Jeles napok

Június – Szent Iván hava – Nyárelő hava – Napisten hava

Jeles napok

Baross Gábor születésnapja – 1848

A magyarországi vasúthálózat, a dunai hajózás, a fiumei kikötő és az ipari szakoktatás fejlesztője, Baross Gábor (Pruzsina, 1848. június 6. – Budapest, 1892. május 9.) jogi tanulmányokat végzett és Trencsén vármegyében a főjegyzőségig emelkedett. 1875-ben a szabadelvű párt képviselője lett az országgyűlésben. 1882-ben nyugati tanulmányútra ment közigazgatási kérdések tanulmányozására. 1883-ban államtitkárrá nevezték a Közmunka- és Közlekedésügyi Minisztériumba.
Széchenyi már 1848-ban az államvasút-rendszer mellett foglalt állást, ennek megvalósulására azonban csak a kiegyezés után került sor, nagyrészt Baross tevékenysége nyomán. Az ő államtitkársága előtt ugyanis mindössze 1348 km vonalat államosítottak, az ő idejében pedig további négyezret. A MÁV megteremtésével, a mozdony- és kocsipark növelésével és korszerűsítésével, a vasútüzem átszervezésével önálló és független közlekedés- és gazdaságpolitika alakult ki. Az addig ráfizetéses vasút az államháztartás egyik fő jövedelmi forrása lett.
Baross Gábor hozta létre a posta-takarékpénztár intézményét; ennek célja a kisemberek betétjeinek felhasználása volt közlekedési beruházások érdekében. 1887-ben egyesítette a Postát a Távírdával, megalapította a Postatisztképzőt. Minisztersége idején jelentősen bővültek a Posta szolgáltatásai: nemzetközi hírlap előfizetésre nyílt lehetőség, a távírókon ingyenesen lehetett igénybe venni a meteorológiai előrejelzést, vízállásjelentést, meg lehetett tudni a pontos zónaidőket. 1889-ben Baross kereskedelemügyi miniszter lett. Ezzel felügyelete alá kerültek az ipari, kereskedelmi, vám, tengerészeti és szabadalmi ügyek. Közel 100 gyár alapítását, működését támogatta. 1890-ben bevezette az áruvédjegyet, új kereskedelmi és iparkamarákat hozott létre. Állami megrendelésekkel segítette az új iparágak megteremtését. Létrehozta a Kereskedelmi Múzeumot, amely kezdetben mintaraktárként működött, szolgálva a hazai termékek népszerűsítését.
Élete legnagyobb feladatának a Vaskapu szabályozását tekintette. Gyakori személyes jelenlétével biztosította a munkálatok megfelelő menetét, amelyeknek jelentőségét az adta meg, hogy így született meg az egységes dunai hajózási útvonal. A nagy horderejű munka befejeztét azonban a „vasminiszter” már nem érte meg. Még 44 éves sem volt, amikor tevékeny életét befejezte.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Wikipédia)

