A Lárnaka közelében található Tekész Khalá Szoultánasz nevű mecsetnél talált sírok a kutatók szerint a Földközi-tenger térségében valaha talált leggazdagabb nyughelyek közé tartoznak.

A National Geographic adta hírül az Arkeonews portálra hivatkozva, hogy a Göteborgi Egyetem munkatársai, akik 2010 óta végeznek ásatásokat a területen, úgy vélik, bronzkori királysírokat találtak Lárnaka közelében. A város pontos hatalmi berendezkedése még bizonytalan, de az biztos, hogy az elhunytak meghatározó szerepet játszottak a leginkább rézkereskedelemre szakosodott település kormányzásában.

Mint a lap írja, a sírokat magnetométerek segítségével fedezték fel. Az 50 hektáros bronzkori metropoliszon kívül feltárt nyughelyek felszín alatti kamrákból állnak, közülük némely húsz négyzetméteres.

A leletanyag gazdag: az egyik sírban egy nőt és egy mellé temetett egyéves gyermeket találtak, több nyughelyből bronzfegyverek, értékes ékszerek, díszes diadémok kerültek elő, egy sírból pedig egy kiváló minőségű, Egyiptomban készített nyakék került a felszínre.

Nyitókép: a Lárnaka közelében levő Tekész Khalá Szoultánasz mecset. Fotó: Kostas Pikoulas / NurPhoto via AFP