A Shakespeare-rel egy évben született Christopher Marlowe-t Shakespeare elődjének, úttörőjének tekinti az angol irodalomtörténet. Shakespeare mint színpadi szerző abban az évben indult, amikor Marlowe tragikusan meghalt. Hatása azonban mindvégig kimutatható a legnagyobb drámaíró művein. Úgy is mondhatjuk, hogy Marlowe kezdeményezte azt a drámaszerkesztési formát, amelyet Shakespeare a legmagasabb színvonalra emelt. A II. Edward műfajilag előkészítette Shakespeare királydrámáit.

 

A II. Edward ?két karrier ? két bukás? története, mely az 1307-től 1330-ig tartó eseményeket tárgyalja: II. Edward király trónra lépésekor visszahívja udvarába Piers Gavestont, kegyencét és barátját. Az ország nagyjai elviselhetetlennek ítélik a helyzetet, és elérik, hogy a ?felkapaszkodott franciát? elfogják és megöljék. A férjétől elhidegült Izabella királyné Mortimert veszi maga mellé, aki nemcsak lemondatja trónjáról a királyt, de méltatlan körülmények közé kényszerítve megöleti. A hatalmat átvevő trónörökös, III. Edward azonnal kivégezteti Mortimert, és levágott fejét apja ravatalára helyezi.

 

Marlowe drámája három részre osztható: az első a ?hibbant? király és Gaveston kapcsolatát ábrázolja; a középső Edward átmeneti egyeduralkodását mutatja be; a harmadik Mortimer hatalomátvételéről és dicstelen bukásáról szól. Azon túl, hogy Marlowe hiteles képet ad a később feudális anarchiának nevezett korszakról ? és ezt az állapotot valóban kiválóan tükrözi a zaklatott, szinte villanásokra bontott cselekmény ?, a politikai zűrzavar mellett egy érzelmi zűrzavar, a homoszexualitás elmélyült ábrázolására is vállalkozott. A jelenség maga nem volt ismeretlen a ?legfelsőbb körökben?. Színpadra vinni azonban a maga teljes bonyolultságában itthon eddig csak kevesen akarták vagy merték.

 

Alföldi Róbert azonban ezt a művet választotta 2016. évi magyarországi bemutatójául. A darabot a Budapest Music Centerben (BMC) láthatják október 7-én, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretein belül. A BMC történetében is rendhagyónak tekinthető az előadás, hiszen koncert-termükben eddig dramatikus mű még nem szerepelt.

 

A darab élőzenei kísérettel, sok számmal egészül ki, melyeket Gőz László zenei vezető állított össze. A díszletet, valamint a korhű, ám mégis újra gondolt, modern jelmezeket Tihanyi Ildi álmodta meg. A főszerepben Fekete Ernőt, a Katona József Színház vezető színészét, és további főbb szerepekben két fiatalt, a friss diplomás Patkós Mártont és az egyetemi hallgató Medveczky Balázst láthatjuk. Az első osztályú szereposztás is bizonyítja, hogy fontos művel állunk szemben, mely remélhetőleg nagy érdeklődésre tart számot. A BMC bemutatót követően 2016 novemberétől az Átrium tűzi műsorára a produkciót.

 

Bemutató: 2016. október 7. Budapest Music Center

További előadások: 2016. október 8., 9.

Alkotók

Rendező: ALFÖLDI RÓBERT

Fordító: FORGÁCH ANDRÁS

Zenei vezető: GŐZ LÁSZLÓ

Díszlet-, jelmeztervező: TIHANYI ILDI

Szereplők

II. Edward FEKETE ERNŐ

Gaveston / III. Edward PATKÓS MÁRTON

Kent SZATORY DÁVID

Ifjú Mortimer MAKRANCZI ZALÁN

Idősebb Mortimer / Arundel / GYABRONKA JÓZSEF

Sir John Hainault / Berkeley / Lightborn

Püspök / Érsek / Idősebb Spencer JORDÁN TAMÁS

Izabella RADNAY CSILLA

Ifjú Spencer MEDVECZKY BALÁZS

Lancester / Apát / Gurney MIHÁLYFI BALÁZS

Warwick / Rice Ap Howel / Matrevis FÁBIÁN SZABOLCS

Unokahúg / Katona / Követ / Kaszás SZTARENKI DÓRA