Korunk, 2003. február - Sztálinizmus Romániában

   
   Ötven évvel halála után Sztálin neve egyet jelent a huszadik század talán legtragikusabb fejezetével: a szovjet hatalom rémtetteivel előbb az elsőként bolsevizált orosz birodalomban, majd Európa keleti felének azon országaiban, ahol a Vörös Hadsereg nyomában a kommunizmus a második világháború után megvetette a lábát.
   
   A Korunk legfrissebb lapszámának a középpontjában nem a diktátor személye áll, hanem a korszak, amelyet nevével jelez a történelem: a sztálinizmus Romániában.
   Az ismert szociáldemokrata vezető, Lakatos István kiadatlan emlékiratainak egyik fejezete személyes élmények alapján számol be a teljes hatalmat megszerezni készülő kommunista párt módszereiről, a két munkáspárt egyesítéséről, a mindennapokat átjáró félelemről.
   A korszak egyik kiemelkedő személyisége, Ana Pauker azok sorsában osztozott, akik a kommunizmust előbb hatalomra segítették, majd maguk is áldozatai lettek. Robert Levy amerikai történész tett róla közzé nemrég monográfiát; az ebből közölt részletek, valamint Michael Shafir recenziója a romániai "tisztogatások" működését tárják fel. A Magyar Külügyminisztérium levéltárából származó dokumentumok a romániai politikai légkörről tudósítanak a nevezetes év: 1956 előtt és után. A sztálinizmus éveivel kapcsolatos történelmi források rendre feltárulnak - a történészek és politológusok újabb nemzedékének bőven van mondanivalója erről a korról.
   
   A Korunk további tartalmából: Sztálin halott (Horváth Andor), Sztálingrádok Kelet-Európában (László-Herbert Márk), A tervszerű merénylet (Benkő Levente), Bözödi és a román Gulág (Cseke Péter), A sztálinizmus Magyarországon: a Rákosi-rendszer (Belényi Gyula). Visky András állandó rovatában, az Exercitia spiritualiában a Színház és Idő viszonyát elemzi. Verssel jelentkezik Csiki László (Sztálin levágja Lenin szakállát), Szántai János pedig a Filmszem rovatban Kusturica esete Drakula gróffal címmel közöl rövid esszét. A lapszám képanyagát Könczey Elemér állította össze. A kollázsok dokumentumfotók és Pjotr Belov fényképeinek felhasználásával készültek.

http://www.korunk.org