Dr. Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere, valamint Bokor Balázs, a Magyar Hollywood Tanács elnöke koszorút helyezett el Kraszna-Krausz Andor Király utca 5. sz. alatti szülőházának falán található emléktáblánál. Ezt követően a Polgármesteri Hivatal nagytermében a polgármesteri köszöntő után bemutatták Bokor Balázs Az én Hollywoodom című könyvét, valamint megtartották a hollywoodi filmgyártás magyar származású ikonjairól és a Kraszna-Krausz Andor életéről szóló előadást. A rendezvényen a film iránt érdeklődő közönség soraiban jelen voltak a szombathelyi zsidó hitközség tagjai, Kraszna-Krausz egykori alma máterének, a Premontrei Rendi Szent Norbert Gimnázium művészeti szakos diákjai, valamint a helyi és a regionális sajtó képviselői.

 

A barátai által csak KK néven szólított angol könyvkiadó, fotóművészeti szakíró 1904. január 12-én született Szombathelyen. A premontrei gimnáziumban érettségizett, és már ekkor szenvedélyes amatőr fotós volt. Szülei nyomására a budapesti jogi egyetemre iratkozott be, de hamarosan Münchenbe költözött fotózást és filmezést tanulni, emellett pedig filmkritikákat írt egy avantgárd folyóiratnak. A fiatal Kraszna-Krauszt 1926-ban kérték fel a Filmtechnik című újság szerkesztésére, amely ?KK? irányítása alatt a szakterület legtekintélyesebb fórumává fejlődött. Kraszna-Krausz eszméje a ?fotóliteratúra? lett, a sztárrendszer, a csillagászati költségvetéssel készülő kommersz filmek ellenfele volt, a társadalmi mondanivalót hordozó, kulturálisan jelentős filmeket pártolta, és mindig kiemelte a filmeket előállító technikai stáb szerepét. A zsidóüldözések elől 1937-ben Angliába költözött, itt kezdődött második karrierje, már a fotóművészet terén. Itt alapította meg 1938-ban a Focal Press kiadót. A vállalkozás azonnali sikernek bizonyult, mert kiadványaiban egyszerű és érthető módon, az áttekinthető szöveget fényképekkel és ábrákkal illusztrálva ismertette meg a fényképezés alapjait a tömegekkel egy olyan időszakban, amikor a fotózás a legtöbb ember számára technikai rejtélynek számított.

 

Már egyik első kiadványuk, a Mindent a kameráról egymillió példányban kelt el, és 81 kiadást élt meg. A Focal Press Kraszna-Krausz élete során ezernél több könyvet adott ki, amelyek összesen 50 millió példányban keltek el világszerte. Kraszna-Krausz Andor 1989. december 24-én halt meg. Négy évvel halála előtt, 1985-ben hozta létre a Kraszna-Krausz Alapítványt, amely évente jutalmazza a kiemelkedő fotográfiai szakírókat. Szerény ember volt, aki kerülte a nyilvánosságot, talán ezért nem foglalja el a köztudatban azt a helyet, amelyet teljesítményével megérdemelne. Ő maga azt vallotta: az egyes ember múltja csak mások múltjának folytatása és kiteljesedése, az ember csak szem egy láncban, soha nem teljesen új kezdet, és remélhetőleg nem is a vég. Bokor Balázs felhívta a közönség figyelmét arra, hogy terjesszék Kraszna-Krausz emlékét, legyenek büszkék nemzetközileg elismert, igen komoly szakmai eredményeire.

 

Az eseményen Mathiász Gábor, a Hungarikum Szövetség alelnöke ismertette a szövetség munkáját, filozófiáját. A kiemelt magyar értékek őrzése, mentése, új értékek létrehozásának támogatása, továbbfejlesztése, népszerűsítése, az országmárka erősítése hazánkban és világszerte ? ez tartozik a szövetség fő feladatai közé. A világ nem arra kíváncsi, hogyan utánozzuk, hanem arra, mi mit adunk a világhoz ? mondta Mathiász Gábor, aki szerint sok kiemelt, az egyetemes emberi kultúrát gazdagító értékünk van, amelyekre büszkék lehetünk, amelyeket a magyarsággal azonosítanak. Közéjük tartoznak a hollywoodi filmgyártás alapjait jelentő magyar gyökerek, magyar szakmai tudás is. Bokor Balázs elnök a program végén a Magyar Hollywood Tanács ?hungarikum nagyköveti? címét adományozta Mathiász Gábornak.