A Svábhegyi Csillagvizsgálóban március 13-án ingyen látogatható a Tapintható univerzum című kiállítás. Az egynapos tárlaton 90, tapintható, domborított, egyedileg fejlesztett modellen keresztül ismerhetik meg a vak és gyengénlátó látogatók a Naprendszer égitesteit.

A hallható és tapintható interaktív tárlat célja, hogy hiánypótló módon a vak és gyengénlátó emberek számára is megismerhetővé váljanak az univerzum csodái.

A Tapintható univerzum program megalkotóinak célja az volt, hogy a hagyományos távcsöves ismeretterjesztés mellett azzal egyenértékű csillagászati bemutatót dolgozzanak ki a látássérültek számára.

A tapintható makettek és modellek legyártására a Bakonyi Csillagászati Egyesület tagjai dolgoztak ki tematikát, amely részletesen bemutatja a Naprendszert: 77 darab, 3D-s nyomtatással előállított modell készült el, amelyek 46 égitestet mutatnak be azok érdekes felszínformáival együtt. A nyomtatott elemek mellé további kilenc, egyedileg készített, kézzel formázott modell is került. A 86 modell mellett három valódi meteoritot és egy becsapódások során képződő, úgynevezett tektitet is megtapogathatnak a látogatók.

A bemutatott meteoritok közül az
egyik az argentin Campo del Cielo-hullás egy 3,5 kilogrammos példánya, a másik
az amerikai Canyon Diablo vasmeteorit. Utóbbi érdekessége, hogy elkészült mellé
az általa vájt arizóniai Barringer-kráter is, tapintható formában. A
vasmeteoritoknak nemcsak a tapintásuk vagy a súlyuk, hanem az illatuk is
érdekes, ezért kerültek bele a tematikába.

A program minden látogató számára díjmentes, azonban regisztrációhoz kötött. A makettekhez tartozó hanganyagok maximális élvezéséhez NFC- vagy QR-kód olvasására alkalmas okostelefon szükséges, fülhallgatóval. Bővebb információk a kiállításról ezen a weboldalon találhatók.

Forrás: Csillagászati és
Földtudományi Kutatóközpont