Általános és középiskolás diákok mutatták be nemrég a János vitézt. Hogyan fogadták a nézők a rendezvényt?

Minden bizonnyal az eddigi legnagyobb ?produkciónk? volt a Bojtárból Tündérkirály: tizenegy iskola közel háromszáz diákja lépett színpadra a Vörösmarty Színházban március 17-én és 18-án. A gála után háromszáz mosolygó fiatal állt a színpadon: ez számunkra a legnagyobb elismerés. És a kérdés: Ugye lesz még? A válaszunk pedig: igen, lesz még! A hatalmas sikerű előadást hamarosan újra láthatja a Vörösmarty Színház közönsége, a komplex színházi-nevelési projektet a következő években is folytatni szeretnénk.

Honnan jött a program ötlete, milyen szervezés előzte meg?

Néhány éve az Ádámok és Évák Ünnepével már sikerült megszólítani Székesfehérvár diákságát. A rendezvény sikere arra ösztönzött minket, hogy ismét közös színházi műhelyt indítsunk. A Bojtárból tündérkirály program komplexebb, a gyerekek fantáziáját és kreativitását jobban igénybe vevő feladat volt, hiszen a János vitéz egy-egy jelenetét dramatizálni is kellett. Az alkotómunka 2014 nyarán kezdődött: kisorsoltuk a jeleneteket, az iskolák színjátszócsapatai pedig elkezdték a próbákat. Színházunk színművészei és táncművészei mentorként segítették a csapatokat. Az iskolai próbák után a diákok a Vörösmarty Színház nagyszínpadát is birtokba vették. A jelenetek összefűzéséből egy rettentő színes, humoros (és olykor komoly) előadás született. A produkciót a színház teljes technikai személyzete ?kiszolgálta?, mint ahogyan azt egy színházi előadásnál szokás.

Miért tartja fontosnak a fehérvári színház a fiatalok bevonását a színházi életbe?

A fiatalokból lesz a jövő színházi közönsége: minél szorosabb, intimebb kapcsolat alakul ki a gyerekek és a színház között, annál nagyobb szeretettel és nyitottsággal látogatják majd az előadásainkat. Fontosnak tartjuk, hogy ne csak nézzék az előadásokat, hanem legyenek részesei is az alkotásnak, osztozzanak az élményben.


Milyen más eszközökkel igyekszenek megnyerni maguknak a legfiatalabb korosztályt?

Elsősorban azzal, hogy óvodásoknak, alsó- és felső tagozatosoknak, középiskolásoknak egyaránt kínálunk 2, 3 illetve 5 előadásos bérleteket. A 2014/2015-ös évadban közel 16.000 bérletes nézője van a Vörösmarty Színháznak, ebből több ezer az ifjúsági bérletes. Évad közben indítottuk el a Beavató-bérletet, amellyel egy-egy előadás kulisszatitkai mögé is betekinthetnek a diákok: az előadás rendezője és néhány színésze improvizációkkal, érdekes beszélgetésekkel hozza közelebb a színházat a diákokhoz. A folyamatos teltház pedig azt bizonyítja, hogy nagy igény van erre.

Emellett rendszeresen szervezünk kulisszajárásokat, ahol a gyerekek megismerkedhetnek a színház minden rejtett zugával, de közönségtalálkozókat is rendezünk. Fontosnak tartjuk az előadásokon mellett a közvetlen kapcsolattartást is a nézőkkel ? különösen a fiatalokkal.

Milyen szerepet kapnak a gyermekszínészek a színházban, és ők Fejér megyei diákok közül kerülnek-e ki?

Több előadásunkban szerepelnek, szerepeltek gyerekszínészek. Ilyenkor meghallgatást hirdetünk: elsősorban a székesfehérvári és Fejér megyei iskoláknak küldjük ki a felhívást. Mindig rengeteg a tehetséges jelentkező. Többen közülük a színészi pályát választották: bízunk benne, hogy ez kicsit nekünk is köszönhető.