?Olyan személynek szerettünk volna szobrot állítani, aki a Velencei-tónak és környékének állat- és növényvilágával, tárgyi néprajzával, szokásaival foglalkozott és ezt a széles közönség számára elérthetővé tette? ? mondta L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára a szoboravatón. Solymos Ede a Velencei-tó halászata című, egyetlen jelentős monográfia szerzője; ez is indokolta a szoborállítást ? emelte ki az államtitkár.

Büszkeséggel tölt el, hogy Solymos Ede helyet kapott a Velencei-tó partján ? hangsúlyozta Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára avatóbeszédében. A szobor a Velencei-tavi Kistérségért Alapítvány és Gárdony Város Önkormányzata jóvoltából, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával kapott helyet a tóparti kerékpárút melletti sétányra tervezett szoborparkban, a 2014-ben elhelyezett Herman Ottó- és a 2015-ben felavatott Chernel István-szobor szomszédságában. ?A három tudós különböző időből, az ország különböző részeiből származik, mégis összekötötte őket a Velencei-tó, a természet, a néprajz, a hagyományok tisztelete, szeretete, valamint az elköteleződés ezen értékek fennmaradása és továbbadása mellett? ? jegyezte meg az államtitkár. Reményét fejezte ki továbbá, hogy a szobrok nem csupán köztéri művészeti alkotások lesznek, hanem ezen kiváló tudósok munkássága, szellemisége formálja a 21. század emberének természethez való viszonyát.

Tóth István, Gárdony Város polgármestere felidézte: szakdolgozatában többször hivatkozott Solymos Ede tudományos munkájára. ?Ám nemcsak ezt érdemes ismerni, hanem az embert is, aki azt a csodálatos produktumot letette az asztalra, amely miatt most szobrot avatunk.? Megemlékezett arról, hogy Solymos Ede fiatalkorában tengerész szeretett volna lenni, a világ tengereit akarta járni. Az érettségi környékén azonban meggondolta magát és orvosnak jelentkezett ? hajóorvosként képzelte el a jövőjét. Később a közgazdaságtudományok felé fordult ? rövid kitérő után viszont a bölcsészkarra jelentkezett, így vált belőle néprajzkutató, néprajztudós. Solymos Edét mindenki tisztelte, alázattal fordult munkája felé ? zárta beszédét Tóth István.

A tervek szerint a szoborpark minden alkotása a Velencei-tó természetvédelmében részt vevő, a tó természeti kincseit feltáró, a Velencei-tóért végzett munkájuk alapján elismert személyekről készül majd.

Szíjjártó Anita

Fotó: Kőmives András