A Csók István emlékév keretében különleges és nagyszabású emlékkiállítás nyílik a Várkert Bazárban, CSÓK ? A derűs élet festője címmel, amely a mester festői nagysága előtt tiszteleg. A kiállítás részleteiről Sárváry István, a Miniszterelnökség Parlamenti Államtitkársága kiemelt kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára, Rodics Eszter, az emlékév főszervezője, valamint Gärtner Petra, a kiállítás kurátora tartott sajtótájékoztatót február 2-án.

Sárváry István felelevenítette, hogy a hamarosan nyíló tárlat már sokadik a sorban, amelynek a Várkert Bazár ad otthont.

?Ilyen volt többek között az Ybl Bicentenárium alkalmából rendezett Ybl-kiállítás, de befogadtuk a Nemzeti Kulturális Alap bemutató kiállítását, a Design Héthez csatlakozva is volt itt egy kiállítás, az Északi Palotában pedig a Hungarikonok című tárlat aratott nagy sikert? ? mondta el a helyettes államtitkár, majd hozzátette, hogy a CSÓK - A derűs élet festője különlegessége, hogy ez az első, kifejezetten a Várkert Bazárba készült kiállítás.

Gärtner Petra kurátor elmondta, hogy a Várkertben helyet kapó hatvan alkotás csupán egy szelete a művész nyolc évtizedet felölelő, hatalmas életművének, amely öt nagyobb tematikus egység köré szerveződik, de aki ellátogat a Testőr Palotába, az nem csak festményeket láthat majd.

A kor divatjának hódolva Csók István is szívesen vette magát körül keleti és néprajzi tárgyakkal. Ebből a gyűjteményből oly módon állítanak ki tárgyakat, hogy a róluk készült festményekkel összefüggésbe hozva, egymás mellé helyezik őket. Csók néhány személyes tárgyát és bútorát, valamint a művész életét dokumentáló számos archív fotót is bemutatnak. Főműveiből több is közgyűjtemények állandó kiállításainak anyagát gazdagítja, ezek közül is jó párat megtekinthetnek majd a látogatók. A Várkert Bazárban továbbá olyan alkotások is láthatóvá válnak, amelyek évtizedekig magángyűjtemények rejtett kincseiként léteztek.

Rodics Eszter, az emlékév főszervezője ismertette az év hátralévő részére tervezett programokat. Február 14-én Cecén felavatják a festő mellszobrát, ugyanezen a napon a Várkertben pedig a Szabad a CSÓK-program alkalmából akciósan látogatható a frissen megnyílt kiállítás. Február 26-án a Magyar Nemzeti Bank Csók István emlékérmét bocsát ki, majd márciusban bemutatásra kerül a Csók István, Bálványok és démonok című kötet a Várkert Bazárban. Májusban Csók- majális, június 26. és augusztus 9. között pedig a székesfehérvári Szent István Király Múzeum kamarakiállítása várja a látogatókat.

Az év második felében állandó kiállítás nyílik Cecén, elindul a Képzőművészeti Egyetem Csók István pályázata, majd decemberben Csók 150 konferenciára kerül sor. A programsorozatot egy vándorkiállítás fogja kísérni, 2016. február 13-án pedig egy ünnepélyes zárórendezvénnyel búcsúznak az emlékévtől.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)