090.354N_.jpg

Budapest ostromára emlékeznek a Magyar Építészeti Múzeumban

A II. világháború fővárosunk történetének egyik legsötétebb időszaka. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulójára a háborús károkat bemutató kiállítással emlékezik.

Az 1944. december 25-től 1945. február 13-ig tartó ostrom során Budapest hadszíntérré vált. Nemcsak a várost védő katonák, hanem a lakosság is elszenvedte a bombázások és az utcákra kiterjedt harcok következményeit. A támadások az épületállományban is jelentős károkat okoztak.

A lakhatatlanná vált lakóházak mellett legfontosabb középületeink is romossá váltak, a felrobbantott Duna-hidak pedig ellehetetlenítették a Pestről Budára való átjutást. A kiállítás közvetlenül az ostrom után készült fényképanyagon keresztül mutatja be az épített környezetet ért pusztítást, illetve betekintést enged a meginduló újjáépítésbe.

A tárlat a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Bajza utcai Műhelytér kiállítóhelyén látható január 31. és március 30. között.

Ez is érdekelheti

Folyami uszodák és hidroplánok Budapesten – A Duna egykor a nagyvárosi élet része volt

„A Duna a Fekete-erdőben ered, a Fekete-tengerbe torkollik, hossza 2850 kilométer. Útja során négy európai fővároson folyik keresztül, ezek: Bécs, Pozsony, Budapest és Belgrád” – nagyjából ez az a tankönyvi példamondat, ami mindenkinek a fejében megvan a Dunáról.

Az ügetőtől Rákosin át az ételfutárokig: tényleg olyan az élet, mint a biciklizés?

Azt tanácsolta Arthur Conan Doyle, hogy „amikor rossz a kedved, ülj biciklire, és menj egy kört”. Június 3-án, a kerékpározás világnapján mi is utazunk egyet a magyar kerékpározás dicső múltjában.

Prágában született, Bécsben tanult, de Budapesten lett híres építész Láng Adolf

113 éve, 1913. május 2-án hunyt el Láng Adolf, a magyar historizmus egyik legnagyobb építésze. Prágában született, Bécsben hunyt el, de a Budapesten töltött negyedszázad bőven elég volt számára, hogy beírja magát a magyar építészet történelemkönyvébe.

Minden átkelés hídavatás – 150 éves a Margit híd

1876. április 30-án avatták fel a főváros második állandó hídját, a Margit hidat. Különleges építmény ez a maga szigeti leágazásával. Kissé ferde és elágazó, mint a történelem.