Mit láthatunk ezen a kiállításon?

Mindenekelőtt Liszt királyi barátainak arcképét és a helyszíneket, ahol ezek a barátságok vagy futó találkozások létrejöttek. Olvashatjuk Károly Sándor weimari nagyherceg baráti levelét, Augusta porosz hercegnő, később német császárné megható sorait, IV. Frigyes Vilmos vagy III. Napóleon köszönetnyilvánításait. Néhány különleges okiratot is szemügyre vehetünk: Liszt karnagyi kinevezését a weimari udvarhoz, a francia Becsületrend oklevelét, a pápai Szent Gergely-rend oklevelét és nem utolsó sorban az osztrák birodalmi vaskorona-rend díszes okmánysorozatát.

10402403_810192282373975_367637307451528961_n
Fotó: Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont Facebook-oldala

 

A kiállítás különlegességét a tárgyak képezik: a Magyar Nemzeti Múzeum és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum jóvoltából eredeti rendjelek, amelyek ikerpárjai azoknak, amelyeket Liszt kapott és viselt, kiegészítve az Iparművészeti Múzeum idevágó különleges használati tárgyaival. A tárlat legfontosabb anyagát mindemellett a Liszt Ferenc kottatárából származó nyomtatott és kéziratos zeneművek képezik, amelyekben díszes ajánlások emlékeztetnek a művész koronás barátaira, jótevőire, támogatóira.

 

A megnyitó május 12-én este 18 órakor, a Régi Zeneakadémia Kamaratermében lesz. A megnyitón Lajkó István zongoraművész játszik.