zsolnay_400x303.png
Második Zsolnay-aukcióját tartja meg a Virág Judit Galérianovember 8-án

A Virág Judit Galériának fontos szerepe van abban, hogy az utóbbi években Budapest lett a nemzetközi Zsolnay-kereskedelem fővárosa. Az elmúlt 15 évben megindult a Zsolnay-kerámiák visszaáramlása hazánkba, és a nemzetközi rangú Zsolnay-kollekciók többsége ma már Magyarországon található. A Galéria tavaly rendezte meg a világ első Zsolnay-aukcióját, átütő sikerrel. Vélhetően ez a nemzetközi szinten is nagy figyelmet keltő esemény mozgatta meg két jelentős gyűjtemény tulajdonosának fantáziáját. Az árverés után ugyanis egy fontos New York-i és egy bécsi kollekció birtokosai jelentkeztek, és ajánlották fel kerámiáikat a következő Zsolnay-aukcióra.


zsolnay_vaza_200x386.png
New York-i és bécsi kollekciók tulajdonosai ajánlották fel a kerámiáikat az aukcióra

A New York-i gyűjtemény tulajdonosának személyes kívánsága volt, hogy tárgyai visszakerüljenek az óhazába, a bécsi örökös szerint pedig gyűjteménye itt kaphatja meg a legnagyobb figyelmet. A két, egymást jól kiegészítő gyűjteményben legalább 25 nemzetközi rangú remekmű szerepel, így ha valakinek november 8-án a Kongresszusi Központban az az ötlete támadna, hogy egyben vásárolja meg az aukció anyagát, kollekciója a világ tíz legfontosabb magángyűjteményének egyike lehetne. A szecessziós Zsolnay-vázák a nemzetközi kerámia piac ?csúcsragadozói?, ezért a Zsolnay-gyűjtők és a kereskedők figyelme a következő két hétben Budapestre koncentrálódik. A Zsolnay aukciós kiállítás október 26. és november 7. között tekinthető meg a Virág Judit Galériában, ahol ezzel párhuzamosan Nagybánya-Párizs 1904?1914 címmel nyílik kiállítás.


vadak_132_boromisza_2_600x458.png
Boromissza Géza Matisse-tanítványként hamar elsajátította az új stílust

A XX. század elején párizsi hatásra művészeti forradalom tört ki Nagybányán. Harsogó, lángoló színekkel sokkolták a közvéleményt azok a párizsi művészek, akiknek nevéhez az első jelentős modern irányzat, a fauvizmus köthető. Derain, Vlaminck, Manguin és Matisse új stílusának hazai elterjedésében Czóbel Béla játszotta a legnagyobb szerepet, az ő hatására többen is Párizsba utaztak és a fauve festészet elkötelezettjeivé váltak. A Párizsban tanuló Ziffer Sándor, Tihanyi Lajos, Boromisza Tibor, Galimberti Sándor, Huszár Vilmos, valamint a Matisse-tanítványok: Perlrott Csaba Vilmos, Dénes Valéria és Bornemisza Géza hamar elsajátították az új tanokat, és rendszeresen szerepeltek francia társaikkal együtt a Függetlenek és az Őszi Szalon tárlatain.


vadak_031_tihanyi_600x506.png
Tihanyi Lajos szintén a magyar neósok közé tartozik

A Nagybánya-Párizs 1904?1914 című kiállításon a nagybányai neósok alkotásait tekinthetik meg a látogatók. A kiállított művek hazai magán- és közgyűjteményekből, illetve külföldi gyűjteményekből érkeztek a tárlatra. Művészettörténeti szenzációnak számít, hogy számos festmény hátoldalán is egy-egy remekmű található. Erre nagyon kevés hasonló példát ismerünk a magyar művészettörténetben. A Nagybánya-Párizs 1904?1914 című kiállítás október 26. és november 18. között látogatható ingyenesen a Virág Judit Galériában.