?Illő és méltó, hogy újranyithatjuk Fazekas István népi iparművész, a népművészet mestere által megálmodott és életre hívott csodálatos múzeumot, a hajdúszoboszlói Fazekas-házat? ? mondta dr. Hoppál Péter. Az államtitkár köszönetet mondott a kezdeményezőknek, hogy Fazekas István tisztelőiként feladatuknak tekintették e ház megnyitását. ?A mester halála óta kilenc esztendő telt el, ebben az időszakban úgy tűnt, hogy az enyészeté lehet ez a szimbolikus épület? ? tette hozzá.

?Identitásunk legtisztább és legősibb alapja a népi kultúra, a néphagyomány, a népművészet, amelynek egyes elemei, műalkotásai azonos rangúak a magaskultúra, a magasművészet produktumaival. A fazekas mesterség az egyik legősibb az iparművészeti ágak közül, amelyet emberemlékezet óta űznek e tájon? ? folytatta dr. Hoppál Péter.

A magyar kulturális kormányzat a magyar kultúra gyökereként és továbbörökítőjeként tekint a népművészet kincseire, értékeire. E szellemben a Hagyományok Háza kiemelt nemzeti intézményi minősítését is elfogadta a kormány a nyári időszakban, így készülnek felújítani a székházukat, a Budai Vigadót.

?Az 1976-ban alapított fazekas múzeumot a nyár folyamán muzeális intézménnyé nyilvánították, így részt vehetnek a Kubinyi Ágoston Programban is, amennyiben együttműködnek a helyi önkormányzattal? ? fogalmazott az államtitkár.

?A hajdúszoboszlói Fazekas-házat ezennel nagy örömmel és tisztelettel újranyitom? ? zárta beszédét Hoppál Péter.

 

Dr. Lakner Lajos, a debreceni Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese elmondta: ?a Fazekas-ház a kiszakadás tere, mert belépve megnyílik a múlt, sőt tapasztalhatóvá válik, a hely ugyanis hiteles?. Fazekas István fazekasmester kiállítóhelye falait barátai segítségével maga építette fel, tereit az ő és felesége által készített alkotások töltötték meg. Most pedig, kilenc évvel a halála után, újra van otthona ? emelte ki.

 

A hajdúszoboszlói Fazekas-ház az alföldi parasztság tárgyi kultúrájának darabjait bemutató, Kézbe illő hagyomány című állandó és Madárka, madárka című időszaki kiállítással várja látogatóit. Utóbbi első része a fazekasmester műhelyét mutatja be, a belső, kisebb térben pedig olyan tárgyakat válogatott, amelyeken madármotívumok vannak. A kiállítás rendezője dr. Magyari Márta, a Déri Múzeum muzeológusa.

Szíjjártó Anita

Fotó: Kőmives András