(MTI) - Milliós áron kétszer koppant a kalapács, mindkétszer rajzos darabokért, a barokk korszak egyik legnépszerűbb grafikai sorozatáért, illetve Petőfi Sándor címlaprajzáért.
Elias Wiedemann neves német metsző a Habsburg tartományok háromszáz vezető nemesének félalakos portrémetszetét rajzolta meg három kötetben. Az első kötet szereplőinek csupán egyötöde volt magyar, de az 1652-ben megjelent harmadik kötetbe Wiedemann már csak magyarországi nemeseket vett fel. A teljes sorozatért, amelyhez hasonló sem szerepelt még soha árverésen, 800 ezer forintról indult a licit és eltartott egészen 1,5 millió forintig.
Petőfi Sándor 1844-es, első kiadású A helység kalapácsa című komikus eposza a legnagyobb könyvritkaságok közé tartozik. Ez volt a költő első, nyomtatásban megjelent önálló műve. Különlegességét az is növeli, hogy - amint Orlai Petrich Soma feljegyezte -, a borítórajzokat maga Petőfi készítette. Az eredeti borítókkal ellátott példányt 800 ezer forintról indították, és egymillió forinton ütötték le.
A további két, elsőkiadású Petőfi köteteket - A hóhér kötelét és az 1847-ben kiadott összes költeményeket - is emelt áron, 480 ezer, illetve 260 ezer forinton ütötték le.
Fazekas Mihály Lúdas Matyijának ponyvakiadása, amely az első kiadással azonos évben jelent meg, 600 ezer forintról 750 ezerre emelkedett. Széchenyi István gróf Szlávy László királyi tanácsosnak írt sajátkezű, magyar nyelvű levele 600 ezer forintról 800 ezerre drágult. Egy másik Széchenyi levél, amelyet mint az akadémia másodelnöke saját kezűleg írt alá, 500 ezer forinton ért célba. Megvették a középkori magyar, történelmi okleveleket, 200-300 ezer forintért. I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona magyar nyelvű esküvői meghívója, az örömanya Somlyai Báthori Zsófia, (II. Rákóczi György erdélyi fejedelem özvegye, II. Rákóczi Ferenc nagyanyja) aláírásával, 600 ezer forintért kelt el.
Az Ady Endre névjegyének hátuljára írt soraiért 160 ezer forintot adtak, Tompa Mihály levele 65 ezer, Kosztolányi Dezső levelezőlapja 60 ezer forintért kelt el.
A bibliofil kiadványok - Kozma Lajos, Vértes Marcell rajzaival - két-háromszoros árat értek el.