Jeles napok

November – Szent András hava – őszutó – enyészet hava

Jeles napok

A televízió világnapja

A TELEVÍZIÓ VILÁGNAPJÁt minden évben november 21-én tartják 1996 óta. Célja, hogy a televíziós társaságok olyan témákat állítsanak középpontba, mint a béke, az együttműködés, a fejlődés.

Hatvani István születésnapja – 1718

A debreceni kollégium polihisztor professzora, HATVANI ISTVÁN (Rimaszombat, 1718. november 21. – Debrecen, 1786. november 16.) maga is a debreceni kollégium diákja volt, majd Bázelben szerzett teológiai és orvostudományi doktorátust. Annak ellenére, hogy tanulmányai végeztével több neves európai egyetem, így a leydeni, a magdeburgi és a heidelbergi is meghívta tanárának, ő Debrecenbe tért vissza. 1749-ben foglalta el a filozófiai és matematikai tanszéket A matematika haszna a tudományokban című székfoglalójával. 1757-ben írt önéletrajza szerint nagyon sokféle tárgyat oktatott: filozófiatörténetet, ontológiát, theologia naturalist, kozmológiát, physica generalist és specialist, kísérleti fizikát, botanikát, orvosi fiziológiát, földrajzot, hidrosztatikát, mechanikát, csillagászatot, erkölcstant és természetjogot. Magyarországon ő tanított először kémiát. Mint fizikus, Newton követője volt. Felismerte a kísérletek jelentőségét az oktatásban. Az akkoriban szokatlan elektrosztatikai kísérletei miatt a hozzá nem értőkben félelmet, gyanakvást keltett, „ördöngős” híre támadt. Gyógyítással is foglalkozott és a debreceni és Bihar vármegyei gyógyszertárak felügyeletét is ellátta.

A természeti megfigyeléseket is felhasználta az iskolai oktatásban; például tanítványaival végeztette a földrajzi szélesség meghatározását a Nap delelési magasságából. Az 1769-ben feltűnt üstökös pályáját megpróbálta kiszámítani, neki köszönhető az 1776. évi sarki fény jelenségének szabatos leírása. Tanítványai a későbbiekben falusi tanítóként, papként, tisztviselőként sok hasznos megfigyelést tettek és rögzítettek; ezek az adatok a későbbiekben nagyon hasznosaknak bizonyultak a kutatók, természettudósok számára.

Természetfilozófiáját fő művében, az Introductio-ban foglalta össze. Ez 1757-ben jelent meg Debrecenben és külön érdekessége, hogy egyik terjedelmes fejezetét Hatvani a valószínűség-számításnak szentelte; ez a tudományág elsőként itt szerepelt nyomtatásban Magyarországon. Matematikai statisztikai eszközökkel és a valószínűség-számítás felhasználásával adott elemzést a hazai halálozási viszonyokról és mint orvos, javaslatokat tett a szomorú helyzet megváltoztatásának lehetőségeire – ilyen értelemben az egészséges életmód korai szószólója is volt.

Színes egyénisége a szépirodalmi művek egész sorának szolgált ihletőül a magyar irodalomban.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Beregszászi (Nagy) Pál születésnapja – 1790

Debrecen városának építészeti felügyelője, a Kollégium kiváló rajz- és építészettanára, BEREGSZÁSZI (NAGY) PÁL (Debrecen, 1790. november 21. – Debrecen, 1865. augusztus 5.) a pesti Mérnöki Intézetben szerzett oklevelet, majd Bécsben tanult. Debrecenben több állást is betöltött: hites városi földmérőként, építészeti felügyelőként tevékenykedett és 39 éven át tanított a Kollégiumban, valamint a Rajz Oskolában, ahol kőműves- és ácsmestereket képeztek. Geodéziai munkái, várostérképei jelentős dokumentumai a város történetének. Több híres építmény, például a Nagytemplom építésénél kérték ki tanácsát illetve tartottak igényt bíráló megjegyzéseire, javaslataira. Mérnökként nem alkotott maradandó épületeket, annál jelentősebb volt pedagógiai tevékenysége. Tanítványai számára hét tankönyvet írt; ezek közül négy építészeti tárgyú, három a rajzoktatás céljait szolgálja. Könyvei világos, érthető, szemléletes stílusban íródtak. Külön érdeme a német szakkifejezések magyarítása; ezek a mai szaknyelvben is élnek. Nagyon jelentősek az illusztrációk is, melyeket maga rajzolt és metszett rézbe. Hazánkban ő volt az első, aki a szakoktatással, szakképzéssel tudományos alapossággal foglalkozott.

