shutterstock_1259383642.jpg

Párt választanak a vadmacskák, és ez az életükbe is kerülhet

A vadmacskák védelmére figyelmezteti a lakosságot a Budakeszi Vadaspark, mivel a késő téli párválasztási időszak miatt az állatok kevésbé óvatosan közlekedhetnek a főutak közelében.

A vadmacskák párválasztási időszaka februártól márciusig tart, ilyenkor az állatok nagyobb területeket járnak be, és gyakrabban haladnak át főútvonalakon, ami gázoláshoz vezethet – írja keddi közleményében a Vadaspark, amely éppen ezért felhívja a közlekedők figyelmét a körültekintő közlekedésre.

Az állatvédők figyelmeztetnek továbbá, hogy ha gázolt egyedeket észlelnek a Pilisi Parkerdő és a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, jelezzék azt a Vadaspark és a természetvédelmi őrszolgálat felé.

A Budakeszi Vadaspark, a Pilisi Parkerdő és a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság 2021-től működik együtt a fokozottan védett vadmacska védelme érdekében. A partnerség nemcsak élőhelyvédelemre, elárvult kölykök felnevelésére, vadkamerázásra terjed ki, hanem a veszélyeztető tényezők minimalizálására és az elhullott egyedek begyűjtésére, vizsgálatára is.

A lakosság is bekapcsolódhat a fajvédelmi munkába, ha a projekt területéről történő észlelések adatait elküldi a Vadaspark vagy a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatának e-mail-címére.

A fajvédelmi program célja az oktatás is, így aki szeretne többet megtudni ezeknek a rejtőzködő ragadozónak a párválasztási szokásairól vagy utódaik gondozásáról, azokat február 15-én várják a Budakeszi Vadasparkba a Szerelmes állatok napja elnevezésű programra a Pangea Egyesület standjánál vagy a látványetetéseknél.

Ez is érdekelheti

Az erdő türelmes óriásai – A Bükki Nemzeti Park a Törzsvendég kilencedik epizódjában

Az Északi-középhegységbe, a Bükki Nemzeti Parkba kalauzol el bennünket a Kultúrapont és a Petőfi Kulturális Ügynökség Törzsvendég című sorozata kilencedik epizódjában a fiatal természetbúvár, Mészáros Zsolt, akitől nemcsak azt tudjuk meg, milyen fák élnek együtt egy elegyes erdőben, de azt is, hogyan tanulhatunk tőlük türelmet és állhatatosságot.

Az ártéri erdő – A Gemenci-erdő a Törzsvendég nyolcadik epizódjában

Magyarország legnagyobb ártéri erdejébe, a Gemenci-erdőbe vezet el minket a Kultúrapont és a Petőfi Kulturális Ügynökség Törzsvendég című sorozata nyolcadik epizódjában a fiatal természetbúvár, Mészáros Zsolt, aki a természeti erőknek fokozottan kitett fák túlélési stratégiáit bemutatva arra is rávilágít, hogy nekünk, embereknek is képesnek kell lennünk szükség esetén újrakezdeni az életünket.

Sok foci, sok pénz – A futball útja a játéktól az üzletig

Honnan hova jutott el a futball, hogyan lett a romantikus hőskorból kőkemény üzlet a világ legnépszerűbb játéka. Szabados Gábor sportközgazdász írása.

Szentélyerdő – A vétyemi ősbükkös a Törzsvendég hetedik epizódjában

Dél-Dunántúl dombjai közé, a vétyemi ősbükkösbe kalauzol minket a Kultúrapont és a Petőfi Kulturális Ügynökség Törzsvendég című sorozata hetedik epizódjában a fiatal természetbúvár, Mészáros Zsolt, aki a fokozottan védett erdőrezervátumban kifejti, milyen hasonlóságok vannak a családok és az erdők működése között, és miért fontos, hogy ne csupán egyetlen fafajta alkosson egy erdőt.