Móricz-születésnap és Én-esetek a PIM őszi kínálatában

Program

Az MNMKK–PIM őszi programjai megemlékeznek Móricz Zsigmondról, aki idén lenne 145 éves, lesznek szubjektív tárlatvezetések, Tóth Krisztina író és Papp Gábor Zsigmond filmrendező a személyességről az alkotásban, naplóírásról, valóság és fikció kapcsolódásáról beszélgetnek.

A Petőfi Irodalmi Múzeum Szépvilág című kiállítása
Részlet a Szépvilág című kiállításból

Móricz 145

Idén lenne 145 éves Móricz Zsigmond, az évfordulóról átfogó programsorozattal emlékezik meg a Petőfi Irodalmi Múzeum. Az eseménysorozat október 28-án 18 órától Grecsó Krisztián és Forgách András kerekasztal-beszélgetésével indul, akiknél visszatérő vendég Móricz Zsigmond, a már korántsem csak klasszikussá szelídített szépirodalmi személyiség. A mai magyar irodalmi gondolkodásban a megújuló Móricz-recepcióról szóló beszélgetést Szilágyi Zsófia irodalomtörténész moderálja.

November 7-én a PIM Párhuzamos történetek című felolvasó-színházi előadás-sorozatába illeszkedve Móricz Zsigmond és Garaczi László művei kerülnek párbeszédbe. Az érdeklődők megismerhetik a két író világát élethelyzeteiken, gondolataikon, valamint egymásra reflektáló világlátásukon keresztül.

PIM Esti Extra tárlatvezetések

Minden hónap utolsó szerdáján rendhagyó, szubjektív tárlatvezetésekkel zárja a hónapot a PIM. Október 30-án 18 órától a Szépvilág című kiállítást az 1840-es évek nagyváros élménye, a férfiak és nők térhasználata mentén fedezhetik fel az érdeklődők. Szerkesztőségi szobáktól a Váci utcán át az otthonokig vezeti a látogatókat Gyimesi Emese irodalom- és társadalomtörténész, illetve Mészáros Zsolt, a kiállítás kurátora. Szó esik többek között Szendrey Júliáról, az arszlánnőkről, a pesti élet változó mindennapjairól.

Szintén 18 órától Frazon Zsófia, a Néprajzi Múzeum muzeológusa A tárgyak társasága kiállításban tart tárlatvezetést, amely írók gyűjteményeit mutatja be, miközben a tárlat a múzeumra mint gyűjtőre is reflektál.

Én-esetek

Hogyan jelennek meg az író valós élményei egy regény fiktív terében? Mi történik, amikor a szerző legszemélyesebb élményeit veti papírra és tárja nyilvánosság elé? Mi a különbség napló és fikció között? Ezeket a kérdéseket járja körbe a PIM új beszélgetéssorozata, az Én-esetek, amelynek keretében november 4-én 19 órától Tóth Krisztina költő, író és Papp Gábor Zsigmond filmrendező beszélgetnek Szegő Jánossal, a Magvető Kiadó szerkesztőjével. Az eseménysorozat a novemberben nyíló, írói naplókat bemutató időszaki kiállítás kísérőrendezvénye.

Beszélgetések divatról

A Szépvilág című kiállításhoz kapcsolódóan háromalkalmas beszélgetéssorozatban járják körbe szakértők, divattörténészek és a kiállítás kurátora, hogy az egykori és a mai öltözködéskultúra hogyan viszonyul a nyilvánosság kérdéseihez, milyen kommunikációs lehetőségeket rejt a divat és az öltözködés, valamint szó esik majd a divattal kapcsolatos kiállítások különleges helyzetéről is. A beszélgetések házigazdája Szentesi Réka társadalomtörténész, divatkutató, október 31-én 19 órától pedig vendégei lesznek: Keszeg Anna PhD, egyetemi docens, kultúrakutató, Maróy Krisztina, a Glamour magazin főszerkesztője, a MOME doktorandája és Dr. Mészáros Zsolt, a PIM Művészeti, Relikvia- és Fotótárának muzeológusa.

A PIM részletes programkínálata itt böngészhető.