Első munkája az épületek költségvetésével, ennek folytatása pedig az anyagokkal – „matériákkal” –, a minőség ellenőrzésével foglalkozik, minden apró részletre praktikus magyarázatot és tanácsot adva. Különösen értékes a perspektivikus rajzolással foglalkozó munkája, A tárgyaknak a látszás tudománya szerinti ismertetése és rajzolása. Mintegy 200 építészeti tervrajza maradt fenn; mint grafikus is jelentős volt. Legismertebb munkája Csokonai Vitéz Mihály puritán egyszerűségű öntöttvas síremléke.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 1990, Magyar Életrajzi Lexikon)

Szűz Mária bemutatása

Mária bemutatása, az Érdy-kódexben Asszonyunk Máriának templomba jelentése, liturgikus egyházi nevén praesentatio Beatae Mariae Virginis, előbb a keleti, majd a nyugati egyháznak ünnepe. A Pray-kódex már 1200 táján ünnepli, tehát hazánk már az Árpád-korban befogadta Bizáncból. A latinoknál csak 1371 táján tűnt föl, majd V. Sixtus megerősítette (1585). Az ünnep ihletője nem az evangélium, hanem az apostolokig visszanyúló hagyomány.

Óh, ha megtekéntjök szerelmes atyámfiai – írja az Érdy-kódex – ez mai szent innepnek méltóságát, bizonyával nem alábbvaló asszonyunk Máriának az egyéb ünnepénél. Mert ez mai napon jelenteték meg elészer ez világnak az ő szentséges volta, mikoron az ő szent szülei felvivék az Úristennek templomában. Ki jövendő vala, hogy az felséges teremtő Úristen fiának bizony temploma lenne. Felvivék mondám, Szentléleknek oskolájában, ki jevendő vala, hogy mindez világi üdvözülő népeknek bizony mesterasszonyok lenne, felvivék az szüzeknek konventében, hogy alkolmas ideig ott szeplőtelen tisztaságban lakoznék, jószágokban gyoropodnék, emberi jóerkölcsben neveködnék, és kézimunkát tanulni, kivel annak utána életét keresné, és háza népét táplálá. Mindennek felette kedég, hogy az Úristennek tervényét, parancsolatját és az szentírást megtanulná, kiknek miatta Úristent tudná dicsérni, szolgálni, és ennennagát idvezőjteni.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Csorba Győző születésnapja – 1916 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

Csorba Győző (Pécs, 1916. november 21. – Pécs, 1995. szeptember 13.)

Kossuth-díjas magyar költő, műfordító. A Digitális Irodalmi Akadémia 2000-ben posztumusz tagjává választotta.

*

Pécsett született 1916. november 21-én, s 1995. szeptember 13-án, súlyos betegség után, ugyanott hunyt el. Szülővárosát egyhuzamban fél évnél hosszabb időre soha nem hagyta el. Pécsről ezt írja Séta és meditáció című versében: „Nekem: A VÁROS mindörökre.”

Édesapja Csorba György MÁV-betűíró, édesanyja Borsódi Mária. Nagy családban élt: kilenc testvér közül ő volt a nyolcadik. A szegénység az 1950-es évek végéig meghatározó élmény volt életében.

Iskoláit Pécsett végezte: 1935-ben a jezsuita Pius Gimnáziumban érettségizett, 1939-ben államtudományi diplomát és doktorátust szerzett a pécsi Erzsébet Tudományegyetem Jogi Karán. Középiskolai és egyetemi évei alatt gyenge tanulókat instruált, pénzért diplomadolgozatokat írt, ezzel tartotta el magát, sokszor még népes családja anyagi gondjain is segített.

