A magyar irodalom egyik szentélye a Szigligeti Alkotóház, amely több mint 60 éve főként a kortárs irodalom otthonául szolgál, és ahol a múlt század közepe óta a magyar irodalmi élet szinte valamennyi kiválósága töltött el hosszabb-rövidebb időt. Hála a 2013 végén elkezdett felújításoknak, a művészek nemsokára ismét birtokba vehetik az immáron újra teljes pompájában tündöklő épületet.

A december 12-i hivatalos átadó után Dr. Hóvári János, a MANK főigazgatója február 23-án első ízben hívta meg a magyar írószervezetek képviselőit (Szentmártoni János és Erős Kinga ? Magyar Írószövetség; Mezey Katalin és Oláh János - MMA; Kéri Piroska - Szépírók Társasága; Kassai Zsigmond - JAK; Csepregi János ? FISZ) hogy az Alkotóházzal kapcsolatos jövőbeli tervekről és teendőkről tanácskozzanak, és közösen fedezzék fel felújított és megszépült kastélyt.

?Az elmúlt évben befejeződött a Szigligeti Alkotóház felújítása. Eddig nem volt rá lehetőségünk, hogy a magyar írószervezetek képviselőit, vezetőit meghívjuk Szigligetre. Most, mielőtt még hivatalosan is megnyílna a ház, meghívtuk őket, el is fogadták a meghívásunkat, és vagy a vezetők, vagy azok képviselői eljöttek ide. Szeretnénk továbbvinni a szigligeti hagyományt, hogy van egy hely a Balaton mentén, ahová az alkotókat mindig várják, hogy nyugodtan írjanak, pihenjenek, és közben tegyenek meg minden azért, hogy a magyar irodalmi értékek hagyományvilága újrafogalmazódjon, és a mai kor igényeinek megfelelően, a magyar irodalom értékeket hozzon létre. Szigligetnek nagy szerepe van az értékelvű magyar irodalomban, hiszen nagyon sok mű itt született, és reméljük, hogy a jövőben is így lesz? ? mondta el Dr. Hóvári János.

A Szigligeti Alkotóház felújítása 2013 végén kezdődött meg az NKA 300 millió forintos meghívásos pályázati támogatásával. A MANK az EMMI-től kapott támogatásból és a működéséből eredő saját bevételeiből további 200 milliót tett hozzá a projekthez, így összesen 500 millió forintból történt meg a felújítás. A beruházásnak köszönhetően az épület visszanyerte régi, külső pompáját, miközben bent négycsillagos szállodának megfelelő minőség jött létre egy társalgóval és 30 vendégszobával. Szálláskapacitása így meghaladja a 60 főt. Azok az alkotóművészek, akik csatlakoztak vagy csatlakoznak a Magyar Mecénás Programhoz, jelentős kedvezménnyel vehetik majd igénybe a szálláshelyeket (Bővebb információ: http://www.alkotomuveszet.hu/index.php/magyar-mecenas-program). Az alkotóház szeretne kulturális bázisává válni az alkotóművészeknek, ezért különböző kapcsolódó rendezvények, megemlékezések színtere is lesz.

 

Megújult a kastély és az arborétum főkerítése is, valamint megtörtént az épület teljes bebútorozása az antik bútorok felújításával és újak beszerzésével. A bútorok mellett a működéshez szükséges egyéb eszközöket is beszereztek, továbbá elkészült egy fogadóépület, amelynek köszönhetően az alkotóház vendégeinek zavarása nélkül válik látogathatóvá az arborétum

Fotó: Csákvári Zsigmond