Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

Fagyosszentek: Pongrác, Szervác, Bonifác

Göcsejben fagyosnapok néven tartja számon Pongrác, Szervác, Bonifác (május 12, 13, 14) alakját és napjait a közép-európai, tehát a hazai néphagyomány is. Pongrác egyébként ókeresztény vértanú (†304), Szervác püspök (†384), Bonifác (†303) szintén mártír volt.
Évszázados paraszti tapasztalat szerinte ebben az időszakban a melegedő időjárás hirtelen hűvösre fordul, sőt sokszor fagyot is hoz, amely a sarjadó rügyeket, vetéseket tönkreteheti. A szorongás olyan erős, hogy szakrális kultuszuknak nincs nyoma: még patrociniummal, szoborállítással sem remélik, hogy jóindulatuk megnyerhető. Egyedül Szervác a kivétel, de – mint mindjárt látni fogjuk – tiszteletének más indítékai is vannak.

Bálint Sándor: Ünnepi kalendárium (részlet)

Az ápolónők nemzetközi napja

Az ápolónők nemzetközi napját (International Nurses Day) 1974 óta az Ápolónők Nemzetközi Tanácsa (International Council of Nurses, ICN) kezdeményezésére május 12-én, Florence Nightingale (1820–1910) angol ápolónő és statisztikus, a modern nővérképzés és a betegellátás reformjának elindítója születésének évfordulóján ünneplik. Florence Nightingale a krími háborúban önkéntes ápolónőket toborzott, mentette, ápolta a sebesülteket, majd később ápolónőképző iskolát alapított. 

Az ápolónők nemzetközi napját 1982-től Magyarországon is megtartják. Florence Nightingale kortársa volt hazánk kiemelkedő ápolója, Kossuth Zsuzsanna, akinek a nevéhez fűződik az Országos Nőegyleten belül létrejövő Betegápolónői Egyletek megalapítása. Az ápolónők nemzetközi napja alkalmából a példaértékű ápolónői tevékenységet végzőket Pro Sanite-díjjal és Kossuth Zsuzsa Emlékéremmel ismerik el.  

Jerney János születésnapja – 1800

Az őshazakutató JERNEY JÁNOS (Dorozsma, 1800. május 12. – Pest, 1855. december 24.) jogi tanulmányokat végzett és különböző közigazgatási posztokat töltött be; szabadidejében, önképzéssel tanult nyelveket és végzett levéltári kutatásokat a magyarok őstörténetére vonatkozóan. 1844-ben Keletre utazott, Moldvában régészeti kutatásokat végzett, majd bejárta a Fekete-tenger és az Azovi-tenger mellékét a Don torkolatáig. Útjáról 1851-ben könyvet adott ki Jerney János Keleti utazása a magyarok őshelyeinek kinyomozása végett 1844 és 1845 címmel. Munkája fontos történelmi és földrajzi forrás a korabeli Moldva és Besszarábia térségéről.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Évfordulóink a műszaki és természettudományokban 2000, Magyar Életrajzi Lexikon)

