Az első Gyöngy Nemzetközi Néptáncfesztivál 1994-ben indult útjára a már több évtizedes múlttal rendelkező Észak-Magyarországi Néptáncfesztivál kiterjesztésével. Azóta a világ minden tájáról, Ausztráliát és Új-Zélandot leszámítva az összes földrészről érkeztek táncosok Gyöngyösre. Idén nyolc ország képviseltette magát a rendezvényen: Bulgária, Csehország, Kuba, Olaszország, Szicília, Szlovénia, Oroszország és Törökország. A külföldi vendégek mellett három magyar tánccsoport is készült műsorral. Fellépett a Borostyán Néptáncegyüttes, a Szinvavölgyi Néptáncműhely és az 1962-ben alakult házigazda Vidróczki Néptáncegyüttes.
A rendezvény a GYÖNGYÖK Mátra Művelődési Központ, a Gyöngy Nemzetközi Néptáncfesztivál Alapítvány, a Vidróczki Néptáncegyüttes, valamit tolmácsok, civil segítők önkéntesek munkájának eredménye. A fesztivál szervezése pedig már szeptembertől kezdődően egészen augusztusig tart ? avatott be a részletekbe a fesztiváligazgató. Számos visszatérő látogató érkezik az ország több településéről, többek között olyanok is, akik munkahelyi szabadságukat a fesztivál időpontjához igazítják. A dudástalálkozóra Békéscsabáról, Budapestről, Pécsről vannak visszatérő látogatók, akár családostul is. A nyitó- és zárógála mindig a leglátogatottabb. 400 és 1200 fő között mozog a nézők száma a hét folyamán.
A szervezők Magyarországon egyedülálló módon minden évben megrendezik a Mátrai Dudástalálkozót, melyen skót, olasz, horvát, macedón, cseh és magyar dudások is tiszteletüket tették. Tavaly Birinyi József segítségével csalogatták a gyerekeket is a programra, ebben az évben Okos Tibor várta őket: Jó pásztorok Muzsikája című interaktív előadása után pásztorhangszereket mutatott be és nádsípot is lehetett készíteni. A rendezvényen színvonalas kirakodóvásár, népi körhinta, játékpark, bábszínház és egyéb előadások gondoskodtak arról, hogy a gyermekek is jól szórakozzanak.
A fesztivál kísérőrendezvénye egy autentikus kiállítás Hagyományos környezettől a mai lakáskultúráig címmel, ahol lakásbelsők enteriőr-szerű bemutatása történik egy évszázad tükrében, illetve hagyományőrző viseletek láthatóak a Hevesi Népművészeti és Háziipari Szövetkezet népi iparművészeinek munkáiból. A kiállításon a tavalyi programok fotói is megtekinthetőek augusztus 25-ig.
A Gyöngy Fesztivál különleges színfoltja a vasárnapi kilenc órás folkmise volt. A liturgián a katolikus országokból érkező fellépők vettek részt, szokatlan mediterrán hangulatot teremtve a templomban. Szintén 17-én a Népzenei Bábel keretében a meghívott országok lehetőséget kaptak zenekaraik és hangszereik bemutatására.
A zárógálán extra meglepetés műsorral búcsúztak a fellépők: egy táncos pár a város alapítójának, Károly Róbertnek és feleségének öltözött be, fáklyákkal vonultak ki és vezették be a város főterére a táncosokat, ahol egy alkalmi néptáncegyüttes alakult, majd tűzijáték zárta a rendezvényt.
Végh Nóra Judit