Itt a napelemes autó, amely még a szén-dioxidot is kivonja a levegőből

Tudomány

A holland diákok által megépített prototípus napenergiával működik, újrahasznosított műanyagból készült, légszűrőrendszere pedig tisztítja a levegőt.

Student team TU/ecomotive from the Eindhoven University of Technology has developed a sustainable electric passenger car that captures more carbon dioxide (CO2) than it emits while driving. It is a concept car called Zem, which contributes to reducing the global warming by storing CO2 that it captures while driving with its special designed filters. 
Zem is completely 3D-printed using recycled plastic (PETG) that has been strengthened with either glass fibers (body panels), or carbon fibers (monocoque). The interior has also been 3D-printed with recycled plastics, including the chairs, which have then been covered with recyclable foam from foamplant and finished of with pinatex leather (pineapple based). 3D-printing the majority of the car will have a very positive effect on the reusability and recyclability of Zem. This is because these 3D-printed parts can be shredded and the plastic can be recycled again. 
photocredit: Bart van Overbeeke

Het studententeam TU/ecomotive van de Technische Universiteit in Eindhoven heeft een duurzame elektrische passagiersauto ontwikkeld dat meer koolstofdioxide (CO2) opneemt tijdens het rijden dan dat het uitstoot. Het is de concept auto genaamd Zem, dat bijdraagt aan het verminderen van de opwarming van de aarde doordat het CO2 afvangt tijdens het rijden door gebruik te maken van speciaal ontworpen filters. 
Zem is volledig 3D-geprint met gerecycled plastic (PETG) dat is versterkt met ofwel glasvezel (carrosserie panelen), of carbon (monocoque). Het interieur, inclusief de stoelen, is ook 3D-geprint met gerecycled plastic. De stoelen zijn vervolgens bedekt met recyclebaar foam van foamplant en afgewerkt met pinatex leer (gemaakt van ananas). Het 3D-printen van het grootste deel van de auto heeft een erg positief effect op de herbruikbaarheid en recyclebaarheid van Zem. Dit komt doordat deze 3D-geprinte onderdelen versnipperd kunnen worden en het plastic op deze manier opnieuw kan worden gebruikt. 
foto: Bart van Overbeeke
Fotó: TUecomotive

A klímaváltozás korában, amikor az autóipar még csak keresi a fenntartható megoldásokat, holland diákok egy csoportja forradalmi újítással állt elő: egy olyan járművel, amely nemcsak napenergiával működik, hanem vezetés közben képes szén-dioxidot is kivonni a levegőből – írja az engineerine.com. Az Eindhoveni Műszaki Egyetem hallgatói által fejlesztett Zem nevű prototípus egy fenntarthatósági mérföldkő: napelemes, újrahasznosított műanyagból 3D-nyomtatott karosszériája van, és egy légszűrőrendszert is tartalmaz, amely tisztítja a levegőt.

A Zem kulcseleme a jármű elejébe épített direkt légszűrő (DAC), amely passzívan, a menetszél hatására vonja ki a CO₂-t. A szűrő energiafelhasználás nélkül működik, telítődés után cserélhető, újrahasznosítható. Egy szűrő körülbelül két kilogramm szén-dioxidot képes megkötni 32 ezer kilométer alatt, ez annyi, mint amennyit két fa köt meg egy évben. Ez elsőre kevésnek tűnhet, de ha milliós nagyságrendben alkalmaznák, jelentős hatása lehetne.

A jármű tetejére és motorháztetejére napelemek kerültek, amelyek részben képesek tölteni a lítiumion-akkumulátort, különösen városi közlekedés során vagy kisebb napi utaknál. A napenergia nem teljes mértékben fedi a jármű energiaigényét, de csökkenti a hálózati töltés szükségességét, és fenntarthatóbbá teszi a működését.

A Zem nemcsak működésében, de felépítésében is körkörös designt képvisel.

A karosszéria újrahasznosított műanyagból készült, az autó belső terei növényi alapú, alacsony környezeti hatású anyagokat tartalmaznak, és a jármű moduláris kialakítása lehetővé teszi az egyszerű javítást és jövőbeli frissítéseket. A kétirányú töltés révén az autó akár energiát is vissza tud adni más járműveknek vagy háztartásoknak.

A projekt mögött álló TU/ecomotive csapat célja nem a jármű piacra dobása, hanem az inspiráció: megmutatni, hogy már most is rendelkezésre állnak olyan technológiák, amelyekkel valóban fenntartható közlekedést lehet létrehozni. A Zem nemcsak környezetbarát, hanem klíma-pozitív prototípus is.