Jeles napok

Május – Pünkösd hava – Tavaszutó – Ígéret hava

Jeles napok

Orbán Ottó születésnapja – 1936 – A Digitális Irodalmi Akadémia tagja

ORBÁN OTTÓ (Bp., 1936. május 20. – 2002. május 26.): költő, esszéista, műfordító. Árvaházban nevelkedett. 1956–tól az ELTE bölcsészettudományi karán tanult magyar-könyvtár szakon. 1958-tól irodalmi munkásságából élt, 1981-től a Kortárs rovatvezetője, 1990–től főmunkatársa. Indiában járt tanulmányúton 1968-ban, 1976-ban pedig az International Writing Program (Iowa) keretében az Amerikai Egyesült Államokban. 1987-ben a St. Paul-i Hamline Egyetem és a Minnesotai Egyetem meghívott tanára. Első indiai útját Ablak a földre (1972) című útirajzában, amerikai tapasztalatait az Útkereszteződés Minneapolisban, Ötvenegy vers Amerikáról (1993) című kötetében örökítette meg. 1989-ben a Magyar PEN Club alelnöke. A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja (1993).
1973-ban és 1985-ben József Attila-díjat, 1974-ben Graves-díjat, 1983-ban és 1984-ben az Európa Kiadó nívódíját, 1986-ban és 1994-ben Az Év Könyve jutalmat, 1986-ban Déry-díjat, 1987-ben Radnóti-díjat, 1990-ben a Soros Alapítvány irodalmi díját és Weöres-díjat, 1992-ben Kossuth-díjat és Kortárs különdíjat kapott, 1997-ben Pro Literatura életműdíjjal és a Soros Alapítvány Életműdíjával tüntették ki.

Első kötete huszonnégy éves korában jelent meg. Hatvanas évekbeli verseire jellemző az erős, közvetlen érzelmi telítettség, mely elsősorban a háborús élményekből táplálkozik, poétikailag pedig a metaforahalmozásban, a strukturális metafora alkalmazásában nyilvánul meg. A hetvenes évek második felétől költészetében egyre nagyobb teret kap a versbeszédben az irónia. Életművének alapmotívumai a háború, az üldöztetés, az árvaság, a mindig változó történelem kihívásai és tanulságai, Magyarország és a nagyvilág viszonya, az egyén és a társadalom, a költészet lehetőségei. Költészetében önálló vers, fordítás és esszé szétválaszthatatlan egységet alkot; a magyar és a világirodalom legkülönfélébb alkotóinak hatását hasonítja magához, József Attilától Allen Ginsbergig. Verseiben egyaránt megtalálhatók a hagyományos, a modern és a posztmodern beszédmódok szemléleti-poétikai elemei. A kíváncsiság, a kaland szeretete, a probléma-érzékenység és az elmélyült mesterségbeli tudás újította meg ismételten verseit, és ösztönözte arra, hogy az ókori görögöktől és kínaiaktól a kortárs norvég, svéd, dán, holland, katalán, angol, amerikai, argentin költőig bemutassa a világlírát.

(Ferenczi László és Dérczy Péter szócikkei alapján: Új Magyar Irodalmi Lexikon, CD-ROM, 2000; Digitális Irodalmi Akadémia)

 

Francé Rezső (Raoul Francé) születésnapja – 1874

FRANCÉ REZSŐ, (Bécs, 1874. május 20. – Budapest, 1943. október 3.): biológus, botanikus, közismert és népszerű szakmai könyvek szerzője. A budapesti műegyetemen tanult, Entz Géza mellett dolgozott, majd Klein Gyula tanársegéde lett, 1892-től foglalkozott algológiai és mikrobiológiai kutatásokkal. Első ilyen munkája 19 éves korában jelent meg a Charák ivarsejtjeinek szerkezetéről. 1898-ban a magyaróvári gazdasági akadémia tanársegéde lett, itt növénykórtani kérdésekkel foglalkozott, 1902-től külföldön élt, de mindig magyarnak vallotta magát, magyar állampolgár maradt. 1906-ban Münchenben saját biológiai kutatóállomást szervezett, általános biológiai problémákkal, a talaj élővilágával (az edafon elnevezés tőle származik), planktonkutatásokkal foglalkozott. Nevét világhírűvé népszerű könyvei tették, 8 kötetes Leben der Pflanzen című műve (szerzőtársakkal) a Brehm botanikai párhuzama. Idealista és vitalista volt s ezzel szemben állt a materialista természetszemlélettel, színes stílusával sokakban felkeltette a természet szeretetét és kutatásának vágyát. A lamarckizmus híve volt. Sok könyvet írt, magyarul is számos jelent meg.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1999. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Schweitzer Pál születésnapja – 1893

