Az Ozorai Várkastély története a XV. századra nyúlik vissza: ekkor építtette Filippo Scolari, közismertebb nevén Ozorai Pipo. A Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ megvalósításában közel 1,7 milliárd forintos Európai Uniós támogatással elkészült várfal és szárazárok felújítása. Csodálatos Castello címmel pedig kiállítást tekinthetünk meg, amely az ásatások régészeti eredményeit dolgozza fel, általuk bemutatva az épület történetét.

Hirt Ferenc, a térség országgyűlési képviselője elmondta, hogy Ozora már a honfoglalás előtt lakott volt, fénykorát pedig a már említett 1400-as években élte: 1416-ban kezdték el építeni a várat, amelynek 600. évfordulóját jövőre ünneplik. ?Jártak itt törökök, Habsburgok, volt, amikor a várat feldúlták, majd újraépítette az Eszterházy család az 1700-as években. Mit jelent ez a beruházás Ozorának? Komoly lehetőséget a vállalkozásoknak, valamint az önkormányzatnak is. Tolna megyének szüksége van az ilyen attrakciókra, turisztikai látványosságokra.?

L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára szintén kiemelte a fejlesztés fontosságát a környéknek. ?Nagyszabású felújítási programunk ? amelynek folytatása a Nemzeti Kastély- és Várprogramban fog megvalósulni ? nyitányát jelenti az, hogy szerte az országban rekonstruálunk és eredeti állapotában adjuk át a műemlékeket, környezeteiket és kertjeiket, amelyek a turizmus számára is kiemelt fontosságúak.? Kiemelte, hogy a jövőben a környék infrastruktúráját is fejleszteni akarják, valamint a 2002-ben egyszer már felújított kastélyépületet tovább erősítsék. Felhívta arra is a figyelmet, hogy a turizmus által minél több embert tudjanak idecsalogatni és munkahelyeket teremteni a helyieknek.

Esterházy Antal herceg gyermekkori emlékeit idézte fel az Ozorai Kastélyvár kapcsán. A rekonstrukciót ?múlt és jövő átmenetének? nevezte. ?Nagyon örülök annak, hogy ez egykor rommá vált, óriási és masszív vár most újjászületett és szinte egykori szépségében pompázik.?

Az ünnepélyes átadás után a beruházás részeként felújított barokk kori épületben, az Esterházy Fogadóközpontban Kodolányi Judit, Illyés Gyula unokája a közelgő Illyés-kiállítás kapcsán mesélt a költő munkásságáról, valamint Ozorához köthető éveiről.

Fotó: Csákvári Zsigmond