Jeles napok

Augusztus – Kisasszony hava – Nyárutó – Új kenyér hava

Jeles napok

Szent Radegundis

Radegundis (középkori hazai misenaptárainkban augusztus 11.) néven és ugyane napon két szentet is tisztelnek: egy thüringiai származású frank királynét, aki Poitiers városában kolostort alapított, és apácaként fejezte be életét († 587). A másik egy jámbor augsburgi szolgálólány, aki a XIII. században élt.
A régi Magyarországon a bajor – osztrák szakrális táj kisugárzásaként Radegundis királynét két német ajkú, most Burgenlandhoz tartozó falu választotta védőszentül. Az egyik Nagyhőflány (Gross-Höflein) kápolnája, a másik Alsólászló (Unterloisdorf) temploma.
Mohl Adolf a hőflányi kápolna alapítását a karoling időkbe, a helyi néphagyomány pedig Szent István királyunk korába helyezi. Leopold Schmidt, aki a kápolnáról és titulusáról önálló könyvecskét írt, cisztercita lehetőségeket emleget: a patrocinium az alsóausztriai borvidék hajdani jelentős Radegundis-kultuszával függ össze. Ezt a szent királyné ünnepének naptári helye, a szőlőérés döntő szakasza magyarázza, igazolja.
A kápolna, melyet a középkorban temető övezett, évszázadokon át a falubeli forrással, illetőleg fürdővel is összefüggött. Nyilván tehát balnea animarum is volt egyúttal. Ismeretes, hogy jámbor középkori szokás szerint a haldoklók lelki üdvösségéért hozzátartozóik számos helyen fürdőalapítványokat tettek. Ebből a szegények, koldusok közvetlenül a halál után, esetleg még évfordulókon is megfürödtek, de ugyanakkor ott nyomban meg is vendégelték őket. Erre a helyi gyakorlatra abból az 1613-ból származó mondai jellegű följegyzésből következtethetünk, amely szerint a halott lelkek a régi temetőből fehér öltözékben, égő gyertyával ide a kápolnába mentek, később pedig visszatértek sírjukba.
Már a XV. században virágzott a faluban egy Radegundis-céh (Radegundis-Zöch anders Gotts-Leichmans-Zöch). Ebből nyilvánvaló, hogy a kápolna úrnapi kápolnául is szolgált, tehát régebbi szakrális hivatása új elemmel is bővült.
A kápolnát 1630 táján a kegyúr, Esterházy Miklós nádor újjáépíttette. Oltárára nyilván ekkor került Radegundis képének helyére a kismartoni kegyszobornak, az Esterházy-nemzetség palladiumának mása.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

A világosi fegyverletétel napja – 1849

1849 augusztusában, a magyar szabadságharc katonai összeomlása után az utolsó használható haderő Görgei Artúr majd 30 ezer főt számláló hadserege volt. Görgeinek nem sok választása maradt: vagy az osztrákok (Haynau), vagy az oroszok (Paszkievics) előtt teszi le a fegyvert, vagy szélnek ereszti katonáit. Ez utóbbi lépéstől a déli magyar hadsereg felbomlásának szörnyű képe rettentette vissza – joggal. Haynautól nem sok jót várhatott, míg az oroszok legalább a fegyvert letevők életét garantálták.
Az osztrákok előtt való meghódolást úgy értelmezhette volna a külvilág, hogy egy törvénytelen lázadás bukott el, a lázadók pedig meghódoltak a törvényes uralkodó előtt. Az oroszok előtti – feltétel nélküli – fegyverletétel mást üzent; azt, hogy Európa két legerősebb katonai hatalmának seregeivel szemben nincs mód további fegyveres ellenállásra, mert csak értelmetlen tömeges pusztulás az eredmény.
1849. augusztus 13-án az ekkorra már teljhatalommal felruházott Görgei Artúr – Kossuth Lajos augusztus 11-én lemondott a kormányzóelnöki tisztségről is – Világosnál letette a fegyvert Rüdiger orosz tábornok előtt, jelezve ezzel azt is, hogy nem ad fel semmit a forradalom és szabadságharc eszméiből.

A balkezesek világnapja

Egy balkezeseket tömörítő amerikai szervezet kezdeményezésére 1992 óta minden év augusztus 13-án ünnepeljük a Föld népességének csaknem 15 százalékát kitevő balkezeseket.
Napjainkban egyre nagyobb figyelmet szentel a kereskedelem is a jelentős kisebbségnek; már több kifejezetten a számukra készült szerszámot és egyéb használati tárgyat lehet vásárolni.