A dízelmotor fejlesztés egyik legkiválóbb egyénisége, SCHWEITZER PÁL (Miskolc, 1893. május 20. – State College, 1980. április 12.) 1917-ben fejezte be gépészmérnöki tanulmányait Budapesten, 1920-tól az Egyesült Államokban élt. Kezdetben gépgyári munkásként dolgozott, majd hamarosan szerszámtervező, 1922-ben már motorkonstruktőr lett. A dízelmotorokról írt két tanulmányának megjelenése után tanársegédnek hívták meg a State College-i állami egyetemre. A hallgatók számára motorkísérleti laboratóriumot létesített, itt alapozta meg a gyakorlati oktatást és itt folytatta kísérleteit. 1929-ben egy évig Drezdában képezte tovább magát. Amerikába visszatérve egyetemi tanárrá nevezték ki. Több mint 30 találmányára kapott szabadalmi oltalmat. Egyik kollégájával önálló tervezőirodát nyitott, ahol különböző ésszerűsítéseket végzett dízelmotorokon. Előadókörutakat tett Európában és Japánban. 1964-ben látogatott haza először. A budapesti műszaki egyetemen egyik legjelentősebb találmányáról, egy elektronikus szabályozóról, az Optimizer-ről tartott bemutatót és előadást; ennek alkalmazásával 40 %-os üzemanyag megtakarítást lehetett elérni.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Az adószabadság napja

Minden országban azt napot tartják az ADÓSZABADSÁG NAPJÁnak, amelytől kezdve az állampolgár már „önmagának dolgozik.” Az 1940-es években egy dallasi férfi számolta ki, hogy az évben hány napot dolgoznak az átlagbérből élők az állam számára. (Az Egyesült Államokban ez a szimbolikus határnap április 23.) Magyarországon ez az idő majd egy hónappal több: Négy és fél hónapig – 141 napig – a közösnek dolgozunk. Az csak a véletlen játéka, hogy ez a határnap egybeesik a személyi jövedelemadó bevallások határidejének napjával is. (Magyarországon a környező országokéhoz képest a közterhek jóval magasabbak, a nettó keresetek pedig alacsonyabbak: Szlovákiában 14 százalékkal, Lengyelországban 16 százalékkal, míg Csehországban 37 százalékkal visznek többet haza az állampolgárok.)

A méhek világnapja

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének döntése értelmében 2018-tól május 20-a a méhek világnapja. Az ENSZ ezzel a méhészek helyzetére és fontosságára kívánta felhívni a világ figyelmét. Három évig vizsgálták a méhek világnapjának kijelölését kezdeményező szlovéniai beadványt, míg végül 2017. decemberi közgyűlésükön elfogadták. A világon a legmagasabb arányban Szlovéniában foglalkoznak méhészkedéssel, ami a lakosság mintegy fél százalékát jelenti. Nem véletlen, hogy a méh világnapi javaslat is ebből az országból érkezett az elbírálásra és döntésre jogosult nemzetközi fórum, az ENSZ elé.
Miért éppen ezen a napon ünnepeljük a méhek világnapját? 1734. május 20-án született az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, Anton Janša. Az ő méhészeti munkásságának állítanak emléket azzal, hogy születésnapjának dátuma lett a méhek világnapja.

Május 20-án történt

Jelentkezett a Színművészetire, a sikertelen felvételi után belépett a ferences rendbe, majd mégis világi pályát választva a Zeneakadémián szerzett diplomát. Az 1968-ban ezen a napon született Bősze Ádám volt azóta zenekritikus, rádiós, ma pedig ismeretterjesztő zenetörténeti előadásokat tart.

Bősze Ádám. Fotó: Cseke Csilla / MTI
Bősze Ádám. Fotó: Cseke Csilla / MTI

Ünnep

A klinikai vizsgálatok világnapja – Ezen a napon azokat ünneplik, akik hozzájárulnak, hogy hatékony és biztonságos gyógyszereket lehessen kifejleszteni.
A méhek világnapja – 2017-ben az ENSZ-közgyűlés döntött megtartásáról.
Sienai Szent Bernardin ünnepe – Itáliai római katolikus hitszónok, egyháztanító, 580 éve, 1444-ben ezen a napon hunyt el.

Május 20-án történt

325 I. Constantinus római császár összehívta az első egyetemes zsinatot (szinódust) Niceába (mai neve Iznik Törökországban).
1092 Megrendezték a szabolcsi zsinatot, ennek határozatai képezik Szent László király első törvénykönyvét.
1498 Vasco da Gama portugál hajós – Afrikát megkerülve – elérte Kálikutot (mai nevén Kozsíkódét), amely akkoriban a dél-indiai kereskedelem legfontosabb központja volt. Ezzel megnyílt a hajóút Európa és India között, és megkezdődött a portugál gyarmatosítás.
1795 A budai Vérmezőn lefejezték a magyar jakobinus mozgalom vezetőit.
1867 Megalakult a Magyar Mérnök Egyesület, amely 1872-ben felvette a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet nevet.
1877 Megjelent a Népszava első száma Külföldi Viktor kiadásában és szerkesztésében. 1905. április 1-jétől napilapként jelenik meg.
1902 Kuba független lett, az amerikai csapatok kivonultak a szigetországból.
1912 A Városligetben megnyílt az újjászervezett Állatkert.
1918 Kitört az Osztrák–Magyar Monarchia egyik legjelentősebb katonai lázadása Pécsett. Katonák, munkások, bányászok tiltakoztak a népelnyomás és az imperialista háború ellen.
1924 A budapesti Műegyetemen megalakult a Műegyetemi Rádió Club (MRC).
1927 Május 20–21-én Charles Augustus Lindbergh amerikai repülőtiszt a világon elsőként repülte át egyedül és leszállás nélkül az Atlanti-óceánt New Yorktól Párizsig.
1945 Megjelent a Ludas Matyi című szatirikus hetilap első száma.
1951 Nyolc internált megszökött a recski kényszermunkatáborból, közülük hetet az ÁVH hamarosan elfogott, de Michnay Gyulának sikerült kijutnia az országból.
1972 Népszavazáson elfogadták a Kameruni Egyesült Köztársaság megalapítására vonatkozó javaslatot. Az ország nemzeti ünnepe.
2006 Kínában, a Jangce folyón felavatták a világ legnagyobb vízerőművét.
2016 Neszmélyi Emil első magyarként északról, a hegymászók által jóval veszélyesebbnek ítélt útvonalon feljutott a Mount Everest csúcsára.
2019 Megújult a Nemzetközi Mértékegységrendszer, az SI, amelynek alapegységei ezután természeti/technikai állandókhoz vannak kötve.

