Míg az elmúlt két évtized állatvédelmi erőfeszítései számos veszélyeztetett fajt megóvtak a kihalástól, a természetvédők szerint zöldfolyosókra – az élőhelyeket összekötő földsávokra – van szükség, hogy biztosíthassák az állatok szabad mozgását, csökkentve az ember és állat közötti konfliktusokat.
A Lewa Wildlife Conservancy nevű rezervátum például jelentős szerepet játszik a vadon élő állatok védelmében. Az észak-kenyai terület összekapcsolja a Mount Kenya erdőrezervátumot az északi síkságokkal, menedéket nyújtva többek között a veszélyeztetett fekete orrszarvúaknak, oroszlánoknak és zebráknak.
A rezervátum évente vadállatszámlálást végez, amelynek során földi és légi megfigyelésekkel követik nyomon a populációkat. Az elmúlt években az elefántok száma 350-ről 450-re nőtt, míg a fekete orrszarvúak száma meghaladta az ezret. Hasonló növekedés figyelhető meg más fajoknál is, azonban ez növekvő terhelést jelent az ökoszisztémára.
A klímaváltozás mellett az urbanizáció is komoly fenyegetést jelent: Kenya népessége 1989 óta 22 millióról 55 millióra nőtt. Az emberi jelenlét fokozódásával az élőhelyek zsugorodnak, és a vadállatok számára biztonságos átjárók kialakítása ezért egyre sürgetőbb feladattá válik.
A cikk forrása itt olvasható.