Jeles napok

Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Jeles napok

Mészöly Miklós születésnapja – 1921– A Digitális Irodalmi Akadémia tagja – Mészöly Miklós Emléknap

MÉSZÖLY Miklós családi nevén Molnár (Szekszárd, 1921. január 19. – 2001. július 22.): író. 1942-ben a Pázmány Péter Tudományegyetemen jogot végzett. 1943–44-ben katona volt, többször is fogságba esett. 1944-től munkásként, terménybegyűjtőként, malomellenőrként dolgozott. 1947–48-ban Szekszárdon laptulajdonos. 1951–52-ben a Bábszínház dramaturgja, 1956-tól szabadfoglalkozású író. 1990 szeptemberében az írószövetség elnökségi tagjává választották. 1991-ben a budapesti magisztrátus tagja lett. 1992-ben a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító elnöke.
1986-ban Déry Tibor-díjat, 1988-ban Magyar Művészetért Díjat, 1989-ben Az Év Könyve díjat, 1990-ben Kossuth-díjat, Kortárs-díjat, 1992-ben és 1997–ben Soros-életműdíjat kapott. Budapest díszpolgára (1996).
Első kötetének (Vadvizek, 1948) öt novellájából a Koldustáncot némi sűrítéssel 1979-i gyűjteményébe is átvette. A korai rövidpróza a határozott szituációrajzzal, fegyelmezett szerkesztéssel, erőteljes atmoszférájával előkészítője a Mészöly Miklós művészetére oly jellemző tömörítésnek. A Sötét jelek (1957) történetei a helyszínek és idők következtében komor drámaiság hordozói: a foglyokról, háború alatti, utáni sorshelyzetekről beszámoló tárgyilagos beszédmód az első személyű elbeszélőt az események résztvevőjeként, tanújaként állítja az olvasó elé. A Magasiskola (1956) solymásztelepének ábrázolása a dokumentum tényszerűségét a parabola utalásosságával egyesíti. Az atléta halála (1966) először franciául jelent meg, majd a magyar kiadással egy időben németül is. Őze Bálint története a tartás és kitartás eszméjének, a felsőfokú emberi teljesítmény vágyának és lehetetlenségének parabolája. A Jelentés öt egérről (1967) és az 50-es évek második felének szövegei a kiszolgáltatottság korának atmoszféráját sűrítik realisztikus pontosságú, szilárd szerkesztésű s egyben példázatos történetekbe a klasszikus magyar novella hagyományait követve. „A szenvedélyes érdekeltség drámáját” követi az ószövetségi templomi nyomozó történetében: a Saulus (1968) maradandó értékei a koncentrált elbeszéléssel járó parabolisztikus jelentéssűrítés, valamint a létélménynek, a személyiségállapotnak nem mint pszichológiai anyagnak, hanem formaalakító műalkotáselemnek a működtetése. A Pontos történetek útközben (1970) című regény a nouveau roman leírás iránti fogékonyságának hatásáról tanúskodik.
A 70-es évek második felének prózakoncepciójában változatlanul megtartja jelentőségét az utalásos beszéd, ám mindinkább a helyzetek, idősorok rétegessége, a folyamatos narrációt, az epikus kontinuitást felváltó töredékesség lesz jellemző. Az Alakulások (1975) két és fél évtized rövidprózáját átfogó, reprezentatív elbeszélésgyűjtemény, a megújuló magyar próza sajátos dokumentuma. A különböző időkben-terekben folyó eseménysorok párhuzamos, egyidejűsítő elbeszélése válik meghatározóvá a Megbocsátás (1984) című kisregényben, a kilencvenes évek rövidprózájában és a Családáradás (1995) című regényben is. A Film (1976) regényformája „a kamera és rendezés reális fikcióvá” tételéből származik.
A tágasság iskolája (1977), az Érintések (1980), valamint az Otthon és világ (1994) esszék, filozofikus töredékek, jelentős ars poeticai, művészeti, elméleti reflexiók gyűjteményei.
Drámáit a Bunker (1979), verseit, lírai reflexióit az Esti térkép (1981) című kötet tartalmazza. A magyar történelem más-más pillanatait idéző mozzanatokból egy virtuális Közép-Európa- (Volt egyszer egy Közép-Európa, 1989), és egy igen személyes Dunántúl-panoráma (Az én Pannóniám, 1991) bontakozik ki. Az alakok, nemzedékek, családok szerteágazó történetei breviáriummá rendeződnek. A pille magánya (1989), A negyedik út (Szombathely, 1990) esszészerű és közéleti, publicisztikai írások gyűjteményei, s egy kivételesen szilárd magatartású közéleti szereplés dokumentumai. A Variations désenchentées (1994) után magyarul is megjelent a korábbi novellák új formarendjét, szerkezetét megteremtő, „alternatív” Hamisregény (1995). A Családáradás (1995) a kései Mészöly Miklós-próza tapasztalatának összefoglalása, kisregénybe sűrített nagyepikai történet.