Május 20-án született

1764 Johann Gottfried Schadow német szobrász, grafikus
1789 Marcellin Champagnat francia szent, a Marista Iskolatestvérek kongregációjának megalapítója
1799 Honoré de Balzac francia író, a világirodalom egyik legtermékenyebb nagysága
1869 Johann Jacobs német kereskedő, a „kávékirály”
1883 Beke Ödön Kossuth-díjas finnugor nyelvész, akadémikus
1903 László Miklós magyar születésű amerikai író, színpadi szerző, forgatókönyvíró
1908 James Stewart Oscar-díjas amerikai filmszínész, Hollywood első fénykorának egyik legnagyobb sztárja
1913 William Redington Hewlett amerikai mérnök, a Hewlett–Packard informatikai óriásvállalat társalapítója
1918 Edward B. Lewis Nobel-díjas amerikai genetikus
1943 Czapp György Ferenczy Noémi-díjas ipari formatervező, grafikus
1943 Levente Péter Jászai Mari-díjas előadóművész, színész, rendező, mindenki Móka Mikije, a magatartás-kultúra tudományának megalkotója
1944 Joe Cocker Grammy-díjas angol rock- és bluesénekes
1944 Szondy Sándor fafaragó, hangszerkészítő, a népművészet mestere
1946 Cher Oscar-díjas amerikai énekesnő, színésznő
1949 Major István atléta, Európa-bajnok magasugró
1949 Pattantyús Anikó Liszt Ferenc-díjas balettmester
1949 Schuster Lóránt rockzenész, a P. Mobil zenekar vezetője
1958 Getto Tamás Ybl Miklós- és Prima díjas építész
1958 Hangody László Széchenyi-díjas ortopéd sebész, traumatológus, akadémikus
1968 Bősze Ádám Prima díjas zenetörténész
1977 Rácz Kármen színésznő, bábművész
1977 Rácz Kriszta színésznő, bábművész
1979 Cozombolis Leonidász Péter magyar énekes és dalszövegíró
1979 Tengely Gábor Blattner Géza-díjas bábszínész, rendező
1981 Iker Casillas világbajnok, kétszeres Európa-bajnok spanyol labdarúgó, kapus, minden idők egyik legnagyobb és legsikeresebb hálóőre
1986 Györfi Anna színésznő
1987 Dósa Mátyás színész, énekes

Május 20-án halt meg

1506 Kolumbusz Kristóf olasz származású utazó, tengerész, az amerikai földrész felfedezője
1733 Ráday Pál kuruc diplomata, Ráday Gedeon édesapja
1834 La Fayette márki, francia arisztokrata, katonatiszt, az amerikai függetlenségi háború francia hőse
1859 Josip Jellasics horvát származású császári-királyi táborszernagy, horvát bán
1947 Lénárd Fülöp magyar származású Nobel-díjas német fizikus, akadémikus
1956 Halmay Zoltán kétszeres olimpiai bajnok úszó
1973 Langer Klára fényképész-illusztrátor, fotóművész, érdemes művész
1989 Galgóczi Erzsébet Kossuth-díjas író
1993 Ritter Aladár aranytollas újságíró, tervező-szerkesztő
1998 Jakov Katz magyar származású izraeli történelemtudós, a modern zsidó történetírás megalapítója
2008 Raksányi Gellért Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a nemzet színésze
2012 Robin Gibb brit énekes, zeneszerző, a Bee Gees tagja
2013 Guttman Mihály zenepedagógus, karnagy, az erdélyi kórusmozgalom kiemelkedő egyénisége
2015 Bob Belden Grammy-díjas amerikai szaxofonos, zeneszerző és producer
2016 Háromszéki Péter színész, a Veszprémi Petőfi Színház örökös tagja
2016 Rajhona Ádám Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész
2019 Niki Lauda osztrák autóversenyző, a Forma–1 háromszoros világbajnoka
2023 Lang Györgyi énekesnő, színésznő, a Pa-dö-dő együttes tagja

#eztörténtma