Augusztus 30-án történt

Ezen a napon történt

Ezen a napon született Adamis Anna Kossuth-díjas dalszövegíró, költő, az 1970–1980-as évek egyik legjelentősebb szövegírója, aki számtalan előadóval dolgozott együtt. Különösen Presser Gáborral alakított ki gyümölcsöző munkakapcsolatot, akivel közösen az Omega és a korai Locomotiv GT legjelentősebb dalait jegyzik.

A kitüntetett Adamis Anna dalszövegíró, költő, előadóművész a Petőfi Zenei Díj Életműdíj átadóján az MTVA 1-es stúdiójában 2023. január 12-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI
A kitüntetett Adamis Anna dalszövegíró, költő, előadóművész a Petőfi Zenei Díj Életműdíj átadóján az MTVA 1-es stúdiójában 2023. január 12-én. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Ünnep

Az eltűntek világnapja – Az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet 2000-ben kezdeményezte megtartását, amelyről az ENSZ 2010-ben döntött.

Augusztus 30-án történt

1532 A Jurisics Miklós kapitány által védett Kőszeg váránál az I. Szulejmán szultán vezette török sereg visszavonulásra kényszerült.
1782 II. József megalapította a pesti egyetem keretében működő Mérnöki Intézetet (Institum Geometricim), az első mérnökképző intézményt Európában, a mai Budapesti Műszaki Egyetem elődjét.
1873 Az osztrák–magyar sarki expedíció felfedezte a mintegy 20 ezer négyzetkilométer területű Ferenc József-földet.
1940 A második bécsi döntés Magyarországnak ítélte Észak-Erdélyt.
1950 A magyar kormány és a katolikus püspöki kar megállapodást kötött az egyház és az állam viszonyának „rendezéséről”. Ez az egyház működését állami ellenőrzéssel, korlátok közt engedélyezte.
1963 Bekapcsolták a Moszkva és Washington között létesített ún. forródrótot.
1984 Első küldetésére indult a Discovery amerikai űrrepülőgép.
1995 Megkezdődött a NATO boszniai hadművelete.
2008 Az Újpest labdarúgócsapata Budapesten lejátszotta történetének 2723. első osztályú mérkőzését, amivel az örökranglista első helyére lépett.
2021 Az utolsó amerikai katonai repülőgép is elhagyta az afganisztáni Kabul repülőterét, véget ért az Egyesült Államok leghosszabb, húsz évig tartó háborúja.

Augusztus 30-án született

1450 Josquin des Prez franko-flamand zeneszerző, a reneszánsz egyik legjelentősebb zeneszerzője, a Palestrina előtti időszak legnagyobbja komponistája
1574 Szenci Molnár Albert református pap, egyházi író, nyelvtudós, zsoltárköltő, műfordító. Életéről részletesen az OSZK honlapján olvashatunk.
1609 Artus Quellinus flamand szobrász, korának vezető barokk művésze
1727 Giovanni Domenico Tiepolo olasz festő
1748 Jacques-Louis David francia klasszicista festő, Napóleon udvari festője
1773 Pollack Mihály építész, a magyar klasszicista építészet jelentős alakja

Bécsben született, osztrák építész dinasztia sarja. Iskoláit szülővárosában végezte, az olasz építészetet Milánóban tanulmányozta. Pestre kerülésének valószínűsíthető oka, hogy akkoriban Magyarország óriási fellendülést élt meg a gazdasági élet minden ágában; nagyarányú építkezések kínáltak munkaalkalmat. Pollack első megbízása, a pesti Deák téri evangélikus templom egy másik mester által megkezdett terveinek befejezése volt, amivel rögtön elismerést keltett. Klasszicista megyeházák sorának építéséhez adott inspirációt szekszárdi megyeházaterve. Nagyon jelentős Pollack szerepe az 1808-ban létrejött Szépészeti Bizottmányban: ennek tagjaként irányította Pest-Buda építését, a város fejlesztési koncepciójában meghatározó volt a véleménye. Pollack legfőbb érdeme a klasszicizmus meghonosítása Magyarországon, mégpedig jellegzetes magyar változatának megteremtésével. Tevékenysége kiterjedt Pestre és a vidékre, köz- és magánépületekre, voltak polgári és nemesi megbízói. Legjelentősebb, legismertebb, a városképet máig meghatározó műve a Nemzeti Múzeum épülete, amely 1846-ban készült el. Ünnepélyességet sugárzó homlokzata, nagyszabású belső térkialakítása Európa legsikerültebb múzeumainak sorába emeli. Pollack Mihály 1855. január 5-én hunyt el Pesten.
Forrás: OSZK