Bánki Donát születésnapja – 1859

A sokoldalú gépészmérnök feltaláló, Bánki Donát (Bakonybánk, 1859. június 6. – Budapest, 1922. augusztus 1.) már egyetemi hallgató korában kitűnt tehetségével: negyedéves korában Horváth Ignác mechanika professzor mellett volt tanársegéd. 1882-99 között a Ganz és Társa Vasöntő- és Gépgyár gépkonstruktőre, később osztályvezetője majd főmérnöke lett. Sikeres tervei közül kiemelkedik a pesti Duna-parton felépített gabona-elevátor, a Mechwart-féle forgóeke tökéletesítése, továbbá vasúti váltók, fordítókorongok, különböző turbinák megalkotása fűződik a nevéhez. Már gépészmérnök hallgatóként pályadíjat nyert A gázgépeknél használandó legcélszerűbb méretek és keverékek meghatározása című tanulmánya, amely nyomtatásban is megjelent magyar és német nyelven. Amikor a Ganz-gyár a gázmotorok fejlesztésével megbízta, Bánki a Műegyetem gépműhelyének vezetőjével, a későbbi gyáralapítóval, Csonka Jánossal kezdett hozzá egy, a meglevőknél gazdaságosabb működésű motortípus kidolgozásához. Eredményes együttműködésüket közös szabadalmak sora tanúsítja: Újítás gázgépeknél, Újítás gáz- és petróleum-motorokon (1888), Gáz- és petróleum kalapács (1889), Újítások petróleum-motorokon (1893). Ez utóbbiban van szó először a világon a karburátorról. A Bánki-Csonka-féle motorokat a Ganz-gyár sorozatban gyártotta. Közben Bánki önálló szabadalmi bejelentéseket is tett: 1894-ben a nagynyomású robbanómotorról, amit 1898-ban már tökéletesített a vízbefecskendezéses hűtés alkalmazásával. De volt szabadalma motorkerékpárra (1894), elsőkerék meghajtású autóra (1902), gőzturbinára (1903) is.
Bánki Donát életének második felében professzor lett a Műegyetemen. Először az emelőgépek és gépelemek tanszéken tanított, majd a hidrogépek tanszékén lett tanszékvezető. Rövid időn belül ezeken a számára új területeken is maradandó alkotásokat hozott létre. 1903-ban szivattyúszelep szabadalmat jelentett be, 1905-ben pedig egy konferencián ismertette gőzturbina-elméletét. Évente tett tanulmányutakat az iparilag fejlett országokba szakterületének tanulmányozására, 1908-ban az Egyesült Államokba is eljutott. 1912-ben tartotta akadémiai székfoglaló előadását Folyadékok mozgása hajlított csatornában címmel. 1916-ban jelent meg híres könyve, az Energia átalakulások folyadékokban. Ugyancsak ebben az évben szabadalmaztatta vízturbina találmányát. A legyártott több száz darabból még száz év múltán is akadtak működő példányok, sőt, az ENSZ egy tanulmányban ajánlotta alkalmazásukat a fejlődő országokban. Bánki közvetlenül halála előtt még egy fontos tanulmányt tett közzé turbinája jó hatásfokának elméleti igazolásáról.
Emlékét nemcsak számos utca és iskola elnevezése, szobor és emléktábla őrzi, hanem egy 1984-ben szülőfalujában felavatott emlékpark is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Dr Vajda Pál: Nagy magyar feltalálók)

Tirts Rezső születésnapja – 1866

TIRTS REZSŐ, (Szélakna, 1866. június 6. – Budapest, 1945. december 3.): erdőtanácsos, szakíró, az első magyarországi turista útjelzés elkészítője.
A hazai turistamozgalom tevékeny munkása. A selmecbányai erdészeti akadémia elvégzése után erdészeti szolgálatba lépett. Ő készítette az első turista útjelzést a Dobogókőre. A hegyre vezető Téry út mentén a Rezső-kilátó az ő emlékét őrzi. Legismertebb írása: A magyar turista kultúra keletkezése és a Szitnya Osztály Selmecbányán (Bp., 1943).

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

A barlangok világnapja

Az olaszországi Genga városkában 1990-ben alakult A Látogatható Barlangok Nemzetközi Szervezete (International Show Caves Association, ISCA) kezdeményezésére indított nap célja, hogy felhívja a figyelmet a barlangok és a felszín alatti világ fontosságára. Az ünnepnap során a föld alatti világ titkaira és kincseire irányul a figyelem. A látogatható barlangok üzemeltetői ezen a napon különleges eseményekkel, barlangtúrákkal, valamint barlangjaink és karszttájaink feltárásának, tanulmányozásának, védelmének és megőrzésének fontosságáról szóló ismeretterjesztő előadásokkal ünnepelnek.

Június 6-án történt

Az egy éve, 102 éves korában elhunyt Françoise Gilot nem mindennapi személyiség volt. Ő volt az egyetlen nő, aki elhagyta a zseniként számontartott, köztiszteletnek örvendő Pablo Picassót. Számos csatát vívott annak érdekében, hogy festészeti munkásságát a saját jogán, és ne a picassói œuvre fényében ismerjék el. Az Egyesült Államokban telepedett le, ahol új életet kezdett, és a semmiből újra felépítette festői karrierjét.

(FILES) French painter Françoise Gaime Gilot poses at her atelier, in Paris, on April 6, 2004. French painter Françoise Gilot, who was Pablo Picasso's partner from 1946 to 1953, then pursued a career as a renowned artist after leaving him, has died aged 101, AFP learned on June 6, 2023 from the Picasso Museum, confirming a report in the New York Times. Photo by JEAN-PIERRE MULLER / AFP
Françoise Gilot párizsi műtermében 2004-ben. Fotó: Jean-Pierre Muller / AFP

Ünnep

Magdeburgi Szent Norbert ünnepe – Németalföldi szerzetes, püspök, a premontrei rend alapítója.

