen elvárások, olvasási szokások, piaci trendek alakítják a gyerek- és az ifjúsági irodalmat. Regina Kehn és Paulovkin Boglárka illusztrátorok, valamint Susan Kreller és Bódis Kriszta szerzők saját munkájukról és tapasztalataikról beszélnek. A moderátor Győri Hanna és Pompor Zoltán lesz. A pódiumon ülők vitaindítónak szánják mondandójukat, így be lehet kapcsolódni a beszélgetésekbe, melyeket a nap végén felolvasás zár.

A rendezvényt megelőző napon, február 25-én 15 órakor középiskolások és érdeklődők előtt ugyancsak a Goethe Intézetben Susan Kreller Der Schneeriese című, 2015-ben Német Ifjúsági Irodalmi Díjjal elismert regényéből olvas fel német nyelven.

 

A rendezvény német és magyar nyelven, szinkrontolmácsolással zajlik. További információk: www.goethe.de/ungarn/tabu

A rendezvény A kezdet kezdete című gyerekkönyv-kiállításához kapcsolódik. A kortárs német gyermek- és az ifjúsági irodalomnak, amely életünk elképesztően széles területét mutatja be, rendkívüli ereje van Németországban. A kezdet kezdete kiállítás erre a káprázatos vidékre kalauzol el bennünket. Nem törekszik áttekintésre, hanem témájukban jellegzetes, művészi értéküket tekintve kiemelkedő és formabontó műveket állít a középpontba. Ezek mindegyikén érződik a nyelv és a rendhagyó megközelítések iránti lelkesedés: rendíthetetlen komolyságuk, szellemességük és leleményes megoldásaik kortól függetlenül magukkal ragadják az olvasót és a puszta megfigyelőt egyaránt. Ez azonban nem minden: nem csak megszólítják, hanem mélyebb beszélgetésre is hívják őket ? írják a goethe.de oldalon.

Fotó: goethe.de