_dsc1530_1546x13061_600x506.png
Puskás cipője

A kortárs művészeti alkotásokba applikált relikviákból álló kiállítást a Várkert Bazárban láthatja a nagyközönség. A gyűjtővel a varkertbazar.hu-n megjelent interjúból kiderül: ?Ezt a gyűjteményt kiállítás formájában 2009-ben láthatta először a közönség a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A lényege, hogy valakinek a valamijéből, valaki készít valamit. Azaz hírességek relikviáiból kortárs művészek készítenek műalkotásokat. Például Kő Pál szobrászművész Puskás Öcsi bal lábas futballcipőjének felhasználásával készített szobrot. Minden műtárgy e koncepció mentén készült, megőrizve a híres magyarok tárgyait oly módon, ami művészettörténeti szempontból előkép nélküli, példátlan.?

?Van a tárgyaknak is könnyük? ? mondta el Tarján Tamás a költőt idézve a kiállítás megnyitóján. Majd hozzátette: ?De miért ne lehetne mosolyuk. Miért ne lehetne, hogy a tárgy, az attribútum, leválik a megalkotójáról, megszemélyesül, mosolyog. A tárgyak figyelmeztetnek, a tárgyakat magunkévá kell tenni, így mindenképpen szubjektívek, szuvenírek tudunk maradni.? Tarján Tamás szerint a magyar szellemi múlt köszön vissza a kiállításból. A bennfoglalás szóval játszadozott, nem lehet tudni ugyanis, mi az a sarjasztó elem, amiből például a Hungarikon gyűjtemény kinőtt. ?Erős eleme a kiállításnak a személyes elem? ? mondta el a tárlatról, mely híres emberek tárgyait mutatja fel megújult formában.

Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere kifejtette: elkészült és birtokba is vehetjük a Várbazárt, melyben az Öntőudvar fogadásokra, közösségi eseményekre kínál kiváló helyet. A Várbazárban új kiállítóhely is nyílt, mely művész, művészet és közönség között hoz létre kapcsolatot. ?Vajon mindannyian Hungarikon gyűjtők lehetünk? Azt gondolom, hogy igen? ? mondta el a polgármester.

Kárpáti Tamás az említett interjún kifejtette: igyekeztek a legjobb magyar képzőművészeket felkérni a projektre. A mondanivalón kívül tehát az jelenti a valódi művészeti értéküket, hogy nagy nevek komponáltak a tárgyakból kortárs alkotásokat. Olyan művészek, mint például Kass János, Pauer Gyula, Szikora Tamás, Konok Tamás, Nádler István, Gyémánt László, Matzon Ákos, illetve számos idősebb mester és sok fiatal tehetség. A kérdésre, hogy a teljes gyűjtemény látható lesz-e a Várkert Bazárban, igennel válaszolt. ?Olyan tárgyak és műalkotások is, amelyek korábban még sehol nem voltak láthatóak. Illetve újdonságok is, mint például Nagy Boglárka A magyar vitorlázás tiszteletére című festménye, amelybe a 2013-as kék szalagot építette bele. Most készíti Lukácsi László üvegművész azt a munkát, amibe gróf Széchenyi István gyógyszerkeverő tálkáját applikálta bele, ami majd a megnyitó után kerül a kiállítás darabjai közé. Cseh Tamás és Mambó magnója is látható-hallható lesz, amit Balás Eszter szobrászművész installált.?

Vásáry Tamás zongoraművész, karmester Kodály Marosszéki táncok című művével szórakoztatta a közönséget.

A kiállítás 2015. január 31-ig látható a Várkert Bazár Testőr Palotájában.