(Thomka Beáta szócikkei alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000, Digitális Irodalmi Akadémia)

Nagyváthy János születésnapja – 1755

Első gazdasági szakírónk, NAGYVÁTHY JÁNOS (Miskolc, 1755. január 19. – Csurgó, 1819. február 13.) 1791-től Festetichék keszthelyi uradalmának jószágkormányzója volt. A kettős könyvvitel első magyarországi szakértőjeként tartják számon. Szolgálata alatt írta A szorgalmatos mezei gazda című munkáját, amely az első jelentős magyar nyelvű mezőgazdasági szakkönyvünk. A későbbiekben Csurgón élt és további szakmunkákat publikált. Korának felvilágosult mezőgazdászaként tartjuk számon.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Kazinczy Gábor születésnapja – 1889

KAZINCZY GÁBOR, (Szeged, 1889. január 19. – Motala, Svédország, 1964. május 26.): mérnök, a vasbeton- és acélszerkezetek méretezési elméletének, az anyagvizsgálatnak elismert magyar szakértője.
Oklevelét a budapesti műegyetemen szerezte 1911-ben. Ugyanebben az évben a főváros szolgálatába lépett, hol munkaköre az építkezések felülvizsgálata, új szerkezetek és építőanyagok kipróbálása volt. 1931-ben megszerezte a műszaki doktori címet, 1932-ben a városépítési ügyosztály helyettes vezetője volt, 1943 végén nyugalomba vonult. Jelentős tudományos munkásságot fejtett ki a vasbeton- és acélszerkezetek plasztikus méretezési elméletének megalkotása és kifejlesztése, továbbá az anyagvizsgálat terén. Eredményeit hazai és külföldi folyóiratokban tette közzé; része volt az 1931. évi vasbeton-szabályzat, úgyszintén a hegesztési szabályzat elkészítésében. Mint elismert szakember több nemzetközi konferencián képviselte Magyarországot.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1989. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Sztoczek József születésnapja – 1819

A Műegyetem első rektora, SZTOCZEK JÓZSEF (Szabadka, 1819. január 19. – Budapest, 1890. május 11.) lengyel eredetű családból származott. Özvegy édesanyja kívánságára először papnak készült, de hamarosan megváltoztatta szándékát és a papnevelde helyett a budai Institutum Geometricum hallgatója lett. Tanulmányai befejeztével két évig Petzelt József mellett fizetés nélküli asszisztensként ismerkedett a mérőműszerekkel és mérési eljárásokkal. Rövid zágrábi kitérő után 1847-ben a József Ipartanoda fizika tanszékének tanára lett. Kitűnő előadó hírében állt. Nem volt kísérletező fizikus, inkább a fizika matematikai vonatkozásai érdekelték. 1857-ben ő lett a József Ipartanoda, a Polytechnikum első igazgatója, az egyetemi rang elnyerése után pedig első választott rektora. Nagy érdemeket szerzett a Műegyetem fejlesztésében. Ő eszközölte ki a Helytartótanácsnál, hogy műegyetemi hallgatók külföldi tanulmányutakra ösztöndíjat nyerjenek. A magyar műszaki felsőoktatás szervezésében és fejlesztésében kiváló érdemeket szerzett tudósként tartjuk számon.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Friesenhof Gergely születésnapja – 1840

