Az Európai Bizottság és az Europa Nostra kihirdette az Európai Unió Kulturális Öröksége díj/Europa Nostra díj 2023 nyerteseit, köztük a Budapest100-at. A 21 ország 30 nyertesét egy örökségvédelmi szakemberekből álló zsűri választotta ki a válogató bizottság előzetes értékelése alapján.

Az Európai Unió az alábbi öt fő kategóriában – megóvás és adaptív újrafelhasználás, kutatás, oktatás, képzés és készségfejlesztés, a polgárok bevonása és tudatosítás, a kulturális örökség bajnokai – jutalmazza a kulturális örökség terén Európa-szerte elért eredményeket. Minden évben összesen 30 örökségi projekt részesülhet az Európai Unió Kulturális Öröksége díjban / Europa Nostra-díjban.

A díjazottak közül öten kaphatják meg a nagydíjat, öt különböző átfogó témában. Ezek a témák jól tükrözik, hogy a kulturális örökség általában véve miként járul hozzá egyik vagy másik kiemelt európai cél teljesítéséhez. A nagydíj nyertesei tízezer euró jutalomban részesülnek. Az öt átfogó téma: innováció, digitális transzformáció, éghajlat-politika és fenntarthatóság, társadalmi kohézió és jólét, nemzetközi kapcsolatok.

A közönség tagjai online szavazáson vehetnek részt, hogy kiválasszák a díjazottak közül kedvenc projektjüket vagy kezdeményezésüket. A közönségdíj nyertese szintén tízezer euró összegű jutalmat kap.

A Budapest100 évente ünnepli és mutatja be a város épített örökségét, és a lakók történeteinek bemutatásán keresztül tesz minden házat érdekessé és értékessé.

A látogatók különböző programokon keresztül osztják meg egymással történeteiket, tudásukat és tapasztalataikat, így építve az egymás közötti kapcsolatokat és kölcsönös megértést.

Az Európai Örökség díjat átadó esemény szeptemberben valósul meg a 60. Európai Kulturális Örökség Csúcstalálkozó programjaként Velencében. Cecilia Bartoli, az Europa Nostra elnöke és Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke is részt vesz az eseményen, ahol bejelentik a Grand Prix és a közönségdíj nyerteseit.

„A Budapest100 fesztivál katalizátorként működik a közösségépítésben, és sokféle közösséget ösztönöz arra, hogy hasonló kezdeményezéseket indítsanak el saját településeiken, erősítve az örökség megőrzésének és ünneplésének fontosságát. Adaptálhatósága és erős módszertana más települések számára is megvalósíthatóvá teszi” – tette hozzá a zsűri.

„Az idei Budapest100 a százötvenedik születésnapját ünneplő fővárost állította középpontjába. A városegyesítés korának társadalmi, gazdasági és kulturális sokszínűségét élhettük át a patinás házak kapuján belépve. A hétvégi nyitott házak programját pénteki sétanap előzte meg. Aznap tizenöt sétába sűrítették a százötven éves főváros építészettörténetét: minden évtizedhez kapcsolódott egy-egy séta. A hétvégén a kapujukat megnyitó házakon túl további szervezett sétákkal és vezetett épületbejárásokkal is várták az érdeklődőket, a bejárható nyitott házak pedig koncertekkel, pop up tárlatokkal, gyereksarokkal, süteménnyel és üdítővel kedveskedtek a látogatóknak. A regisztrációk pillanatok alatt beteltek, a várost tudatosan járók és megismerni vágyók számára mára kötelező programmá vált a Budapest100” – írtuk idei beszámolónkban.

A képen érdeklődők Budapest100 programon. Fotó: Mohai Balázs / MTI