A kiállítás a fe Lugossy Lászlóval kötött, mára legendássá vált barátság emlékét is felidézi. Kopin Katalin művészettörténész, a tárlat kurátora emlékeztetett rá, hogy a mintegy fél évszázada Szentendrén élő ef Zámbó István ösztönösen, műfaji kötöttségek nélkül dolgozik: rajzol, képeket fest, szobrokat formál, szövegeket ír, filmeket forgat, zenél, performanszokat, happeningeket hoz létre. Életművét filozófiai eszmefuttatások, kiáltványok, manifesztumok kísérik, alkotásaival sajátos magánmitológiát teremt, de kezdeményezője volt többek között a Vajda Lajos Stúdiónak (VLS) és egyik alapítója az A.E. Bizottság zenekarnak.

060-Hortobagyi


A szakember kiemelte: vallja, hogy minden lehet művészet és mindenki lehet művész, számára a művészet életforma, felfogásában a leghétköznapibb cselekvés is lehet művészi aktus. Műveinek motívumai jórészt a popkultúrából származnak, s ezek a jelképek együttesen egy szürrealista-neodadaista művészi univerzumot teremtenek ? fűzte hozzá.

A kiállítás a legújabb művekből nyújt válogatást, ugyanakkor ?visszakacsintunk a korai évekre, hogy érthetővé váljanak azok a nagyon sokrétű szimbólumok, amelyek átszövik ef Zámbó István alkotásait? ? hangsúlyozta Kopin Katalin. A válogatás címe egy 1969-es fiktív levelezés egyik fotómontázs-vers lapján bukkan fel, a Vércipó című művészkönyv az útkeresés dokumentuma. A kiállításon ebből az összművészeti kordokumentumból és több, 1968 és 1970 közötti vázlatkönyvből is látható néhány oldal, így kapcsolva a legújabb műveket a kezdetekhez ? tette hozzá.

Kopin Katalin megjegyezte azt is, hogy az életmű szerteágazó voltát jól szemléltetik a művész által rendezett filmek és performance-dokumentációk; a művész jelenlegi világába egy új portréfilm enged betekintést. Ef Zámbó István A gyönyör visszhangja című kiállítása október 23-ig látható a Ferenczy Múzeum Szentendre termében.

 

Forrás: MTI

Fotó: kortarsonline.hu