A magyar agrometeorológia megalapítója, FRIESENHOF GERGELY (Szentpétervár, 1840. január 19. – Ószéplak, 1913. július 17.) Bécsben jogi, Magyaróváron gazdasági tanulmányokat folytatott. 1872-ben kezdett meteorológiával foglalkozni nedanóci birtokán és az itt létesített kis megfigyelő állomást fejlesztette később az ószéplaki Nyitra-völgyi obszervatóriummá. Talajhőmérsékleti és sugárzási megfigyeléseivel az agrometeorológia alapjait rakta le hazánkban. Sikerült elérnie egy helyi észlelő hálózat és gazdász egyesület létrehozását is. 1883 és 1913 között szerkesztette az Időjárási naptárt, 1888-ban megalapította a Laubfrosch (Levelibéka) címen az első meteorológiai szakfolyóiratot. Értékes szakkönyvtárát és műszereit a Meteorológiai Intézetre hagyta.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, Magyar Életrajzi Lexikon)

A magyarországi németek elhurcolásának emléknapja

A magyarországi németek elhurcolásának emléknapja hivatalos magyar állami emléknap, melynek létesítéséről 2012-ben hozott határozatot az Országgyűlés. Az emléknap dátuma január 19., utalva arra, hogy 1946-ban ezen a napon kezdődött meg a magyarországi németek szervezett elűzése, az otthonaikból kényszerrel nyugatra telepítendő első budaörsi lakosokat szállító vonatszerelvény elindításával.
Az emléknaphoz kapcsolódva, a központi ünnepségeken felül az ország több más településén is szerveznek kisebb-nagyobb megemlékezéseket. 2013 óta – a teljesség igénye nélkül – többek között Budapesten (Csepelen, Soroksáron, Nagytétényben és Óbudán), Ceglédbercelen, Pakson, Pilisvörösváron és Pilisszentivánon is megemlékeztek e naphoz kapcsolódva a magyarországi németeket ért jogtalanságokról.
A kitelepítéssel érintett települések jelentős részén természetesen ezen felül önálló, helyi kitelepítési emléknapok is léteznek (sok helyen már az 1990-es évek óta), ezek időpontja általában valamely olyan dátumhoz kötődik, ami közvetlenül kapcsolatos az adott településen lefolytatott kényszertelepítéssel; sok esetben annak kezdőnapja, vagy más, a témakörhöz kapcsolódó dátum. Az ilyen települések a saját emléknapjukon rendszeresen (a legtöbb helyen évente) szerveznek különféle jellegű megemlékezéseket, de legalábbis koszorúzásokat.

 

Január 19-én történt

„Bármelyik lány lehet elbűvölő. Csak annyi kell, hogy nyugodtan állj, és nézz bután” – vallotta a 2000-ben ezen a napon elhunyt Hedy Lamarr. Az osztrák–amerikai színésznő viszont nem csak szépségével hódította meg Hollywoodot és az egész világot: szerepe volt ugyanis a wifi feltalálásában is.

Január 19-én történt

1563 III. Frigyes pfalzi választófejedelem aláírta a református egyház alapvető hittételeit összefoglaló Heidelbergi Káté előszavát, és ezzel megadta az engedélyt a nyomtatásra is.
1853 Rómában bemutatták Verdi A trubadúr című operáját.
1901 Budapesten megalakult a Magyar Labdarúgó Szövetség.
1919 Megalakult Berinkey Dénes kormánya.
1945 Budapesten megjelent a második világháború utáni első újság, a Szabadság című hetilap.
1967 Elkezdődött a Fővárosi Bíróságon a zuglói nyilasper, amelyben tizenkilenc egykori pártszolgálatost vontak felelősségre.
1986 Felfedezték a személyi számítógépeken az első, Brain névre keresztelt számítógépes vírust.
1997 Harminc év után ismét palesztin igazgatás alá került Hebron városa, ezzel Izrael valamennyi, a Jordán folyó teljes nyugati partján fekvő város ellenőrzését visszaadta a Palesztin Hatóságnak.
2006 Az űrkutatás történetében elsőként indult űrszonda, az amerikai New Horizons (Új Látóhatár) a Plútóhoz.
2006 A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Hejce közelében lezuhant egy szlovák repülőgép 35 katonával és 8 tagú személyzettel, akik közül egyetlen katona maradt életben.
2019 Több ezren tüntettek Budapesten és több vidéki városban a munka törvénykönyvének az ellenzék által rabszolgatörvénynek nevezett módosítása ellen.
2022 A kormány úgy döntött, hogy a magyar állam 51 százalék tulajdonrészt szerez a debreceni nemzetközi repülőteret üzemeltető társaságban, de a repülőtéri létesítmények a debreceni önkormányzat tulajdonában maradnak.
2023 Bejelentette lemondását az öt és fél éve hivatalban lévő Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök, aki kimerültségére hivatkozva hozta meg döntését.

