Lezárult az MBH Bank Művészeti Alapítvány által meghirdetett pályázat, amelyet a szervezet a roma kortárs művészet elősegítésére írt ki. A benyújtott pályázatok közül a szakmai zsűri Ferkovics József Dunaparton című olajfestményének ítélte oda az első helyezést.

Az MBH Bank Művészeti Alapítvány a közelmúltban pályázatot hirdetett a roma művészet láthatóságának növelésére és támogatására, valamint a művészek tevékenységének ösztönzésére. Az Alapítvány célja az alkotók karrierépítésének támogatása, bátorításuk a szakmai életük alakításában való aktív részvételre.

A 2023-as Art Market Budapest nemzetközi képzőművészeti vásár kiegészítő eseményeként zajló díjátadó az MBH Bank Művészeti Alapítvány székhelyén, a Hungarian Art & Business (HAB) épületében kapott otthont. Az eseményen Ledényi Attila, az Art Market Budapest alapítója és igazgatója, valamint Vékony Délia, a HAB művészeti igazgatója mondott köszöntőbeszédet. A Kőnig Frigyes képzőművész, egyetemi tanár és Káli-Horváth Kálmán képzőművész, író alkotta szakmai zsűri végül Ferkovics József Dunaparton című olajfestményének ítélte oda a díjat. Az MBH Bank Művészeti Alapítvány a pályázat keretében kiválasztott műtárgyat megvásárolja, ezzel az alkotás az alapítványi gyűjtemény első darabja lesz. A győztes művész számára emellett további anyagi támogatást is biztosítanak egy önálló, a műalkotás köré szervezett kiállítás megszervezésére.

Ferkovics József tehetségére már egészen kisgyermekkorban felfigyeltek tanárai. 13 évesen Japánban egy nemzetközi gyermekrajzversenyen második helyezést ért el. A pécsi Képző- és Iparművészeti Középiskolában folytatta tanulmányait, majd Budapesten, a Képző- és Iparművészeti Főiskolán Pajzs László és Fóti Ernő festőművészek magántanítványa lett. Alkotásai korábban számos kiállításon feltűntek: a Roma Képzőművészek III. Országos Kiállításán, a székesfehérvári Csók István Képtárban, a Magyar Nemzeti Galéria Az emlékezés színes álmai című kiállításán, holokauszt témájú grafikai sorozata pedig a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban.

Az Art Market idén kiemelten foglalkozott a kortárs cigány képzőművészettel. Beck Zoltán romológus és Oláh Norbert képzőművész ennek apropóján tárlatvezetést tartott a vásár központi helyszínén. Beszámolónk az eseményről itt olvasható.

A Hungarian Art and Business legújabb, Teremtés. A létezés ereje című kiállítása kortárs alkotók és régi nagy mesterek művein keresztül az élet nagy kérdéseiről, a születés és a halál mibenlétéről, az alkotásról, a világ létezésének misztériumáról szól. A tárlatot ebben a cikkünkben mutattuk be.