A közgyűjteményi digitalizálás terén új szemléletre van szükség: a hagyományosan elsődleges feladatnak tartott állományvédelmi digitalizálást ki kell egészíteni a felhasználói szempontokat figyelembevevő, közzétételi célú digitalizálással, amely elősegíti az egész magyar kulturális örökség dinamizálását, hozzájárul az állampolgárok digitális kompetenciáinak fejlődéséhez, közvetve pedig a gazdaság élénkítéséhez. A digitális közzététel révén a közgyűjtemények minőségi és mennyiségi szempontból is fejleszthetik a gyűjteményükhöz való a hozzáférést, lényegesen növelve társadalmi hasznosulásukat.

 

A szemléletváltás következében megújul a közgyűjteményi terület hagyományos feladatrendszere, mely a megőrzés, feldolgozás, bemutatás hármasára épül. A Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia megvalósítása átformálja a közgyűjtemények önképét és társadalmi megítélését is.

 

A stratégia megvalósításának első szakaszában, 2020-ig a közgyűjtemények digitalizált állományának ? a teljes digitalizálandó állományhoz képest ? meg kell közelítenie az 50%-ot. Cél emellett, hogy a digitális tartalmak egy közös kereső felületen legyenek elérhetőek, a Digitális Oktatási Stratégiához igazodva 40%-kal emelkedjen a közgyűjteményi tartalmakra épülő digitális tananyagok száma, és jelentősen nőjön a közgyűjtemények tartalomszolgáltatását igénybevevő felhasználók száma.

 

A megvalósítás második szakaszában, 2025-ig cél az audiovizuális archívumok tartalomszolgáltatásának teljes körűvé válása, és az internetes archiválási szolgáltatás Kárpát-medencei hatókörrel való működtetése.

 

A Digitális Jólét Program, illetve a kulturális alapellátás célrendszerével összhangban álló Közgyűjteményi Digitalizálási Stratégia itt érhető el.

 

Fotó: pixabay.com