Világirodalmi találkozási pont lesz Esterházy egykori otthonából

Irodalom

Fordítók és külföldi szerzők számára biztosít majd rezidenciaprogramot és irodalmi eseményeknek is otthont ad az az alkotóház, amelyet Esterházy Péter író egykori otthonából alakítanak ki Budapest III. kerületében. Az író egykori dolgozószobáját emlékhelyként kívánják megőrizni.

Esterházy Péter egykori háza. Forrás: Ingatlan.com
Esterházy Péter egykori háza. Forrás: Ingatlan.com

Az alkotóház működtetésére létrehozott Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza (MIBA) alapítvány április 14-i közleménye szerint a rezidenciaprogram elsősorban a magyar irodalmat idegen nyelvekre fordító művészeknek szól majd, másodsorban olyan külföldi szerzőknek, akiknek éppen kötetük jelenik meg magyarul.

A nyolcszobás épületben egyszerre két fordító tartózkodhat majd, a földszinti tér és tavasztól őszig a kert irodalmi rendezvényeknek, különösen könyvbemutatóknak adhat helyet. Az író egykori dolgozószobáját emlékhelyként kívánják megőrizni, eredeti bútorzattal és tárgyakkal, csoportos látogatások számára korlátozottan.

A kezdeményezés Vámos Miklós író, az alapítvány kuratóriumának elnöke nevéhez köthető, aki Dragomán Györggyel és Daniel Kehlmann-nal közösen kérte a III. kerületi önkormányzatot, hogy vásárolják meg az ingatlant, majd adják kezelésbe az újonnan létrehozott alapítványnak. Mint fogalmaztak, az önkormányzat támogatásával ez az ügy az idei év elejére sikeresen lezárult.

A ház állapota nem kielégítő, hiszen hat éven keresztül üresen állt. Teljes tetőcserére, valamint egyes szerkezeti problémák megoldására is szükség van – írták, hozzátéve ugyanakkor, hogy biztató az a társadalmi összefogás, amely a felújítási munkálatok támogatására alakult ki. Kiemelkedő támogatást nyújtott a Market Építő Zrt., amely felajánlotta, hogy a kerülethez fűződő elköteleződésből elvégzi a szükséges munkálatokat – áll a közleményben.

Mint március  30-án megjelent cikkünkben megírtuk, a rómaifürdői családi házzal kapcsolatban tavaly márciusban röppent fel a hír, hogy több mint háromszázmillió forintért árulják azt az egyik ingatlanhirdető portálon. Bár a hirdetés elhallgatta az épület múltját, az író fia, Marcell rántotta le a leplet róla. Ezután a kortárs irodalmi élet több szereplője is felvetette, hogy érdemes volna megmenteni a házat. Végül 2024 májusában jelentették be, hogy az óbudai önkormányzat megvásárolja az ingatlant, alkotóházat és irodalmi központot szeretnének létrehozni benne, melynek szakmai működését egy alapítvány biztosítja majd, amelyet Dragomán György és Vámos Miklós írók hoztak létre.