Egy akaraton: 1956?2016 címmel nyílt kiállítás június 28-án a Terror Háza Múzeumban az 1956-os Emlékév keretében a forradalom 60. évfordulójára. Az egyedülálló kiállításnak köszönhetően testközelből élhetjük át a forradalom legfontosabb pillanatait: a VR-szemüveget felvéve páratlan kaland részesei lehetünk.

 

DSC_3499_Copy

Eddig csak elképzelhettük, milyen drámai, félelmetes vagy éppen felemelő lehetett egy ?56-os utcai harc, egy életre szóló búcsúzás, bajtársaink eltemetése vagy egy vallatás ? a virtuális valóság segítségével azonban most mindez kézzelfoghatóvá válik számunkra. Magyarországon eddig sosem látható módon élhetjük át a magyar történelem sorsfordító pillanatait, a jelenetek részeseivé válhatunk: mellettünk, előttünk, mögöttünk, felettünk és alattunk történnek az események. Mintha csak ott lennénk velük, a forradalmárokkal, a pesti srácokkal ? 1956 hőseivel.

 

DSC_3401_Copy

Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, az 1956-os emlékév kormánybiztosa köszöntőjében kiemelte: soha nem volt még olyan vastag fal múlt és jelen között, mint manapság, amikor az elmúlt évek eseményei is homályba vesznek. A fiatal nemzedék számára az 1956-os forradalom legalább olyan távoli, mint az 1848-as szabadságharc. A kiállítással arra törekedtünk, hogy a falat áttörjük, és a látogatókhoz közelebb hozzuk a múlt történéseit ? mondta el a főigazgató utalva arra, hogy a tárlat technikai újdonságának hála jelen lehetünk a forradalomban. Megismerhetjük azt a lelkesedést, bátorságot, erőt és hitet, amellyel a szabadságért harcoltak elődeink.

 

DSC_3470_Copy

Schmidt Mária elmondta: a tárlat címét egy Petőfi-versből vették: Bizony mondom, hogy győz most a magyar,/Habár ég s föld ellenkezőt akar!/Azért nem győzött eddig is e hon,/Mert sohasem volt egy akaraton. A kiállítás azonban éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy a forradalom idején a magyarság nagyon is összetartott. Hős volt ott mindenki, nemcsak a harcolók, hanem a harcolóknak segítők, akik ételt vittek számukra, akik bújtatták őket és azok is, akik imádkoztak értük. A tárlattal mi is részesei lehetünk az akkori élményeknek, de mindez nem elegendő és nem ment fel minket az alól, hogy gondolkozzunk a múltról, és ne hagyjuk eltörölni azt ? hangsúlyozta a főigazgató.

 

DSC_3446_Copy

A tárlatot Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda tárcavezetője nyitotta meg, kiemelve: történelmünk során akadnak olyan pillanatok, amikor a magyar nép egyet akar. Ez a pillanat pedig mindig olyankor érkezik el, amikor a szabadságunkat érezzük veszélyben. Azzal a reménnyel mentek ki harcolni az utcára 1956-ban a fiatalok, hogy a lehetetlennek látszó most mégis lehetséges, és a szabadság kiharcolható. Bár a forradalom vesztett, mégis győzött, hiszen a jövőnek, a leszármazottaknak is üzente: a nemzeti függetlenség és szabadság olyan kincs, amelyért minden korban meg kell küzdeni. Rogán Antal arra emlékeztetett, hogy ez ma is igaz, és a jelenben is erre kell törekedni.

 

DSC_3520_Copy

A múltunkkal szembe kell nézni ? hangsúlyozta a tárcavezető ?, ezért a kormány emlékévet hirdetett a forradalom 60. évfordulója alkalmából, hogy emlékezzünk a hősökre és az áldozatokra, és élővé váljon a múlt mindenki számára. A kiállítás mérföldkő, hiszen a múltról szól, mégis a jövőbe tekint. Olyan technikával készült, amellyel lehetővé válik az időutazás, és körénk varázsolja a forradalmat. A tárlat elérheti a fiatalokat is, és remélhetőleg eljut az ország minden lakosához.

 

DSC_3609_Copy

A kiállítás Schmidt Mária főigazgató és Tallai Gábor programigazgató koncepciója nyomán készült. Az élethű, 360 fokban megtekinthető jelenetekért, a lebilincselő látványvilágért Magyarország egyik legismertebb és legelismertebb filmrendezője, Pálfi György felelt. A filmekben pedig olyan ismert színművészek tűnnek fel, mint Trill Zsolt vagy éppen Száraz Dénes.

Készítette: Wéber Anikó

Fotó: Csákvári Zsigmond