Június 6-án történt

1446 A pesti országgyűlés Hunyadi János erdélyi vajdát kormányzóvá választotta V. László király kiskorúságának idejére.
1523 Svédországban királlyá választották I. (Vasa) Gusztávot, ezzel véget ért a Dániát, Norvégiát és Svédországot 1397 óta perszonálunióban egyesítő Kalmari Unió, létrejött a független svéd királyság. 1809-ben szintén ezen a napon fogadták el az ország alkotmányát, amellyel a királyság alkotmányos monarchia lett – ez a skandináv ország nemzeti ünnepe.
1827 Pesten megrendezték az első magyarországi lóversenyt.
1882 Az amerikai Henry W. Seely bejelentette szabadalmát a villanyvasalóra.
1933 Az amerikai Camdenben megnyitották az első autós mozit.
1944 A második világháború európai hadszínterén megnyílt a második front: az amerikai és brit inváziós erők partra szálltak Normandiában.
1989 Aszód határában átadták az első magyarországi veszélyeshulladék-lerakótelepet.
1992 Újra felszentelték az egyetlen magyar alapítású férfi szerzetesrend, a pálosok kezelésébe visszakerült gellérthegyi Sziklakápolnát.
1996 Születésének századik évfordulóján Budapesten, a Vértanúk terén felavatták Nagy Imre szobrát. A szobrot 2018-ban elszállították, majd restaurálás után 2019. június 5-én a Jászai Mari téren állították fel ismét.
2014 Megalakult a harmadik Orbán-kormány.
2019 Romániában, a Hargita megyei úzvölgyi katonatemetőnél több ezres román tömeg törte át a békésen tiltakozó székelyföldiek élőláncát és a csendőrségi kordont, majd a temetőben ortodox szertartás keretében felszentelték a törvénysértően létesített román emlékművet és parcellát.

Június 6-án született

1599 Diego Rodriguez de Silva y Velázquez spanyol festő
1799 Alekszandr Szergejevics Puskin orosz költő, a modern orosz irodalmi nyelv megteremtője
1848 Baross Gábor miniszter, a magyar államvasúti rendszer megteremtője
1850 Karl Ferdinand Braun Nobel-díjas német fizikus, a szikratávíró megalkotója
1851 Angelo Moriondo, az első eszpresszógép olasz feltalálója
1859 Bánki Donát gépészmérnök, akadémikus, a porlasztó egyik feltalálója
1868 Robert Falcon Scott tragikus sorsú angol sarkkutató, a Déli-sark második meghódítója, aki ottveszett a végtelen jégmezőn
1875 Thomas Mann Nobel-díjas német író
1901 Sukarno Indonézia első államfője
1909 Isaiah Berlin brit filozófus, eszmetörténész
1913 Gobbi Hilda Kossuth-díjas színésznő
1934 II. Albert, 1993 és 2013 között Belgium királya
1934 Máté János orgonaművész, karnagy, a magyar református egyházzene és zenepedagógia kiemelkedő személyisége
1934 Révész Pál állami díjas matematikus, akadémikus
1944 Berkesi Sándor Kossuth-díjas karnagy, egyházzenész
1944 Phillip Allen Sharp Nobel-díjas amerikai molekuláris biológus
1956 Björn Borg sorozatban ötszörös wimbledoni bajnok svéd teniszező

Június 6-án halt meg

1861 Camillo Benso di Cavour olasz államférfi, Itália egyesítője, 1861-ben Olaszország első miniszterelnöke
1889 Henri Vieuxtemps belga hegedűművész, zeneszerző
1899 Pulszky Károly művészettörténész, író, akadémikus
1919 Kvassay Jenő mérnök, a Csepeli Szabadkikötő építője
1941 Louis-Joseph Chevrolet svájci-amerikai autóversenyző, a nevét viselő autógyár társalapítója
1961 Carl Gustav Jung svájci pszichológus, az analitikus pszichológia, a komplex lélektan megteremtője
1974 Zemplén Jolán fizikatörténész, Magyarország első női fizikaprofesszora
1984 Pikler Emmi gyermekorvos, pszichológus, a Lóczy Lajos utcai csecsemőotthon létrehozója és vezetője
2008 Sánta Ferenc Kossuth-díjas író
2009 Jean Baptiste Gabriel Dausset Nobel-díjas francia orvos, immunológus, az MTA tiszteleti tagja
2010 Bulányi György piarista tanár, az ún. „erőszakmentességi mozgalom” elindítója, a Bokor Bázisközösség alapítója
2016 Peter Shaffer angol drámaíró, az Equus és az Amadeus írója
2023 Françoise Gilot francia festő, Pablo Picasso élettársa

#eztörténtma