A Magyar Nemzeti Filmalap június 11-én hivatalosan is bejelentette, hogy a Saul fiát nevezi a 2015. évi Oscar-díjra legjobb idegen nyelvű film kategóriában. A bejelentés várható volt, hiszen a Nemes Jeles László rendezése májusban több elismerést szerzett a 68. cannes-i filmfesztiválon: a zsűri nagydíját (Grand Prix), a filmkritikusok nemzetközi szövetsége FIPRESCI-díját, a Francois Chalais-díjat, valamint Zányi Tamás a legjobb hangmérnök Vulcain-díját.

A Saul fia egy fikciós sonderkommendós, Saul (Röhrig Géza, élete első filmszerepében) néhány napját mutatja be. A sonderkommendósok olyan zsidók voltak, akiket a holokauszt idején munkába állítottak, így többek között az ő feladatuk volt az újonnan érkezettek gázkamrába szállítása, annak kitakarítása, majd a tetemek elégetése. Pár hónap szolgálat után a kommandósok is a többi rab sorsára jutottak. Saul esete valóban megtörtént eseményeken alapszik: Nemes Jeles és írótársa, Clara Royer több olyan feljegyzést talált, amelyekben a sonderkommandósok saját családtagjaikat találtak meg a tetemek között. A filmben Saul az egyik halottban fiát véli felfedezni, majd mindent megtesz azért, hogy végtisztességet adjon neki.

A nemzetközi forgalmazási jogok értékesítésével a Filmalap által megbízott párizsi székhelyű Films Distribution több mint 50 ország filmforgalmazójának értékesítette a Saul fiát Cannes-ban, köztük a Sony Pictures Classics-nak. Nemes rendezése így máris visszahozta gyártási költségeit.

A filmet már több budapesti és egyes vidéki mozikban meg lehetett nézni premier előtti vetítéseken, azonban június 11-től látható országszerte.