1944 novemberében megnősült, felesége – haláláig társa és támasza – Velényi Margit. Három lánygyermeke – Eszter, Noémi, Zsófia – és hét unokája van.

1939–1941-ig állástalan diplomás, 1941–1943-ig városi tisztviselő a főispáni hivatalban. 1943–1952-ig a Pécsi Városi Könyvtár vezetője, közben hosszabb-rövidebb időre többször visszahívják közigazgatási feladatok végzésére volt munkahelyére. 1952–1956-ig a Baranya Megyei Könyvtár csoportvezetője, 1956–1976-ig igazgatóhelyettese. 1993-ig – szerződéses munkatársként – nyugdíjazása után is dolgozott a könyvtárban. Soha nem volt „szabadúszó”, az állandó munkahely biztonságot nyújtott neki családja ellátásában.

Költészete a Nyugat harmadik nemzedékének tagjaival egyidőben indult. 1933–1934-ben jelentek meg első versei A Mi Utunk és a Regnum című diáklapokban. 1935-ben közölték versét először kötetben, a Százhúrú hegedű című antológiában. 1938-ban saját kiadásában jelent meg első verseskötete, a Mozdulatlanság, 1940-ben pedig első fordításkötete, Helinant de Froidmont ófranciából fordított műve, A halál versei.

16 verseskötete, 8 válogatott kötete, 1978-ban pedig Összegyűjtött versek című kötete jelent meg. A Hátrahagyott verseket, melynek szerkesztője Bertók László volt, 2000-ben adták ki örökösei.

Pintér László: Csorba Győző életrajza (részlet)

November 21-én történt

1922-ben ezen a napon nyílt meg Budapesten a Corvin Mátyásról elnevezett mozgóképszínház, a Corvin filmszínház. A megnyitón Horthy Miklós kormányzó és József főherceg is jelen volt. A képen a mozi bejárata 1940-ben, középen Simor Erzsi színésznő.

November 21-én történt

1704 II. Rákóczi Ferenc kiáltványt bocsátott ki a keresztény világ fejedelmeihez és népeihez, amelyben tájékoztatta őket az októberi selmecbányai béketárgyalások meghiúsulásának okairól.
1783 Az első, ember által irányított légballon Párizsban emelkedett a levegőbe, 5,5 mérföldet (9 kilométert) szállt körülbelül 25 perc alatt.
1916 Az Égei-tenger keleti partjainál robbanás következtében elsüllyedt az első világháborúban kórházhajóként szolgáló Britannic. Harminc ember meghalt, ezerszázat sikerült kimenteni.
1922 Megnyílt Budapesten a Corvin Mátyásról elnevezett mozgóképszínház, a Corvin filmszínház, illetve az 1996-ban újjépült Corvin Filmpalota elődje.
1937 Megindult a Zala megyei Budafapusztán a B-2-es jelű kúton a kőolaj kitermelése. Ez a nap az iparszerű kőolajbányászat „születésnapja”.
1964 Budapesten felavatták az újjáépített Erzsébet hidat.
1989 Németh Miklós miniszterelnök az Országgyűlésben először közölt valós adatokat Magyarország külföldi adósságállományáról, amely bruttó 20 milliárd dollárt tett ki.
1990 Az európai együttműködési és biztonsági csúcsértekezleten részt vevő 34 állam- és kormányfő – köztük Antall József magyar miniszterelnök – aláírta a Párizsi Charta Az Új Európáért című okmányt, amely kinyilvánította az európai konfrontáció és megosztottság megszűnését.
1995 Az amerikai Daytonban aláírták az 1992-ben kirobbant boszniai, egyben délszláv háborúkat lezáró megállapodást.