Hérics Tóth Jenő születésnapja – 1872

HÉRICS TÓTH JENŐ, (Csáktornya, 1872. augusztus 13. – Felsőrajk, 1949. augusztus 2.): élelmiszervegyész, hazai élelmiszer-ipari kutatás egyik megalapozója. A budapesti és berlini egyetemen vegyészi és gyógyszerészi oklevelet szerzett. 1897-től a magyaróvári gazdasági akadémia tanársegédje, ezt követően a kassai Szesz- és Vegykísérleti Állomás adjunktusa volt. 1908-tól a gödöllő-szentgyörgy-pusztai kísérleti szeszgyár és szeszkísérleti állomás vezetőjeként dolgozott. 1918-tól a Budapesten létesült Állami Erjedéstani Intézet, ill. az ebből alakult Országos Erjedéstani és Mezőgazdasági Ipari Kísérleti Intézet igazgatója volt. Az intézet megszervezésén és fejlesztésén kívül tevékeny részt vett a szakoktatásban. 1922-től a közgazdasági egyetem előadója, majd műegyetemi tanár volt. Mint kísérletügyi főigazgató 1932-ben nyugdíjba ment. Számos szakcikke és közleménye jelent meg. Érdemeket szerzett a hazai mezőgazdasági iparok korszerűsítése és fellendítése körül.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Weszprémi István születésnapja – 1723

Az első magyar orvostörténeti kutató, WESZPRÉMI ISTVÁN (Veszprém, 1723. augusztus 13. – 1799. március 13.) Debrecenben Hatvani István tanítványa volt, majd protestáns vándordiákként Zürichben, Utrechtben és Londonban látogatta az egyetemeket. Vegytant, növénytant tanult, szülészmesteri oklevelet szerzett, közben a himlőoltás analógiájára a pestis elleni védőoltás gondolatán törte a fejét. 1756-ban kapta meg orvosdoktori oklevelét Utrechtben, majd hazatérve négy évtizeden át Debrecen városi orvosi tisztét töltötte be. Locke és Montesquieu hatását tükrözte 1760-ban megjelent könyve, a Kisded gyermekeknek nevelésekről való rövid oktatás. Második műve, a Bábamesterségre tanító könyv (1766) Grantz bécsi szülész munkájának szabad fordítása, kiegészítve Heister ábráival. Érdekes, amint Weszprémi hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a bába csakis tiszta kézzel nyúlhat a szülő nőhöz – ebben az aszepszis előfutárának tekinthető. Legfontosabb műve az a négykötetes kézikönyv, melyben Magyarország és Erdély egykori orvosainak életrajzait adja közzé, amelyhez az adatgyűjtést hatalmas kutatómunka és széleskörű levelezés szolgáltatta. Magyarra ültette át Wood angol orvosdoktor könyvét Gazda ember könyvetskéje címmel, amely valóságos kis enciklopédiája a mezőgazdasági ismereteknek, kiegészítve imádságokkal és kottával ellátott énekekkel. Weszprémi kórboncolásokat is végzett; ezek alapján a magyar patológia megteremtőjeként is számon tartják. Nevét ma olyan emlékérem őrzi, mellyel a legkiválóbb orvostörténészeket tüntetik ki.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Tudománytörténeti Intézet)

Utaló – Türingiai Boldog Gertrúd

A premontrei rendben augusztus 13-án ünnepelt Türingiai Boldog Gertrúd – a Rajna-vidék román középkorának egyik legtiszteltebb szentje – mint Magyarországgal kapcsolatos szent a liturgikus naptárban november 13-án szerepel. 

Gertrúd Árpád-házi Szent Erzsébet és Türingiai Lajos legkisebb leánya volt. Miután édesanyja özvegyen maradt, Gertrúdot a Wetzlar közelében lévő altenbergi premontrei apácákhoz adta nevelésre. A kislány a kolostort többé nem hagyta el. Előbb fogadalmas apáca, majd 1248-ban apátnő lett. Kormányzása idejében templomot emeltek a Boldogságos Szűz és Szent Mihály főangyal tiszteletére. Anyja példáját követve a kolostor mellé külön házat építtetett  a szegények és betegek befogadására. Alighogy IV. Orbán pápa elrendelte az Úrnap ünnepét, 1270-ben Gertrúd az elsők között vezette be azt kolostorában. A nővérek közül vezeklésével tűnt ki, Isten pedig megajándékozta a prófétálás lelkével. Halála után, melynek pontos dátumát nem ismerjük, VI. Kelemen pápa 1311-ben a kolostor számára engedélyezte Gertrúd tiszteletét, amelyet 1729- ben az egész premontrei rendre kiterjesztettek. A rend augusztus 13-án tartja ünnepét. 

