A keleti filózófia értékét hangsúlyozta Balog Zoltán Pekingben

Kultpol

A kulturális intézetek egymás országában történő felállításának szándékát is tartalmazó kétoldalú kulturális együttműködési megállapodást írt alá Magyarország és Kína között Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere Pekingben kedden. Peking meghívta azt a 16 közép- és kelet-európai országot, amelyekkel 2012 óta intézményes keretek között törekszik a gazdasági, továbbá kulturális, turisztikai és más területen az együttműködés szorosabbra fűzésére. "Mindig Nyugatra tarts. De ne feledd el soha, hogy Keletről jöttél" ? idézte Márai Sándort a tárcavezető Pekingben, és ? mint az MTI-nek elmondta ? e szavak telitalálatnak bizonyultak mind a részt vevő európai országok képviselői, mind a vendéglátók számára. Kiemelte, hogy bár Magyarország az európai keresztény értékek alapján áll, vitathatatlan értékként tekint például a Távol-Kelet filozófiájára, életmódjára, vagy éppen a munkakultúrájára.Balog Zoltán emlékeztetett arra, hogy kelet-ázsiai útjának első állomása Malajzia volt, ahol részt vett az oktatási miniszterek 51 ázsiai és az európai országot tömörítő szervezetének találkozóján.

A miniszter úgy fogalmazott, hogy a tanácskozáson a globális, így Magyarországon is jellemző felsőoktatási problémákat vették sorra. Köztük szó volt a gazdasági igények, a nemzetstratégiai igények és a felsőoktatás kínálatának az összehangolásáról, de a finanszírozás, a szakképzés kérdései is napirenden voltak.

Mint mondta, Kuala Lumpurban kiváló lehetősége nyílt arra is, hogy a térség országainak képviselőivel tárgyaljon. Így például megbeszéléseket folytatott a Fülöp-szigeteki, laoszi, szingapúri, thaiföldi és vietnami partnereivel az állami finanszírozású magyar ösztöndíjak felhasználásának módjáról, illetve például Szingapúr esetében a kölcsönös lehetőségekről.

Balog Zoltán szerdán befejezte Malajziát és Kínát érintő látogatását.

 

(Forrás: MTI)