A Déryné Program száznál több előadásából választhatnak a kulturális intézmények

Program

Újabb 15 színházi előadással bővült a Déryné Program Országjárás alprogram repertoárja. A drámai hangvételű, intim kortárs darabtól a nagyszabású zenés produkciókig széles palettán mozognak az újonnan bekerült előadások. A vidéki kulturális intézmények október 16-ig válogathatnak a 110 produkciót felvonultató kínálatból.

Jelenet a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadásából. Fotó forrása: Táncpanoráma
Jelenet a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című előadásából. Fotó forrása: Táncpanoráma

Az új előadások között egyaránt találni mesés komédiát, zenés produkciókat, táncelőadásokat, valamint a mindennapok kérdéseire is reflektáló, komoly társadalmi problémákat boncolgató drámákat. A zenés produkciók között szerepel a Duna Művészegyüttes Apák és fiak című táncelőadása, amely a szülők és gyermekeik közötti szellemi kapcsolaton keresztül a hagyományról, az átörökítésről és az átvételéről szól. Pataki Szilvia Mindig az a perc – Karády kalapja című előadása Karády életének alig ismert történéseit tárja fel a néző előtt. A Győri Balett A skarlát betű című produkciója az indián háborúk korának puritán Új-Angliájába kalauzol. Hawthorne nagy hatású regényének legizgalmasabb erkölcsi dilemmája a bűn és az érzelmek felvállalásának kettőssége. Az Isten pénze igazi klasszikus, a legtöbbet játszott musicalek egyike. A Charles Dickens Karácsonyi ének című kisregényéből írt zenés produkciót a Tolcsvay László, Müller Péter és Müller Péter Sziámi alkotóhármasa jegyzi, amelyet a Magyarock Dalszínház előadásában láthat a közönség.

A klasszikusok mellett izgalmas kortárs darabok is helyet kaptak a kínálatban. A Szomorú vasárnap Seress Rezső életéről szól, egy egyedülálló, fanyar humorú, egyetemes, művészi szenvedéstörténet a Kvártélyház Szabadtéri Színház előadásában. Müller Péter zenés játékát Tompagábor Kornél állította színpadra. Lackfi János Medveles című drámája valós történeteket feldolgozva világít rá egy apa és fia kapcsolatára. Az ALLE Management Bt. darabja transzgenerációs mintákat felvillantva a mindennapok legizgalmasabb kérdéseire keresi a választ. A Baltazár Színház Segítség, segítek című előadásában két család sorsa ütközik, egy kárpátaljai származású kutató orvosnő vak fiával menekül a háború elől Magyarországra. A darabban a belső monológok Szirtes Edina Mókus megzenésítésében hangzanak el. A Baltazár Színház társulatát értelmi sérült színészek alkotják. A színház egyszerre lát el művészi és társadalmi feladatot, hiszen lehetőséget teremt sérült emberek számára, hogy tehetségüket megmutassák, a nézők számára pedig, hogy szembesüljenek e tehetséggel.

A „színház mindenkinek” missziót képviselő Déryné Program indulása óta már több mint 1300 kulturális intézmény jelentkezett befogadóhelynek. A színházi produkciók iránt rendszerint többszörös a túljelentkezés. A 2025 első harmadában megvalósuló előadásokra már lehet jelentkezni, a befogadóhelyek október 16-ig válogathatnak a kibővített, 110 produkciót kínáló repertoárból.