Az egykori Queen-frontember hajdani villájából, a Garden Lodge-ból származó személyes tárgyi emlékeket bocsátanak aukcióra. Színpadon is viselt ruhadarabok, kéziratok, hétköznapi használati tárgyak és egy ritka zongora – ezeket kínálja a fanatikus gyűjtőknek és gyűjtő fanatikusoknak a Sotheby’s.

Az 1991-ben elhunyt világhírű zenészhez köthető tárgyakat állít ki és bocsát árverésre az aukciósház, amelynek egész épületében Mercury-emléktárgyak láthatók augusztus 4-től. A kínálatban többek közt fellépőruhák, kézzel írt dalszövegek, rajzok, bútorok, az énekes tulajdonában állt képzőművészeti alkotások is helyet kapnak. A tárlat ingyenesen látogatható szeptember 5-ig.

A kiállításon és az aukción sok olyan személyes tárgy szerepel, amely a nyilvánosság számára sosem volt látható korábban, kizárólag Mercury legközelebbi barátai tudhattak róluk – egészen a zenész korai iskolás éveiig visszamenőleg szerepelnek tárgyi emlékek a katalógusban. A legnagyobb fogás azonban egy, a zenész által dalszerzésre használt, önmagában is viszonylag nagy értéket képviselő ritka Yamaha zongora, amelynek billentyűin születtek az első három Queen-album slágerei.

A hangszer megvásárlása idején alig fért el a zenész akkori lakásában, amelyben Mary Austinnal, Freddie Mercury akkori párjával lakott együtt, aki a világsztár egykori otthonát, a Garden Lodge villát is megörökölte. Austin visszaemlékezése szerint „Freddie teljes tisztelettel viseltetett a Yamaha iránt, egyfajta kiterjesztéseként, önmaga szerves részeként kezelte. A kreativitásának valódi mozgatórugója volt. Sosem dohányzott a zongoránál, és sosem tett a tetejére például poharat, és ugyanezt a bánásmódot megkövetelte a vendégeitől is.” A G2 Baby Grand Piano típusú hangszer Mercury egyik legkedvesebb hagyatéki tárgyaként került be az aukciós darabok közé, becsült értéke 2–3 millió angol font (900 millió és 1,3 milliárd forint) közé tehető.

Ugyanakkor a további kiállított tárgyak is jelentős értéket képviselnek. A Queen frontemberének színpadon is viselt csillogó kezeslábasát például 40–60 ezer fontra (18,3–27,5 millió forintra), a zenész Flash feliratú pólóját és a hozzá tartozó vinylnadrágot 15–20 ezer fontra (6,8–9,1 millió forintra) becsülik. De az ínyenc gyűjtőknek is tartogat majd különlegességeket az árverés: Mercury közel háromszáz tételes lemezgyűjteményéért 1000–1500 fontot (450–680 ezer forintot), a Münchenben vásárolt neontelefonért, amelyet a zenész a konyhájában tartott, 2–3 ezer fontot (915 ezer és 1,3 millió forintnyi összeget) várnak.

Az 1946-ban Zanzibáron született Freddie Mercury – anyakönyvezett nevén Farrokh Bulsara – párszi indiai származású, de brit állampolgárságú énekesként tett szert világhírnévre a Queen zenekar dalszerzőjeként és frontembereként. Az 1970-ben alakult formációt a rockzene máig meghatározó zenekaraként tarják számon, amelyhez számtalan sláger – így például az Under Pressure, a Bohemian Rhapsody, a Don’t Stop Me Now, a We Are The Champions – köthető. Mercury egészen 1991-ben bekövetkezett haláláig aktív tagja volt a formációnak.

Fotó: Wiktor Szymanowicz / AFP