Augusztus 13-án történt

A Föld népességének több mint 10 százaléka balkezes. Ma az ő világnapjuk van.

1521 Hernán Cortes spanyol konkvisztádor hosszadalmas és véres küzdelem után elfoglalta az Azték Birodalom fővárosát, a százezres lakosságú Tenochtitlant.
1848 Batthyány Lajos miniszterelnök elrendelte a tábori szolgálatra vonatkozó önkéntes nemzetőri alakulatok felállítását.
1848 Pénzforgalomba került az ún. Kossuth-bankók első címlete, a kétforintos.
1849 Arad megyében, a világosi vár alatti szőllősi mezőn a Görgei Artúr vezette feldunai magyar hadsereg (29 889 fő 9839 lóval, 144 löveggel) megadta magát Rüdiger (Rigyiger) orosz lovassági tábornoknak.
1876 Megkezdődött az azóta a világ egyik legnagyobb zenei eseményének számító Bayreuthi Ünnepi Játékok sorozata. A fesztivál egyetlen célja Richard Wagner német zeneszerző operáinak bemutatása.
1894 Megkezdődtek a budapesti földalatti vasút építési munkálatai. 1896. május 2-án megindult a rendszeres forgalom Európa (London után) második és a kontinens első földalatti vasútján.
1960 Kikiáltották a volt francia gyarmat, a Közép-Afrikai Köztársaság függetlenségét.
1961 A II. világháborút követően kettéosztott német fővárosban éjjel az NDK „államhatárának biztosítása céljából” a kelet-német hadsereg és a rendőrség egységei 45 kilométer hosszúságban szögesdróttal, drótakadályokkal lezárták Kelet- és Nyugat-Berlin határát.
2021 Több mint fél évszázada a legsúlyosabb természeti katasztrófa sújtotta Németországot, Belgiumot és Hollandiát, miután a folyamatos, özönvízszerű esőzések és egy ciklon hatására a folyók kiléptek medrükből. A váratlanul és rendkívüli sebességgel keletkező árvizek házakat döntöttek össze, áramkimaradásokat és közlekedési fennakadásokat okoztak, Németországban legalább 184, Belgiumban 31 halálos áldozatot követeltek, százezreket kellett kitelepíteni, az anyagi károkat több százmillió euróra becsülték.

Augusztus 13-án született:

1723 Weszprémi István író, orvostörténész, az első magyar orvostörténeti kutató
1878 Pogány Móric építész, urbanista, grafikusművész, jelentősek városépítészeti elgondolásai
1888 John Logie Baird skót villamosmérnök, feltaláló, a televíziótechnika egyik úttörője
1898 Jean Robert Borotra francia teniszező, a híres „négy muskétás” egyike, a Nemzetközi Fair Play Bizottság megalapítója
1899 Alfred Hitchcock angol születésű amerikai filmrendező, filmjeiről itt írtunk.

1906 Borsos Miklós Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrász, grafikus, író
1913 III. Makariosz ortodox érsek, a Ciprusi Ortodox Egyház vezetője, 1960–77-ben a független Ciprus első államfője
1918 Frederick Sanger kétszeres Nobel-díjas angol biokémikus
1953 Faragó Sándor erdőmérnök, vadbiológus, akadémikus
1968 Faludi Judit Liszt Ferenc-díjas gordonkaművész, érdemes művész
1973 Vajda Gergely karmester, zeneszerző, klarinétművész

Augusztus 13-án halt meg:

1863 Eugéne Delacroix francia festő és grafikus, a romantikus mozgalom vezéralakja, a modern festészet egyik úttörője
1865 Semmelweis Ignác orvos, a magyar orvostudomány egyik legnagyobb alakja, a gyermekágyi láz kóroktanának megalapozója, „az anyák megmentője”
1933 Koroda Pál költő, író, drámaíró
1953 Lauber László posztumusz Ybl Miklós-díjas építészmérnök, a funkcionális építészet jelentős alakja
1978 Kiss Ferenc színész, érdemes művész
1983 Vilt Tibor Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas szobrász, érdemes és kiváló művész
2013 Sipos Edit világ- és Európa-bajnok válogatott vízilabdázó
2018 Rozsos István orvos, sebész, az endoszkópos sebészeti eljárás kifejlesztője
2020 Sváby Lajos Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész, érdemes művész, Prima Primissima díjas

Fotó forrása: Shutterstock

#eztörténtma