Sajnovics János születésnapja – 1733

A neves csillagász és nyelvtudós, Sajnovics János (Tordas, 1733. május 12. – Buda, 1785. május 4.) korán árvaságra jutott és már 15 évesen belépett a jezsuita rendbe. Elöljárói felfigyeltek matematikai és csillagászati érdeklődésére, tehetségére és Bécsbe küldték, ahol Hell Miksa udvari csillagász mellé került. A tudós és tanítványa életre szóló barátságot kötött. Az 1760-as években VII. Keresztély dán és norvég király Mária Teréziától kért csillagászt a Vénusz bolygó Nap előtti átvonulásának megfigyelésére, amelyet 1769-re vártak, és amely azért volt fontos, mert a mért adatok alapján a Nap-Föld távolságot akarták pontosan meghatározni. A királynő a feladatra Hell Miksát ajánlotta, aki segítőtársként Sajnovicsot vitte magával. Az expedíció a fiatalember számára azért is vonzó volt, mert a megfigyelések tervezett helyén, Vardő szigetén lappok éltek, és az ő nyelvük tanulmányozása alapján akart bizonyítékot szerezni a magyar-finnugor nyelvrokonságra.
A két tudós útja rendkívül megerőltető és veszélyes volt. A kopár, gyéren lakott, zord éghajlatú szigeten gerendából ácsoltak csillagvizsgáló tornyot, Sajnovics pedig rövid idő alatt kiválóan megtanulta a lapp nyelvet. A fontos csillagászati esemény előtt még volt idejük számos értékes tudományos megfigyelésre, mérésre, például az apály-dagály jelenségére, a tenger tükrén való fénytörésre, a delejtű sarki elhajlására, az északi fényre vonatkozóan; gyűjtöttek kagylókat és csigákat is. 1769. június 3-án került sor a Vénusz áthaladására a Nap előtt. A parallaxis szög mérése alapján a Nap és a Föld közepes távolságát 151,2 millió km-ként határozták meg, amely csak kis mértékben tér el a ma elfogadott, 149.6 millió km-es értéktől.
Sajnovicsnak sikerült bebizonyítania a finnugor nyelvrokonságot; erről hazatérőben Koppenhágában is beszámolt. Demonstratio című könyvében szókészletbeli és nyelvtani egyezések alapján bizonyította feltevését. Ő volt az első, aki állítása igazolására az összehasonlító nyelvtudomány módszereit alkalmazta. Hazatértük után Sajnovics a budai egyetem matematika tanára lett és 1778-ban kiadta Idea Astronomiae című könyvét, amelyet csillagászat-népszerűsítő munkának szánt.
Nagy tudományos jelentősége van Sajnovics naplójának és levelezésének is, amelyekben rendszeres meteorológiai és etnográfiai megfigyelések olvashatók. Fontos eredménye útjuknak az útközben elkészített sok részletes térképrajz is.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Május 12-én történt

12 alkalommal jelölték Oscar-díjra, ebből négyszer meg is nyerte az aranyszobrocskát Katharine Hepburn amerikai színésznő, aki 1907-ben ezen a napon született. Az elismerést Az aranytó, Az oroszlán télen, a Találd ki, ki jön vacsorára! és a Morning Glory című filmek főszerepéért kapta.

Katharine Hepburn. Fotó: Archives du 7eme Art / Photo12 via AFP
Katharine Hepburn. Fotó: Archives du 7eme Art / Photo12 via AFP

Ünnep

Az ápolók nemzetközi napja – Annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale angol ápolónő, a modern ápolónőképzés megalapozója.
A katolikus tömegtájékoztatás világnapja – A katolikus egyház 1967 óta húsvét hatodik vasárnapján tartja a tömegtájékoztatás (tömegkommunikáció) napját, amelyet 1971-ben a második vatikáni zsinat javaslatára nyilvánítottak világnappá.
A vándormadarak világnapja – Május második hétvégéjén tartják a világ számos országában az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) által meghirdetett vándormadarak világnapját (IMBD), amelyet 2006-ban rendeztek meg először. (Több régióban eltérő időben tartják, a déli félteke egyes országaiban például október második szombatján.)

