Elkészült az Európa-szerte kuriózumnak számító, majki Kamalduli Remeteség kolostorépületének és környezetének műemléki felújítása. A megújult épületet Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter adta át szeptember 2-án.

?Kevés olyan hely van Magyarországon, ahol a szerzetesség, a remeteség, a hallgatás ereje ilyen formában nyilvánul meg, mint ennek az erdőnek a mélyén, lassan 250-300 éves kultúra eredményeképpen? ? mondta Lázár János ünnepi avatóbeszédében.

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára köszöntőjében arról beszélt, hogy a mai avatóünnepség egy fejlesztési folyamat lezárása, ugyanakkor a most induló Nemzeti Kastélyprogramnak, illetve a vele párhuzamosan elinduló Nemzeti Várprogramnak is a nyitánya. Azt is elmondta, a fejlesztés még nem a teljes rekonstrukció, annak csak az első üteme, amelyet sikerült a tervezett időpontnak megfelelően lezárni.

?Az előttünk álló időszakban ezt a munkát szeretnénk folytatni. 2015 végéig a Forster Központ benyújtja azt az új pályázatot, amelyben 1,5 milliárd forintot szándékozunk elkölteni, további 1948 négyzetméternyi épületet szeretnénk felújítani, és az épületek körül 7,2 hektárnyi zöldfelületet kívánunk teljes egészében rendbe tenni. A második fejlesztési ütem célja az ország kiemelkedő, sajátos kultúrtörténeti, építészeti és történeti értékének további fejlesztése, és a megkezdett munkák befejezése, kiteljesítése? ? fogalmazott.

A tizenhét cellaházból, egy templomtoronyból és a most megújult kolostorépületből álló remeteséget 1733-ban alapították. A néma szerzetesek egykori kolostorépületének műemléki rekonstrukció munkálatai során a Forster Központ szakemberei elvégezték a 2300 négyzetméteres kolostorépület teljes szerkezeti és külső helyreállítását, a pince, a földszint, valamint a gyógynövénypadlás felújítását és műemléki rekonstrukcióját. Emellett megújult a Foresteria épületének belső díszudvara, és restaurálták az egykori refektórium különleges freskóit, elkészült a látogató parkoló és a Remeteséghez vezető felvezető út is.

A megújult barokk műemlékegyüttes új kiállítása bemutatja a remeteség 18. századi történetét, a néma szerzetesek életmódját, megemlékezik II. Rákóczi Ferenc és a kamalduli rend kapcsolatáról, valamint megjeleníti azt az időszakot is, amikor az épület az Esterházy-család grófi ágának vadászkastélya volt, illetve megemlékezik gróf Esterházy Móricról, aki Majkon született, és aki 1919-ben rövid ideig Magyarország miniszterelnöke volt.

A megújult kolostorépület átadásával nem érnek véget a műemléki fejlesztések Majkon. Ugyancsak európai uniós forrásokból, mintegy 1,5 milliárd forintos támogatással a Remeteség összesen tizenhét cellaházának és az azokhoz tartozó cellakerteknek a felújítását, a templomtorony rekonstrukcióját, az egykori kolostori gazdaság kertjeinek, valamint a kertben álló grottakápolnának a felújítását tervezi a Forster Központ.

Fotó: Csákvári Zsigmond