December 17-én, hivatalos keretek között zárult le a ?Quies Gorsiense ? Gorsium a kikapcsolódás antik szigete? című, KDOP ? 2.1.1/B-2f-2010-0002 azonosító számú projekt, mely révén létrejöhetett a Gorsium Régészeti Park és Szabadtéri Kiállítás. A beruházás részeként közel nettó 652 millió forintos Európai Uniós forrásból, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata által biztosított több mint 123 millió Ft támogatásból keltek életre az ókori település romjai.


komi7082__copy__600x399.png
Dr. Cser-Palkovics András

A hivatalos beszédek előtt köszöntőt mondott Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatóhelyettese, és Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. Kulcsár Mihály kifejtette, hogy a múzeumra rengeteg feladat vár az után is, hogy átadásra került az ókori épületegyüttes. ?Olyan beruházás átadásán vehetünk ma részt, amit ha nem sikerült volna megvalósítanunk, az Gorsium végét jelentette volna? ? emelte ki a projekt fontosságát Cser-Palkovics András, aki szintén a további munkálatok szükségességére hívta fel a figyelmet. Többek között, mint elmondta, ezek közé tartozik a fejlettebb infrastruktúra kiépítése, amely a turizmus fellendítését szolgálja majd.


komi7111__copy__600x399.png
Horváth Péter

Ezt követően ünnepi beszédet mondott Róth Péter, Székesfehérvár-Tác Önkormányzati Társulás társulati elnöke, Horváth Péter, Tác polgármestere. ?Mit is jelent a Táciaknak Gorsium?? ? tette fel a kérdést Horváth Péter, hiszen úgy véli, minden, a községhez kötődő embernek van valamilyen, súllyal bíró emléke az ókori romról. Ezzel kapcsolatban reményét fejezte ki abban, hogy nem pusztán a táci emberek szempontjából lesz fontos Gorsium, hanem Magyarország minden pontjáról érkeznek majd látogatók.

(Fotók: Kőmíves András)