A Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) szeptember 4-én vezetett sétákkal vár minden érdeklődőt a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben.

Magyarország egyik legkülönlegesebb sírkertje, a budapesti Salgótarjáni utcai zsidó temető 1874-ben nyílt meg a korabeli budapesti köztemető, a mai Fiumei úti sírkert szomszédságában. 1892-ig ez volt Pest egyetlen működő izraelita temetője, amelynek viszonylag kicsiny, 4,8 hektáros területe a századfordulóra meg is telt. A pesti zsidóság elitjének végső nyughelyéül szolgáló mauzóleumok közül a legtöbbet Fellner Sándor és Quittner Zsigmond tervezte. A zsidó szimbólumok és a magyar népi motívumkincs elemeit egyesítő számos síremlék, illetve a szertartási és kapuépület a szecesszió korának hazai géniusza, Lajta Béla munkásságát dicséri.

Budapest ostroma után a salgótarjáni utcai zsidó temetőbe temették át a budapesti gettó halottainak többségét, ám az 1950-es évektől a temetőt már alig használták, az utolsó temetkezés az ezredfordulót követő években történt. A temető megállíthatatlannak tűnő pusztulása az 1960-as években indult el, a sírokat szinte teljesen benőtte a növényzet, a mauzóleumokat megrongálták és kifosztották, a szertartási épület kupolája az 1980-as években omlott be. A 2002-ben teljes egészében műemlékké nyilvánított temető 2016-ban került a Nemzeti Örökség Intézetének kezelésébe.

A 10 és 13 órakor induló sétákon a részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a Fiumei úti sírkert oldalán lehet. Kérik, hogy látogatásuk során a temető területére a férfiak fedett fejjel, a nők fedett vállal lépjenek be.

Forrás és fotók: Nöri