Célja továbbá olyan hallgatók oktatása és nevelése, akik számára az oktatás és a kutatás társadalmi szolgálat, akik az ökumené jegyében képesek lesznek integráló és vezető személyiségekké válni a társadalomban. A szakkollégium a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának képzési kínálatával összhangban nyolc szakmai műhelyben ? történelemtudományi, nyelvtudományi, irodalom- és kultúratudományi, művészettudományi, média- és művészetpedagógiai, filozófiai és vallástudományi, társadalomtudományi, pszichológiai és tanárképző ? kezdte meg a diákok képzését szeptember elején ? átmenetileg a Reviczky utcai épületben. Minden hallgató legfeljebb két műhely munkájában vehet részt, emellett hallgatnak általános értelmiségképző tárgyakat is.

A kollégiumban nagy hangsúlyt fektetnek a személyiségfejlesztésre, az egészségtudatosságra, a keresztyén spiritualitásra és a gazdálkodási alapismeretekre. A szakkollégium alapító igazgatója, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja, Sepsi Enikő elmondta: a szellemiség, a szervezeti felépítés és a tehetséggondozó munka vonatkozásában a református kollégiumok, valamint a francia ?grandes écoles? ? hálózat hagyományaiból éppúgy merít a vezetés, mint a legeredményesebb hazai példákból. A szakkollégium jelmondata: Non est volentis. Az eredeti, teljes idézet Pál apostol rómaiakhoz írott levelében található, és a kegyelem működésére vonatkozik: ?nem azé aki akarja, sem nem azé aki fut, hanem a könyörülő Istené? (Róm. 9,16). Az idézet latinos formájában Ottlik Géza iskolaregényében jelenik meg (Non est volentis, neque currentis, sed miserentis Dei), a Non est volentis fejezetcímként is. Vagyis a szakkollégium jelmondata ? tette hozzá az igazgató ? egyszerre fejezi ki a keresztyén ember vezetettségét, s ebből fakadó kreativitását.

A kollégiumnak helyet adó ? a Budapest VIII. kerületében, a Krúdy utca és a Horánszky utca sarkán található ? épületet a Dunamelléki Református Egyházkerület bocsátotta az egyetem rendelkezésére száz évre, felújítására és első éves működésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosított támogatást. Az épületben 21 apartmant alakítottak ki; ezek döntő többsége kétszobás, és 81 bentlakó hallgató elhelyezésére alkalmas. Az apartmanok mindegyikéhez tartozik saját fürdőszoba és konyha. Minden hallgatói műhely korszerűen felszerelt szemináriumi helyiséget kapott. A kollégium névadója Benda Kálmán akadémikus, az Eötvös Collegium egykori diákja, Széchenyi-díjas történész, a Dunamelléki Egyházkerület volt levéltárosa, aki egyúttal a Károli Gáspár Református Egyetem első rektora is volt. A 110 fő befogadására alkalmas előadó is az ő nevét viseli. Az alagsorban egy 85 m2-es közösségi tér biztosít további találkozási helyet az idei tanévben felvett 64 bentlakó és 12 bejáró hallgatónak. A szakkollégiumnak jelenleg 76 növendéke van, 90 százalékuk vidéki.

A szakkollégium ünnepélyes átadása 2017. december 15-én, pénteken, délután 17:00-kor lesz.