Kínai építészé lett az architektúra Nobelje

Művészet

Liu Csia-kun kínai építésznek ítélték oda idén az építészet Nobeljeként is emlegetett Pritzker-díjat „a hétköznapi emberek életét szolgáló építészetéért” – jelentette be kedden a díjat odaítélő testület.

Pritzker Architecture Prize winner Chinese architect Liu Jiakun looks at an exhibition next to his office in Chengdu in southwestern China's Sichuan province on Sunday, March 2, 2025. Fotó: Ng Han Guan / AP / Profimedia
Liu Csia-kun. Fotó: Ng Han Guan / AP / Profimedia

„Leegyszerűsítve, az építészek feladata, hogy jobb életkörülményeket biztosítsanak az emberek számára” – mondta Liu Csia-kun csengtui irodájában az AP hírügynökségnek adott interjújában. Hozzáfűzte: a legfontosabbnak azt érzi, hogy olyasmit tervezzen, ami funkcionális, „de ha csak ennyi, azt nem lehet építészetnek nevezni, tehát költészetet kell belevinni”.

A 68 éves Liu azzal vívta ki a szakma elismerését, hogy a városok zsúfoltságát oldja jól használható közterületekkel.

Liu „fenntartja az épített környezet transzcendens erejét a kulturális, történelmi, érzelmi és társadalmi dimenziók összehangolásával, az építészetet arra használja, hogy közösséget kovácsoljon, együttérzést ébresszen és felemelje az emberi szellemet” – áll a Pritzker-díjról döntő testület indoklásában.

Az építész mintegy 30 projektje közül – amelyek között egyetemi intézmények, üzleti épületek és polgári terek is vannak – elsősorban a 2015-ben Csengtuban elkészült West Village-re hívták fel a figyelmet. Liu egy egész épülettömböt lefedő udvarrendszert tervezett, a lehető legnagyobb belső zöldterülettel és sportolásra alkalmas pályákkal. Az ötemeletes projekt a kerékpárosok és gyalogosok számára kialakított utakat is magában foglal. A közösségi területek mindenki előtt nyitva állnak, és a látogatók szabadon sétálhatnak.

Kiemelkedő munkái között említették még a csungkingi Szecsuáni Képzőművészeti Egyetem szobrászati tanszékének épületét is, amely a zsűri szerint „alternatívát nyújt a tér maximalizálására” azzal, hogy az épület felső szintjei fokozatosan kifelé terjeszkednek, hogy a szűk alapterületet ily módon megnöveljék.

Liu 1956-ban született Csengtuban, és ott folytatta építészeti tanulmányait is. 1999-ben alapította meg saját építészeti irodáját.

Munkáival kapcsolatban elmondta: nem az vezeti, hogy épületei azonnal felismerhetők legyenek saját stílusáról. „Én inkább módszertani és stratégiai megközelítést alkalmazok” – magyarázta. Arra törekszik, hogy először teljesen megértse a helyszínt, majd megkeresi az erőforrásokat, és feltárja a problémákat, s ezek után finomítja, alakítja ki terveit.

Liu azt is elmondta, hogy igyekszik egyensúlyt teremteni országa művészeti és építészeti öröksége és a modern technológia követelményei között. Munkáiban a kereskedelmi igényekre és a polgári szempontokra is egyaránt figyel, mert véleménye szerint egy város fejlődése akkor lehet pozitív és egészséges, ha a kis helyen összezsúfolt embereknek vannak közösségi tereik a kikapcsolódásra, kommunikációra.

A Pritzker Építészeti Díjat 1979-ben alapította a néhai vállalkozó Jay A. Pritzker és felesége, Cindy. A győztesek százezer dolláros (37 millió forintos) ösztöndíjat és egy bronzmedált kapnak. Az idei tavaszi díjátadónak az abu-dzabi Louvre ad otthont, amelyet a szintén Pritzker-díjas építész, Jean Nouvel tervezett.