Nyáry Krisztián saját bevallása szerint már gyerekkorában is a nevek bűvöletében járta az utcanév-táblákkal szabdalt településeket, és nem tudta megállni, hogy ki ne derítse, ki is rejtőzik egy-egy érdekesebb vezetéknév mögött. Az olvasmányélményekben, beszélgetésekben fel-felbukkanó, lenyűgöző emberi történetek azok, amelyek lángra gyújtják a fantáziáját, és amelyek arra késztetik, hogy tudását másokkal is megossza: mindenkivel, aki csak hajlandó rá odafigyelni. A Facebook bejegyzésekből elinduló kis magyar forradalomból a Corvina Kiadó gondozásában aztán könyvek születtek: elsőként az Így szerettek ők még 2012-ben, amelyet minden évben egy-egy újabb gyűjtemény követett. 2015 merítése Merész magyarok címmel 30 élet történetét foglalja össze: a bátrakét, a nem megalkuvókét, akik teljesítményükkel vagy épp emberiességükkel világítottak ki a társadalom tagjai közül.

Az író, aki jelenleg a Magvető Könyvkiadó és az Athenaeum Kiadó igazgatójaként is tevékenykedik, november 24-én, a Rózsavölgyi Szalonban mutatta be negyedik történelmi kaleidoszkópját. A kötetből Bálint András színművész olvasott fel az érdeklődő közönségnek egy-egy részletet, a szerzővel pedig Veiszer Alinda beszélgetett. Mint a bemutatón Nyáry Krisztián kifejtette, a Merész magyarok terjedelemben majd? kétszerese az Így szerettek ők első kötete híres szerelmi történeteinek: érthető, hiszen olvasóit most egész életutakon kívánja végigvezetni, nem csupán egy-egy epizódot ragad ki, mint azt korábban tette. Ha szemünket végigvezetjük a tartalomjegyzéken, a Hajós Alfréd-féle, jól ismert személyek mellett több idegenre akadhatunk: ki ismeri például Kalig Sárát, aki a kommunisták kékcédulás választási csalását leplezte le? Vagy kinek cseng ismerősnek Fadlallah el Hedad Mihály neve: a szíriai menekülté, aki magyar katonatisztként a bábolnai ménest a világ egyik legjobbjává tette? Nyáry gondoskodik arról, hogy pótoljuk ismeretbeli hiányosságainkat.

?Nem tudnék egy éven keresztül egy témával foglalkozni? ? véli a szerző: mint elmondta, ahhoz ő túlságosan kíváncsi, érdeklődése mindig többirányú. Válogatása során figyelt arra, hogy minél sokszínűbb háttérből érkező figurákat hozzon könyvében össze, hogy megmutassa, hányféle etnikai vagy társadalmi származású hősökkel bír a magyar múlt. A közös bennük a tisztesség, a moralitás. ?Ezek az emberek annyiban mások, mint a többség, hogy képesek megkérdőjelezni a korban ható, rossz közmegegyezéseket ? és kitartani az így meghozott döntéseik mellett? ? tette hozzá. Ezért kerülhetett Vámbéry Ármin vagy Salkaházi Sára mellé Richter Gedeon is: az üzletember, aki egy tisztán magyar tulajdonú multinacionális vállalatot hozott létre az országban, és lojális volt hazájához még akkor is, amikor az már nem volt lojális hozzá.

Mind a harminc (vagy harmincegy, ha a Zichy lányok együtt tárgyalt élethistóriáját kettőnek számítjuk) ?emberi történet? saját univerzumot húz fel néhány oldalon: a szagolható, tapintható múltat, amelyben milliók élték mindennapjaikat. Kis dolgokban is lehet az ember hős, és Nyáry szépiaszínű filmkockáin néha valóban azok visznek véghez jelentős tetteket, akiktől az ember a legkevésbé várná. ?Akkor sikerült jól elmesélnem ezeket a történeteket, ha az olvasó a végén megkérdezi magától: Vajon mit tennék én? Ez lenne az a bizonyos első lépés" ? írja a szerző a könyvhöz fűzött előszó végén.

A Merész magyarok megjelenéséhez az író egy kis játékot is kapcsol: olvasóit arra kéri, ők maguk is írják meg neki olyan magyarok történetét, akik bátorságuk miatt méltók lennének az emlékezetre. ?Önmagában annak van értelme, hogy az ember saját mikrokörnyezetében összegyűjtse azokat az életrajzokat, amelyek esetében fontos, hogy fennmaradjanak? ? fejtette ki. A felhívás nyertesét pedig különleges nyeremény várja: magával Nyáry Krisztiánnal lesz lehetősége egy kellemes vacsorát elkölteni.

A játék részletei itt olvashatók: http://konyves.blog.hu/2015/11/16/mutasd_be_a_legmereszebb_magyart_akit_ismersz_es_vacsorazz_egyutt_nyary_krisztiannal