November 21-én született

1694 Voltaire francia író, történetíró és filozófus
1718 Hatvani István matematikus, fizikus, természettudós, a magyar felvilágosodás jeles képviselője
1818 Lewis Henry Morgan amerikai néprajztudós és régész, a tudományos antropológia alapjainak megteremtője
1851 Réthy László magyar etnográfus, numizmatikus, aki Lőwy Árpád álnéven sikamlós verseket írt
1854 XV. Benedek, a 258. római pápa, a „béke pápája”
1860 Karacs Imre magyar színész, színházigazgató
1878 Warga László építész, a városépítés nemzetközi hírű úttörője
1883 Kvasz András repülőgép-pilóta, a magyar aviatika népszerűsítője
1898 René Magritte belga szürrealista festő
1905 Kozmutza Flóra magyar pszichológus, József Attila kezelője, utolsó szerelme
1907 Charles Korvin (Kárpáthy Korvin Géza) magyar nemzetiségű amerikai színész
1909 Bordy Bella magyar színésznő, balettművész, érdemes művész
1910 Both Béla rendező, színművész, Bacsó Péter A tanú című filmjében Bástya elvtárs megformálója
1913 Littmann Imre Kossuth-díjas sebész, orvos
1916 Csorba Győző Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító
1918 Fenyő Béla újságíró, a tudományos ismeretterjesztés meghatározó alakja
1928 Somogyi János Munkácsy Mihály-díjas festő
1928 Stefanik Irén Jászai Mari-díjas énekes és prózai színésznő
1937 Kósa Ferenc Kossuth-, Balázs Béla- és Prima Primissima díjas filmrendező, érdemes művész, a magyar mozgókép mestere
1942 Hamari Júlia magyar opera-énekesnő
1945 Goldie Hawn Oscar-és Golden Globe-díjas amerikai színésznő, rendező, énekesnő, táncosnő és filmproducer
1955 Fazekas István Jászai Mari-díjas színész
1960 Váczi Zoltán Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, az Amadinda Ütőegyüttes tagja
1965 Galbács István Kossuth-díjas jazz-zenész, a Hot Jazz Band együttes tagja
1973 Fehér Adrienn EMeRTon-díjas magyar színésznő, énekesnő
1986 Nagy Kornél magyar kézilabdázó

November 21-én halt meg

1555 Agricola német tudós
1647 Jakusics György egri püspök
1695 Henry Purcell angol zeneszerző
1811 Heinrich von Kleist német költő
1830 Kisfaludy Károly magyar író, költő, drámaíró, festőművész
1851 Csáky Antalné magyar írónő
1854 Blaschnek Sámuel Benjámin magyar földmérő
1864 Beöthy Károly magyar ügyvéd és Győr megye alügyésze
1888 Herrich Károly magyar vízépítő mérnök, a Tisza-szabályozás felügyelője
1893 Majer István érseki helynök, címzetes püspök, egyházi, pedagógiai és művészeti író, rézmetsző, grafikus
1916 I. Ferenc József osztrák császár, magyar és cseh király, az Osztrák–Magyar Monarchia első uralkodója
1923 Radnai Béla szobrász, portrészobrász
1928 Hermann Sudermann német író, kora népszerű drámaírója
1938 Leopold Godowsky lengyel származású amerikai zeneszerző és zongoraművész
1948 Dálnoki Miklós Béla katonatiszt, politikus, 1944–45-ben az Ideiglenes Nemzeti Kormány elnöke
1961 Mező Ferenc olimpiai bajnok sporttörténetíró, irodalomtörténész, az egyetlen magyar szellemi olimpiai bajnok
1973 Mód Aladár történész
1982 Bartókné Pásztory Ditta magyar zongoraművész, érdemes művész, Bartók Béla második felesége
1987 Demján Éva Jászai Mari-díjas magyar előadóművész, érdemes művész
1994 Fehér Miklós Jászai Mari-díjas magyar díszlettervező, érdemes és kiváló művész
1996 Abdus Salam Nobel-díjas pakisztáni fizikus
2001 Novák István Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a debreceni Csokonai Színház örökös tagja
2005 Kazán István Jászai Mari-díjas rendező, főiskolai tanár
2014 Augusztinovics Mária Széchenyi-díjas közgazdász
2020 Mihály Tamás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas rockzenész, az Omega együttes basszusgitárosa, zeneszerző
2022 Mészöly Kálmán labdarúgó, edző, 1980–83-ban, 1990–91-ben és 1994–96-ban szövetségi kapitány

A képen a Corvin mozi 1940-ben, a bejáratnál középen Simor Erzsi színésznő. Forrás: Fortepan

#eztörténtma