A pécsi Vasváry-házban a kort felidéző régi fotográfiák, festmények, grafikák, iparművészeti alkotások, a szabadságharc idejéből származó ritka relikviák, írott források különösen a helyi viszonyokba nyújtanak bepillantást.

A belvárosi kétszárnyú épület két teremsorának egyike a reformkort, a másik az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc, valamint a nemzeti jelképek, nemzeti emlékezet témáit mutatja be, áttekintést adva Európa és Magyarország átalakulásáról a 19. század első felében. A látogatók egy szabóságba lépve ismerkedhetnek a reformkori öltözködéssel, a hangsúlyosabbá váló nemzeti vonásokkal és beléphetnek egy Biedermeier polgári szalonba – a vendégfogadás, a bensőséges családi élet színterébe. 

Érdekes útleírások, visszaemlékezések és egyéb iratok idézik meg az egykori Pécset, lakosait és a korabeli életmódot valamint azt, mi történt 1848. március 15-én és az ezt követő napokban a fővárosban és a Mecsekalján. A szabadságharc időszakát bemutató teremben idővonal jeleníti meg az országos és pécsi, baranyai eseményeket. 

Két kiemelkedő személyiség – gróf Batthyány Kázmér és Irányi Dániel – életútját külön is kiemeli a tárlat. A kiállítás néprajzi terme olyan paraszti, köznépi eredetű vagy használatú tárgyakat mutat be, amelyen jórészt a nemzeti címer, kisebb részben a magyar trikolór, a nemzeti hadsereghez és harchoz fűződő jelkép, a huszár mint hangsúlyos díszítőmotívum szerepel. 

A Hűséggel és bátorsággal című időszaki kiállítást a Janus Pannonius Múzeum a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Vármegyei Levéltára és a Csorba Győző Könyvtár együttműködésével valósította meg. Készült Petőfi Sándor magyar költő, nemzeti hős születésének 200. évfordulója alkalmából, a Nemzeti Kulturális Alap Petőfi 200 Ideiglenes Kollégiumának anyagi támogatásával.

A kiállítás kurátora Gál Éva, a Janus Pannonius Múzeum főmuzeológusa, osztályvezetője. A tárlat 2024. március 31-ig tekinthető meg a JPM Vasváry-házban.

Nyitókép: Biedermeier szalon a Hűséggel és bátorsággal című kiállításon. Fotó: Janus Pannonius Múzeum