Vélhetően beolvasztották annak a több millió euró értékű, kelta korból származó 483 darab aranyérmének egy részét, amelyet novemberben loptak el betörők a felső-bajorországi Manching városának kelta és római kori leleteket bemutató múzeumából – közölték a hatóságok csütörtökön.

Lapunk is hírt adott arról, hogy novemberben lopták el a kelta aranykincset a manchingi Kelta-Római Múzeumból. A bajor tartományi bűnügyi hivatal közlése szerint a tolvajok hétfőn este hatoltak be az épületbe, és magukkal vitték a mintegy 450 érméből álló kincset. A Krisztus előtti 1. századból származó arany pénzérmék gyűjtői értékét a bajor tartományi bűnügyi hivatal több millió euróra becsüli. A műtárgyak 2006 óta láthatók a múzeumban, és ez számít az utóbbi évszázad legnagyobb kelta aranykincsleletének. A kincset az Oppidum Manching elnevezésű kelta nagytelepülés egykori területén találták 1999-ben egy ásatáson. A térségben ma is dolgoznak régészek.

A Bajor Műemlékvédelmi Hivatal a kelta települést az Alpoktól északra elhelyezkedő egyik legjelentősebb régészeti lelőhelyként tartja nyilván.

A 2022. november 22-i betörés nyomán kedden összesen négy gyanúsítottat tartóztattak le, miután a hatóságok a múzeum előtt talált tárgyról vett DNS-minta alapján a feltételezett elkövetők nyomára bukkantak. Négyük közül hármat összefüggésbe hoztak 11 korábbi, 2014 és 2022 között elkövetett németországi és ausztriai betöréssel vagy betörési kísérlettel is. Ezeket több szupermarket, egy gépjármű-regisztrációs hivatal és egy kaszinó ellen hajtották végre. A manchingi múzeum kifosztása az állítólagos bűnbanda első olyan betörése volt, amelynek során kulturális kincseket loptak el. A rendőrök 18 aranytömböt találtak az egyik gyanúsított tettenérésekor.

Guido Limmer, a bajor tartományi bűnügyi hivatal (LKA) helyettes vezetője Münchenben újságíróknak elmondta, hogy a hatóságok megvizsgálták a héten talált 18 aranytömböt. Úgy vélik, minden egyes aranytömb négy érme beolvasztásával készült, és Limmer megerősítette, hogy a nem szabályos öntvények összetétele nagyrészt megegyezik az aranyérmék anyagával, de a pontosabb eredményhez további elemzésre van szükség.

„Tudjuk, hogy

körülbelül 70 aranyérmét végleg elvesztettünk, kulturális és történelmi jelentőségük menthetetlenül odaveszett.

Ez természetesen azt is jelenti, hogy talán még van remény, hogy megtaláljuk a többi aranyérmét, vagyis az aranykincslelet nagyobb részét”– fogalmazott Markus Blume bajor tartományi kulturális miniszter csütörtökön. A hiányzó tárgyak utáni kutatást a többi közt az északkelet-németországi Mecklenburg–Elő-Pomeránia tartományban folytatják, ahol a négy közül három gyanúsítottat tartóztattak le.

A feltételezett elkövetők között van egy telekommunikációs területen dolgozó mérnök, egy könyvelő, egy üzletvezető és egy épületbontással foglalkozó cég alkalmazottja. Egyikük sem adott semmilyen információt a rendőrségnek letartóztatásuk óta – közölték a hatóságok. Egy bíró szerdán meghosszabbította vizsgálati őrizetüket, amíg a bűnszervezetben elkövetett rablás vádjával folyó jogi eljárás tart, amelynek végén a feltételezett elkövetőkre akár 10 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak.

Nyitókép: a manchingi Kelta-Római Múzeumból ellopott aranykincs egy része. Fotó: Archäogische Staatssammlung Bayern / AFP