Sopronba érkezik az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat

Program

Sopron a Magyarország Európai Unió Tanácsának soros elnökségéhez kapcsolódó 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban országjáró kulturális programsorozat második helyszíne. A kultúrstratégiai intézmények kiemelt programjai az idén 35. alkalommal megrendezett Páneurópai Piknik rendezvényhez kapcsolódva valósulnak meg augusztus 17. és 21. között.

Carmina Burana Sopron
Jelenet a Szegedi Kortárs Balett Carmina Burana-előadásából

Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, a tisztséghez kapcsolt célkitűzések alapján indult országjáró útjára a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. A felelős kultúrstratégiai intézmények a 15 kiemelt kulturális programelem révén elsősorban Sopron történelmi múltjával teremtenek kapcsolatot. Klasszikus megnevezések szerint Sopron Civitas fidelissima, a leghűségesebb város, 1989 óta pedig a szabadság városa.  Sopron meghatározó történelmi eseményekre utaló címei nemcsak a múltra, hanem a kultúra számos szegmensére biztosítanak rálátást.

A 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés Sopront és környékét a későbbi Burgenlanddal együtt Ausztriának ítélte; az 1921-es népszavazás alkalmával Sopron és környékének lakói kinyilvánították: Magyarország polgárai akarnak maradni.

1989-ben Páneurópai Piknik néven ismertté vált soproni ellenzéki szervezetek által szervezett rendezvény a német egyesülés, tágabb értelemben pedig az európai újraegyesítés egyik fontos jelképe lett. Felnyílt a határsorompó, és megtörtént a keletnémetek Magyarországról történő evakuálása, ezért Sopron a „vasfüggöny” áttörésében fontos szerepet vállalt.

Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat ezekre az összefüggésekre a történelem, művészet, hagyomány és játék összekapcsolódásával reflektál.

Sopron. Forrás: Shutterstock
Sopron. Forrás: Shutterstock

Történelem

A Magyar Nemzeti Levéltár összetett program révén közvetíti írott nemzeti kulturális örökségünket. Magyarul Európában című interaktív vándorkiállítás installációi mellett a levéltár munkatársai család- és helytörténeti tudásmegosztó programmal is készülnek.

Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony tablókiállítása Simonovics Ildikó tematikus előadása kíséretében mutatja be az elmúlt 500 év házasodás történetét, a nők társadalmi szereplehetőségeit. A látogatók a kiállításhoz kapcsolóan pártapróbán is részt vehetnek.

Művészet

A Szépművészeti Múzeum Bellák Gábor művészettörténész vezetésével megvalósuló Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában című, hőseink történetére épülő művészettörténeti interaktív előadását művészetpedagógiai foglalkozás kíséri, ahol a látogatók elkészíthetik saját címerüket.

A Nemzeti Táncszínház Tánc-tér programsorozatának részeként a Sopron Balett táncművészei a magyar táncszakma kiemelkedő alkotóinak KARÖLTVE című közös koreográfiáját adják elő, valamint a közönség megtekintheti az idén 30 éves Szegedi Kortárs Balett Carmina Burana előadását.

A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház Gogol Háztűznézőjéből készült díjnyertes produkciójukat mutatják be. 

A Nemzeti Filmintézet a Foglyok című filmet vetíti a le Sopronban, amelyet közönségtalálkozó követ Sodró Eliza színművésszel.

A Sanctum soproni állomása ezúttal a színházra, a színpadra, az átváltozásra összpontosít, a meghívott vendégek a Soproni Petőfi Színház társulatának tagjai. A Petőfi Kulturális Ügynökség összművészeti programján Tallér Edina írónő Haumann Máté és Labánné Szalai Katalin színművészekkel, valamint Vontszemű Miklós zenésszel beszélget.

Hagyomány

A Hagyományok Háza kétféle programot kínál a programsorozat keretén belül. Kézműves-foglalkozásukon a gyakorlatban élhetjük meg és gondolhatjuk tovább közös kulturális hagyományainkat, a legkisebbek nagy örömére Dóra Áron zenés-élőszavas mesemondással készül.

Játéktér

A Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játékterén Győr-Moson-Sopron vármegye értékeit interaktív formában ismerhetjük meg. Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Cimbora Alapítvány Benedek Elek meséi alapján szervez a legkisebbeknek MESETARISZNYA – „1100 éves mesekönyv” címmel dramatikus játékfoglalkozást.

A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ programja interaktív módon enged bepillantást a cirkuszművészet világába.

Gasztronómia

Gasztrobusz kínál kóstolót hazánk ínyencségeiből. 

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei események Szolnokon augusztus 31. és szeptember 1-je között, a Baranya vármegyei események helyszíne pedig Mohács és Komló lesz, ahol augusztus 30. és szeptember 1-je között várják az érdeklődőket. A teljes kulturális programkínálat ismertetője a Kultúra.hu/mimagyarok oldalon olvasható. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.