Május 12-én történt

1364 Krakkóban megalapították a Jagelló Egyetemet, Közép-Európa egyik legrégibb egyetemét.
1581 Báthory István erdélyi fejedelem alapítólevelével létrehozta a kolozsvári akadémiát, amelyet a Szegedi Tudományegyetem kora újkori elődjének tekint.
1635 Pázmány Péter bíboros, esztergomi érsek aláírta a nagyszombati egyetem (az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogelődje) alapítólevelét.
1703 II. Rákóczi Ferenc brezáni kiáltványában harcba szólította Magyarország minden lakosát, ezzel vette kezdetét a Rákóczi-szabadságharc.
1832 Milánóban bemutatták Donizetti Szerelmi bájital című operáját.
1881 Megalapították a budapesti Madách Imre Gimnáziumot, amely 1890–1892 között épült föl Pesten.
1907 Felavatták a budapesti Zeneakadémia új épületét.
1917 A budapesti Operaházban bemutatták Bartók Béla A fából faragott királyfi című táncjátékát.
1920 Magyarországon elindult az első légipostajárat Albertfalváról Szegedre.
1926 Roald Amundsen norvég felfedező a Norge léghajóval elsőként érte el az Északi-sarkot.
1948 Újpesten megválasztották Magyarország első női polgármesterét, Döbrentei Károlynét.
1949 A Szovjetunió feloldotta Nyugat-Berlin közel egyéves blokádját, véget vetve a hidegháború első jelentős konfliktusának.
1960 Budapesten, az Erkel Színházban bemutatták Szabó Ferenc zeneszerző Lúdas Matyi című táncjátékát.
2011 A Fővárosi Közgyűlés április 27-i döntése értelmében a Moszkva teret Széll Kálmán térré nevezték át.
2013 Ferenc pápa első alkalommal avatott szenteket a Vatikánban.
2017 Zsarolóvírussal végrehajtott kibertámadás söpört végig a világon, a fertőzés majdnem száz országot érintett.

Május 12-én született

1496 I. Gusztáv svéd király, a Vasa-dinasztia megalapítója, a modern Svédország atyja
1733 Sajnovics János csillagász, jezsuita szerzetes, a magyar nyelv finnugor rokonságának első felvetője
1800 Jerney János nyelvész, történész, akadémikus, a magyar őshazakutatás jeles képviselője
1803 Justus Liebig német vegyész, a szerves kémia egyik megalapozója
1828 Dante Gabriel Charles Rossetti olasz származású angol festő, költő, műfordító, a preraffaelita stílus egyik kialakítója
1895 Komor Vilmos Kossuth-díjas karmester
1904 Peéry Piri színésznő, forgatókönyvíró, műfordító 
1907 Katharine Hepburn négyszeres Oscar-díjas amerikai filmszínésznő
1909 Preisich Gábor Ybl Miklós-díjas építész
1924 Kiss István Ybl Miklós-díjas építész 
1928 Burt Bacharach Grammy- és Oscar-díjas amerikai zeneszerző, énekes
1929 Heller Ágnes Széchenyi-díjas filozófus, akadémikus
1933 Virág Csaba Ybl Miklós-díjas építész
1948 Steve Winwood brit rockzenész, énekes, billentyűs, zeneszerző
1959 Virág Emese Liszt Ferenc-díjas zongoraművész
1968 Szeifert Judit Németh Lajos-díjas művészettörténész
1977 Duda Éva Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus
1981 Rami Malek Oscar-díjas egyiptomi származású amerikai színész
1983 Gulyás Attila színész
1988 Lehőcz Zsuzsa színésznő

Május 12-én halt meg

1003 II. Szilveszter, a 139. pápa, a katolikus egyház első francia feje; a legenda szerint ő küldte a Szent Koronát I. István királynak
1684 Edme Mariotte francia kémikus, a Francia Akadémia egyik alapítója
1843 Johann Georg Lickl osztrák zeneszerző, a Pannon Filharmonikusok jogelődjének alapítója
1884 Bedřich Smetana cseh zeneszerző
1889 Henry François Becque francia író, drámaíró 
1933 Krúdy Gyula író
1967 Kaesz Gyula Kossuth-díjas építész, belsőépítész
1970 Nelly Sachs Nobel-díjas német költőnő és író
1994 Erik Erikson dán származású amerikai pszichoanalitikus
1994 Roy Plunkett amerikai kémikus, a teflon feltalálója
1997 Hadrovics László állami díjas nyelvész, irodalomtörténész, akadémikus
2002 Varga Domokos Kossuth-díjas író, újságíró, erdőmérnök
2017 Vikár László Széchenyi-díjas népzenekutató
2019 Vass Éva Jászai Mari-díjas színésznő
2020 Michel Piccoli francia színész, producer
2020 Farkas Győző Széchenyi-díjas fizikus

#eztörténtma