Az önálló, hivatásos városi Vojtina Bábszínházban 1993. november 7-én tartottak először bemutatót. Erre emlékezve a Móra Mesék című előadás eredeti bábjaiból készített november 30-ig látható kiállítással várják az érdeklődőket a debreceni Kálvin téren.

Debrecen város közgyűlése 1992 novemberében döntött arról, hogy 1993. október 1-től önálló bábszínházat alapít Vojtina Bábszínház néven. Az alapító határozat szerint a bábszínház alapító szerve Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, irányító szerve Debrecen Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Kulturális és Oktatási Irodája. Feladatköre báb- és gyermekszínházi előadások létrehozása és bemutatása. Jogállása szerint önálló költségvetéssel rendelkező szerv, önálló jogi személy. Játszóhelyéül a Kölcsey Művelődési Központ színház- és bábszínháztermét jelölték ki. Asbóth Anikó lett a Vojtina Bábszínház igazgatója, Szabó Tibor művészeti vezetőként folytatta munkáját.

A Vojtina Bábszínház első bemutatóját 1993. november 7-én tartotta. Az előadást Giovannini Kornél rendezte, aki 12 év után tért vissza Debrecenbe a Vojtinához. A Móra Meséket Megyeri Béla, Szabó Tibor, Reschofsky György, Varga Orsolya és Mezősi Judit játszották, zenéjét Reschofsky György szerezte, bábjait Hoppál Judit tervezte.

A születésnap alkalmából a 30. életévüket idén betöltő látogatók ingyenesen tekinthetik meg az ünnepi előadásokat november 5. és 7. között.

Műsoron lesz a Vas Laci, valamint két Vitéz László-történet, a Vitéz László és az ördög aVilágközép kiállításhoz kapcsolódó bábkészítő foglalkozással egybekötve, valamint a Malombonyodalom című előadás. A programokon izgalmas meglepetésekkel és ajándékokkal készülnek a közönségnek!

Nyitókép: jelenet a Vas Laci című előadásból. Fotó: Vojtina Bábszínház