Január 19-én született

1736 James Watt angol mérnök, az első üzemképes gőzgép feltalálója
1809 Edgar Allan Poe amerikai költő, novellista és kritikus
1819 Stoczek József mérnök, akadémikus, a Műegyetem első rektora
1839 Paul Cezanne francia festő, a posztimpresszionista festészet legnagyobb alakja
1844 Apponyi Sándor diplomata, könyvgyűjtő, akadémikus
1889 Sophie Taeuber-Arp svájci festőnő és iparművész
1874 Bruno Paul német építész, iparművész, festő
1889 Kazinczy Gábor mérnök, a vasbeton és acélszerkezetek felhasználásának egyik hazai úttörője
1903 Rimanóczy Gyula Kossuth-díjas építész
1914 Halasi-Kun Tibor Amerikában élt magyar turkológus, kelet-kutató, akadémikus
1920 Javier Pérez de Cuéllar perui politikus, ENSZ-főtitkár 1982–1991 között
1921 Mészöly Miklós Kossuth-díjas író, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító elnöke
1925 Koch Sándor Kossuth-díjas virológus, a Salk-, majd a Sabin-csepp hazai gyártásának megvalósítója
1931 Schubert Éva Kossuth-díjas színész, érdemes művész
1936 Molnár Sándor Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas festőművész
1939 Phillip Jason Everly amerikai rockzenész, az Everly Brothers fiatalabb tagja
1944 Thom Mayne Pritzker-díjas amerikai építész
1949 Robert Allen Palmer kétszeres Grammy-díjas brit rockénekes, zenész
1954 Király László Erkel Ferenc-díjas zeneszerző
1991 Pájer Alma Virág színésznő, bábművész

Január 19-én halt meg

1729 William Congreve angol író, regény- és drámaíró, költő
1819 Domin József Ferenc természettudományi szakíró, teológiai és bölcseleti doktor, egyetemi tanár, a nápolyi és firenzei tudományos akadémia tagja
1865 Pierre Joseph Proudhon francia közgazdász, az anarchizmus atyja
1904 Reizner János régész, történész, könyvtárigazgató és múzeumalapító
1962 Maucha Rezső Kossuth-díjas kémikus, hidrobiológus, limnológus, akadémikus
1969 Jan Palach cseh egyetemista, aki 1969. január 16-án felgyújtotta magát Prágában, hogy tiltakozásra ösztönözze a lakosságot Csehszlovákia szovjet megszállása ellen
1987 Pándi Kardos Pál Kossuth-díjas kritikus, irodalomtörténész, szerkesztő, akadémikus
1997 Bertha Bulcsu háromszoros József Attila-díjas író, újságíró, posztumusz alternatív Kossuth-díjas
2000 Hedy Lamarr osztrák születésű amerikai színésznő, feltaláló
2000 Tarján Imre Kossuth- és állami díjas fizikus, akadémikus, a biofizika és a kristályfizika kutatója
2006 Agárdy Gábor Kossuth-díjas színész, a nemzet színésze
2014 Balázs-Piri Balázs Munkácsy Mihály-díjas karikaturista, grafikus
2023 Mécs Imre villamosmérnök, politikus

Nyitóképen Hedy Lamarr a Sámson és Delila című opera filmadaptációjában 1951-ben. Fotó: Paramount Pictures / Collection Christophel via AFP

#eztörténtma