Sani Abacha nigériai diktátor katonai rezsime akasztófán végzett ki kilenc politikust, köztük Ken Saro-Wiwát, alternatív Nobel-díjas írót.
Ken Saro-Wiwa és az ogoni nép harca
Ken Saro-Wiwa a félmilliós ogoni kisebbség vezetője volt a közel százmilliós Nigériában. A félmillió fős, a Niger folyó deltájában halászatból és mezőgazdaságból élő ogoni törzs területén 1958-ban találtak először kőolajat. A Nigériai Nemzeti Olajtársaság és a Shell közös vállalata megkezdte a kitermelést: azóta gázláng-oszlopok és szivárgó kőolajvezetékek szennyezik a folyókat, legelőket, termőföldeket. 1990 augusztusában az ismert ogoni író, Ken Saro-Wiwa vezetésével megalakult a Mozgalom az Ogoni Nép Túléléséért (MOSOP) közösség.
A katonai rezsim bosszút állt
Erőszakmentes tiltakozásukat a katonaság több száz halálos áldozatot követelő harcban verte szét. A Shell 1993 elején felhagyott az újabb olajkutak fúrásával a Niger deltában, de a tiltakozás folytatódott, mert közben a folyók szennyes olajtavakká változtak, a kopár fák a terméketlen szántóföldek jelképei lettek. Lakóterületük elpusztításáért pedig senki sem kárpótolta az ogoni halászokat és földművelőket. A tiltakozásokat látva a nigériai katonai rezsim letartóztatta Ken Saro-Wiwát és nyolc harcostársát. Koholt vádak alapján mindnyájukat kötél általi halálra ítélték és az ítéletet 1995. november 10-én végre is hajtották a Port Harcourt-i börtönben. Az ítélet végrehajtása után katonák és rendőrök ezreit vezényelték Ogoniba, hogy megtisztítsák a területet a MOSOP-szimpatizánsoktól. Összesen 80 értelmiségit (lelkipásztort, tanárt, ügyvédet és másokat) tartóztattak le.
Go well?
Nigéria az 1998-as kormányváltás után továbbra is folyamatosan követeli a Shelltől, hogy szüntesse meg tevékenységének káros hatásait Ogoniban. De lényegi változás azóta sem történt.