1797 Mary Wollstonecraft Shelley angol írónő, a Frankenstein szerzője
1852 Jacobus Henricus van’t Hoff Nobel-díjas holland kémikus, a sztereokémia megalapozója
1890 Reményik Sándor költő, szerkesztő, kétszeres Baumgarten-díjas és Corvin-lánccal kitüntetett alkotó, a két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakja
1898 Shirley Booth Oscar- és Golden Globe-díjas amerikai színésznő
1924 Pándi Marianne Szabolcsi Bence-díjas zenetörténész, zenekritikus
1928 Horváth Zoltán Erkel Ferenc-díjas operarendező, érdemes művész
1933 Luis Bacalov Oscar-díjas argentin zeneszerző
1943 Adamis Anna Kossuth-díjas dalszövegíró, költő
1946 Bódy Gábor filmrendező
1958 Anna Politkovszkaja orosz újságíró, író, emberi jogi aktivista
1972 Cameron Diaz amerikai filmszínésznő
1985 Risztov Éva olimpiai bajnok hosszútávúszó
2007 Momidzsi Nisija olimpiai bajnok japán gördeszkás, Japán legfiatalabb olimpiai aranyérmese, a gördeszka sportág első olimpiai bajnoka női utcai versenyszámban

Augusztus 30-án halt meg

526 Nagy Theodorik keleti gót király, Itália meghódítója
1181 III. Sándor, a 170. római pápa
1912 Horváth Antal ügyvéd és szőlőnemesítő, nagy része volt a pécsi szőlőrekonstrukcióban, ezen a téren európai hírnévre tett szert. További részletek róla az OSZK honlapján.
1928 Wilhelm Wien Nobel-díjas német fizikus
1935 Henri Barbusse Goncourt-díjas francia szimbolista költő, író, publicista, aktivista
1940 Joseph John Thomson Nobel-díjas angol fizikus, az első, szerkezettel rendelkező atommodell megalkotója
1960 Szőnyi István Kossuth-díjas festő, érdemes és kiváló művész
1962 Dávid Lajos gyógyszerész, egyetemi tanár, a gyógyszerészképzésben és a gyógyszertechnológia terén nemzetközi hírnevet szerzett oktató. Többet is megtudhatunk róla az OSZK honlapján.
1976 Sipos Gyula József Attila-díjas költő, író, újságíró
1993 Pászthy Magda Munkácsy Mihály-díjas textilművész
1994 Lindsay Anderson angol színházi és filmrendező
2003 Charles Bronson amerikai színész, filmszínész
2003 Pártos Géza színházi rendező, érdemes művész
2003 Szabó Szabolcs Balázs Béla-díjas rajzfilmtervező és -rendező, többek között a Vízipók-csodapók című sorozat alkotója
2009 Kishonti Ildikó színésznő
2013 Seamus Heaney Nobel-díjas ír költő, drámaíró, esszéista és műfordító
2017 Makk Károly Kossuth-díjas filmrendező, a magyar mozgókép mestere, a nemzet művésze
2018 Joszif Kobzon szovjet-orosz énekes, előadóművész, „az orosz Frank Sinatra”
2022 Mihail Gorbacsov Nobel-békedíjas szovjet kommunista politikus, pártfőtitkár, a Szovjetunió első és utolsó elnöke

#eztörténtma